1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Реално ли се плаќа трудот во Македонија?

Дискусија во 'На работното место' започната од lalezzz, 12 мај 2010.

 1. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  71
  sto mislite dali realno (i redovno) se plaka rabotnata sila vo nasata mila drzavicka? kako lugeto go guraat mesecot so nivnite niski primanja? ima luge koi rabotat i za 5-6000den mesecno. sto so tie pari? jas bi go narekla socjalna pomos, milostina, sve drugo samo ne plata. smesno zvuci... no realnosta e toa.

  bi rekla deka ovoj narod moze da raboti i bez plata od cista ljubov, pa moe mislenje e i tie 5-6000den. da se ukinat, za da konecno ovoj makedonski narod se razbudi od veciti son... ke gi zemam za primer albancite i grcite,sve sto posakaa dobija! :clap: :clap: :clap: gi cenam i pocituvam. eden za site-site za eden, zaedno sploteni samo taka se postignuva celta! a nie so prstot vo usta i krstot na celo do sigurna propast! site mislat deka treba nekoj drug da se izbori za nego :fubar: :fubar: "sreken" i zadovolen sto ima rabota so plata od 5000den plus nekoja si hrana i prevoz... a ne razmisluva deka kako bil izmamen kolegata taka utre ke bide i toj, i deka mozno e negovite potomci da ne gi zemat ni tie 5000den! prost narod silna drzava-dodeka ima ovci ke ima i vuna.
   
 2. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  Lalez го подржувам твоето мислење. Не можа да сфатам како невработениве не знаат да го ценат својот труд. И како можат да ги намалуваат платите толку ниско. Па тие 5-6000 не се доволни ни за храна и превоз а не за нешто друго да ти стигнат. Ама тоа е. Ако не прифтиш ќе ти речат има друг што ќе прифати. Сами сме си го направиле тоа.
   
 3. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  71
  да ,но сами ке треба и да се избориме. нема некој од надвор да дојде и да ни рече еве покачување.но народот кука по комшии а никако да излезе на улица.само искача кога не треба.бранко сакал на власт, или грујо, и сите по улицине да ги наместат на фотелјите,а после???се знае удри по народот.и после роле му бил крив :?: ИСКОЦИ ПРОТИВ ДВАЈЦАТА!!!а не све едни исти се борат за власт.кога ке искочи наш да штрајкува-сите укаат по нив -жеско било,врнело,ладно било,па имам колку толку за живеачка-нека штрајкува ако нема што да прави.си го вадат газот.додека албанците еден ке искочи и сите по него.ЕДЕН ЗА СИТЕ СИТЕ ЗА ЕДЕН :clap:
   
 4. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Јас во Македонија работев по 12 саати за 5000 ден.месечно. волонтирав :| Затоа спасот морав да го побарам во странство ...тоа е - ефтина работна сила.
   
 5. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  71
  Честито, :clap: си се спасила од овој кошмар.само тоа е лекот да се бега од овде,па да се почувствуваш мегу живите и како нормален човек, со барем основни работи кои се потребни во животот..
   
 6. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Кој ќе си го најде спасот во странство, арно, кој не ќе скрпува крај со крај во Македонијава.
   
  На oceangirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Реално-никој не плаќа,а бара максимум од тебе....ниедна професија не е палтена ама баш ниедна...имам слушнато дека електро машинските и информатичарите земале големи плати-ама зависи каде се,во која фирма ,или пак ако фирмата те испрати на некој проект во странство....алал да и е на една моја бивша цимерка ,која со информатика се вработи,мислам дека seavus бешеили некоја слична и ми кажа дека зема 50000 :o од дома не се нешто богати,а таа сама си плаќа стан во ск,беше на одмор во шпанија,си купи лап топ од 50000,гардероба каква сака браво за неа...во приватните фирми-никој не те плаќа,дечко ми работи во да речам приватна фирма која е јака-и кога ќе каже каде работи сите му велат леле ти сигурно земаш над 500евра плата,ама вистината е друга,тој земаше 15000 а сега едвај му качи после 2 год на 17000 :worried: а работи како коњ да не речам,плус газдата им има речено 24 х да се достапни, :worried: работи и уште една позиција а за таа не е платен,плус сега оди на курсеви за да работи и на трета позиција -кога би бил потребен некогаш да помогне на колегата....работно време му е до 4,а секогаш си доаѓа 6 :worried: измрен премногу,јаде и во 9,10 заспива....имам слушнато и дека ниту стоматолозите и фармацевтите не ги плаќале многу,8000 им давале во приватна ординација,а реално да бидеш стоматолог не е лесно ама ич,не е само ајде ќе те стружам и стваам пломба :lol: а што да кажеме за конфекционерите :tmi: страшна работа работат во 3смени,одат од 5 на работа,работат и за викенди а колку ги плаќаат-ич...за конец чистење даваат по 2-3 денари,и на крај ни 100 евра нема да ти искочат :( исто и градежниците-работат цел ден,од сабајле до вечер ,и на снег и на сонце :( тажно е ,зошто секој гледа да извлече максимум од тебе,а кога че дојде ред да ти го плати трудот- :|
  дали и некогаш ќе ги вратиш парите од студирањето-автобуски карти,станови,домови,партиципации,книги,јадење,знаете ли колку имаме вложено :worried:
   
