1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ревлон пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од BellaS, 19 јануари 2015.

 1. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  973
  Допаѓања:
  925
  Пол:
  Женски
  Девојки дај ставете некоја слика со нијанси од Ревлонот ама со бројчиња, на веб страната се со име...
   
 2. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  22.715
  Пол:
  Женски
  @BellaS, еве ги тие за мрсна:

  image.jpg
   
  На anakonda88 и koritsaki им се допаѓа ова.
 3. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  973
  Допаѓања:
  925
  Пол:
  Женски
  фала ти... јас имам светол тен ама си обожавам исончан тен, па затоа секогаш купувам потемни нијанси на пудра. Ако сум на пример за fresh beige дали ќе ми одговара true beige ili natural tan?
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.873
  Допаѓања:
  102.825
  Пол:
  Женски
  Не ви гo следев бaш рaзгoвoрoт зa пудриве нa Ревлoн aмa еве дa се приклучaм, oвaa нијaнсa зa мрснa кoжa buff 150 дaли јa имa вo мк? Јaс јa земaв пред 1 гoдинa нa ревлoн colorstay whipped линијaтa aмa декa јa утнaв нијaнсaтa не јa кoристaм a и мнoгу густa беше зa мнoгу мрснa кoжa.. Oвaa дoбрa ми се гледa бaш кaкo тaa нијaнсa штo јa кoристaм нa Benefit im pure 4 sure пa aкo јa имa нијaнсaвa дa пoминaм дo зегин дa видaм кaквa е. Мислaм декa @Mishela јa кoристеше нијaнсaвa или грешкa сум?

  [​IMG]
   
  Последна измена: 19 јануари 2015
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.873
  Допаѓања:
  102.825
  Пол:
  Женски

  Абе некој нешто да каже? :^):?:
  Сега бев во аптекава Зегин во Црниче , немаше многу нијанси се беа потемни ,тргнав да ја земам таа 180 и на каса арно таа што ме праша дали ми треба за сува кожа , за малку за сува кожа ќе земев :whew: не ми ни текна да прочитам, таа 220 само беше за мрсна кожа , а 150ката воопшто ја немаше , кажете која аптека е најснабдена со пудриве? :?:
   
 6. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.997
  Допаѓања:
  96.213
  Пол:
  Женски
  @koritsaki, само еден совет - ако ја бараш 150-ката, имај на ум дека е бела, многу бела, така што освен ако немаш екстра блед тен, мој совет ти е да си ја земеш 180-ката. Помини во Зегин на Партизанска, ги имам читано девојкиве дека таму биле најснабдени со Ревлон. А ако не можеш по аптекиве да најдеш, оди во Космо, таму сигурно ги има сите нијанси, ама е поскапа пудрата за некои 100-тина денари (не мора да купуваш, чисто да си ги споредиш бројчињава). Можеш да видиш и во Зегин под Железничка, и таму ми се чини имаат доста избор. Само гледај да ги има и 150 и 180, за убаво да ги споредиш и да видиш колку е бела 150. Мене и 180 ми е малку бледичка, а камоли другава. Најмногу им се троши 180-ката, некако универзална е за повеќето од девојките, така што обавезно види ја, најпродавана нијанса е. Иако пишува sand beige, светла е, мислам дека ќе ти одговара :) 220 и останатите се темни. :)

  Едит: Нијансите на сликата што си ја ставила не се баш најдобро доловени. 180 е мнооогу посветла од сликата, дефинитивно.
   
  Последна измена: 20 јануари 2015
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.568
  Допаѓања:
  80.643
  Пол:
  Женски
  Да @koritsaki , јас ја користам нијансата 150 од Ревлон. Тотално ми е слеана со тенот на лицето и вратот, ама ја купив од Космо. Следното шишенце ќе го купам од аптека, начисто изумив за ова летово кога ја набавив. :)
  Мене 180 ми беше многу портокалова, како морков бев. :(
  П.С. На слики со или без блиц излегувам нормално, ниту сум премногу бела, ниту блиштам. Одлична ми е.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.997
  Допаѓања:
  96.213
  Пол:
  Женски
  @Mishela, пишав јас пред некој ден, мене 180-ката со новата формула (со спф 15) ми е многу посветла од старата. Порано бојата одеше баш накај жолтеникаво, беж (баш како на сликата горе кај Коритсаки), а сега мене на лице ми е бела. Не знам што е финтата, ама убедена сум дека е посветла од порано. Барем јас поцрна сигурно не сум :DМоже си замислувам, не знам, ама на мене 180 е дефинитивно посветла отколку што памтам. Затоа и' викам на @koritsaki да си ги спореди, да види која повеќе ќе и' одговара :)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  22.715
  Пол:
  Женски
  Жени, по долго размислување за нијансите јас пак си ја зедов 180-ката.
  220 ми беше онака темна, а и се уплашив што ако и минимално оксидира и ја исфрлив од план. 150 скоро ми е иста со Естето 1N2 Ecru. А, ми требаше нешто минимално потемно за навечер. Е, сега во Cosmo сум 100% сигурна оти приметив пакувања и со SPF 20 и со SPF 15. Ама па, не приметив кој датум се произведени. :^)
  Мојата ја зедов од Зегин, 749 ден. се, и е произведена 05.2014 со SPF 15.
   
  Последна измена: 20 јануари 2015
  На Artemission, sesilija, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.568
  Допаѓања:
  80.643
  Пол:
  Женски
  Од претходното издание ја користев истата нијанса, мене барем не ми изгледа сменета, таа е бојата, светла и без жолти тонови. :)
  180 дефинитивно ми беше жолта и тогаш, бев како исончана од солариум. :D
  Затоа и не сум обрнала некое големо внимание, иста ми е, башка што не ми одговара. Ама не е воопшто мала разликата во нијансите - мене лично, 150 ми е нормална и неутрална, а оваа другава апла жолто-портокалова. До тенот е сигурно, ама треба да се внимава во секој случај.
   
  На koritsaki и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.873
  Допаѓања:
  102.825
  Пол:
  Женски
  Епa @Sexybaby86 @Mishela и @senza.parole. ви блaгoдaрaм зa oдгoвoрите