  На guguence и enca.69 им се допаѓа ова.
 8. hiphopgirl

  hiphopgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  190
  Те подржуам маца99
  инаку 5-6000 неможат ни за 10 дена да те оправат особено сега како се покачија цените...
  5-6000 на некого му е само сметката за струја за да може да преживее додека пак каде е водата,каде храната..?
  Нашата Македонија вака никогаш нема да влезе во ЕВРОПСКА УНИЈА! НИКОГАШ
  Нека ја земат државата и грците и албанците!
  Така барем сто пати подобро ке биде според мене!
  Додека не дојде некој албанец на власт ЏАБЕ ТИ Е СЕ!
  Сигурна сум дека албанец како албанец не би те оставил да плачеш да тагуваш за 10 денари
  Гледајте и од погледот на политиката
  како секој ден се фрлаат милиони и милиони да се направат некои ебани споменици ?
  Па тоа ли е држава ?
  Што ке го направат, пари в џеб и не размислуваат за оние кои страдаат!
  Ке не направат како оние од Сомалија црнчињата да рмбаме за леб!
  А сега кој има можност да си бега во странство алал да му е.
  Сега повеќето пребеегаа за Авганистан зашто таму е парата!
  Некој таму работи за 5000 евра месечно,а тука некој ме мачи за 5000 ден месечно
  Епа да ти се серам у државата !
  Инаку јас по потекло сум македонка-бугарка и секој распуст висам таму
  Животниот стандарт е малку поскап ама барем таму не е како тука
  Не е како тука по продавниците само инспекции да шетаат да гледат да ти го земат и она што си го заработил!Жив срам за државата!
  Таму ретко да видиш некој како тука да работи за толку мала плата за да неможе да се се прехрани
  Јас искрено да завршам ке бегам можеби таму каде што е 100 пати подобро од тука!
  Епа направете разлика меѓу држава во ЕУ и држава која се бори да влезе во ЕУ
   
 9. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  69
  Да не се зезате со прашањево?...
  Нешто му фали на некој што мисли дека реално се плаќа трудот во МКД.
   
 10. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  55
  Големо НЕ! Не е реално платен !
   
 11. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.676
  Во глобала Не, ама има луѓе кои знаат колку вредат (и навистина вредат, не дека си умислуваат :D ) и со труд успеале да стигнат до скала на плата која е незамислива за најголемиот процент во Мк...меѓутоа тие луѓе освен што имале знаење на кое се потпирале, имале и огромна СРЕЌА да се најдат на правото место во правото време :)
  Разликата во Мк е огромна.....погоре сите ги наведовте примерите на групите кои земаат плата под секој стандард, ама мислам дека треба да се види и другата страна како: менаџери во поголеми компании кои земаат над 2.000 евра, менаџери во осигурителни компании чии месечни плати + бонуси надминуваат 20.000 евра, вработени во невладини организации кои трошат невидени фондовин (со илјадници евра) а работат пиејќи кафе по барови. Да не ги споменувам сопствениците на приватни фирми, посебно градежните, докторите по приватните клиники (мада и во државните не ги гледам нешто да се жалат :D ), газдите на туристички агенции, хотели, кафичи.....листата е предолга :worried:
  Во Мк има над 3.2 милијарда евра депозити од граѓаните по банките - а тоа, драги мои, е повеќе и од буџетот на РМ!! Мислам дека тоа докажува нешто....

  п.с. Мал коментар за градежните работници - без никаква желба за нечие омаловажување или ставање на тапет, ама таа група на работници, верувале или не, зема поголема дневница од 80% од вработените во нашата државичка :) Понекогаш начинот на живот (а и облеката) не се мерило за финансиската состојба на индивидуата :shake:
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Реално се плаќа, ако се земе предвид квалитетот што го нуди работната сила, оти по тоа баш и не сме на задоволително место. А тие што стварно вредат, се платени беспрекорно добро.
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bubili61

  bubili61 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  Realno gledano Makedonceto e vreden narod.....Razmislete ....tuka rabotata za 5-6-7.000 den....vo stranstvo zemaat mnogu povece....eeee koga zemas poveke togas imas i sila i zelba za rabota,ako ti dadat 5-6 iljadarki eee ke razmislime dali da sme vredni i rabotlivi
   
 14. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  не не е платен реално
   
 15. pikolino

  pikolino Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2012
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  55
  која реалост во насата дрзава треба да си го приберат младиот кадар во дрзавата а не сите млади избегавме по тугите дрзави ако мислите дека и во странство е така лесно се лазете но реално гледано е малку подобро од насата мизерна македонија бидејки и јас работев 3години во конфекција за мизерни 6000 цели три години ама ете ми се насмеа среката па сега сум во странство а да не ја имав оваа срека усте ке работев за 6000 и денеска зимаат толкава плата иако поминаа 3-4години залосно е тоа со децинја немозес на крај да испаднес со 6000 ни малку реално не се плака трудот во мизерната македонија :tmi:
   
 16. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  568
  Не,далеку од реално.
  Зарем е доволно 250 ден дневница,со која треба да платиш автобус и јадење?!И да не забораам,9 саати работно време :!:
  Мизерија.
   
 17. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  нека ми извинат оние кои ке се пронајдат во ова али искрено кај нас платени се само оние што се под државна капа а искрено се работие 4-5 часа а останатото време се пие кафе и се шета по пазар и бутици по град а додека шивачките по конфекциите одат во 3 смени и тоа од сабајле1 оди дома спие и вечер од11 е 3 до 7сабајлеа веке од 15 часот е пак втора и се тоа за плата не поголема од 9000-10000 денари или пак сите фирми кај мене во град плакаат по саат и тоа 45 денари од саат без храна у просек да те отепаат од работа од понеделник до сабота у месецот ке имаш 25-26работни дена *8часа--200 работни часа *45 денари --9000 плата ;( ;( за срамота со таа плата струја вода телефони и храна за на работа да си купиш и не бре не е ич платен трудот на работникот кај нас па кој шо сака нека каже
   
 18. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.077
  Допаѓања:
  11.219
  Точно. Јас во приватен сектор трчам, работам, брзам, имам рокови, гледам да не кикснам, да работам беспрекорно, а платата е 11.000. А тие во администрација ем пријавени, земаат над 18000, викенди не работа, слободни днеови и одмор кога сакаат и пола работно време се шетаат и пијат кафе. Ако е петок, излегуваат во 2 саат и не се враќаат до крај на работно време , си одат право дома.
   
 19. Ana.Jones

  Ana.Jones Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  1.124
  Мислам дека насловот на темава е чисто реторичко прашање. Не се бара одговор, туку развивање на дискусија.

  Мислам дека погоре негде беше спомнато дека Македонците не се сложни. И не се. И љубоморни се. И на сето тоа се должи неуспехот наш како народ. Абе едни студенти, кои треба да бидат машинеријата главна на општеството, им ставаат астрономски цени на студирање, ведат глава и ќутат. Така е со сите. Како за другите, така и за мене. Е не може, бе. Нејќам ја да работам за 10000 келнерка, со завршен факултет. Ама коа ќе нема друго, кај ќе одиш. Коа ќе те притиснат сметки, станарини, ќе одиш и оро ќе играш. Коа ќе дојде нож до коска, ќе гледаш да земиш, а не колку.
  Ама, што е најтрагично, тие што не треба да молчат, што не зависат од тие пари, тие ошкаат, и на крај се лижат.
  Кога и да зборувам за ова, се фрустрирам и не можам да си најдам редослед по кој би кажала се што мислам. Мизерно е и нехумано. Ми се плаче. Моите не работат, аргатуваат летно време за мизерни 500 денари од утро до вечер, двајцата со факултет...
  Не се цени кај нас. Ништо не се цени. Мизерно општество со уште помизерни услови за живот. Дури и народот е мизерен. И буквално и фигуративно. За кого како.

  Ќе успееме. За 100 години. Ко ќе станат сите работници и ќе дадат колективен отказ кога шефот ќе им рече дека мора да земат колективен неплатен одмор. Тогаш ќе не биде. А можеби и не.

  Е*ати гнилото општество!!!!!!!
   
 20. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  684
  Не се плаќа редовно.Еве например една моја братучетка таа работи,трча и за сето тоа таа прима само 10.000.Затоа јас сега се мислам како ќе си најдам добро платена работа,ако таква постои тука :^) :!: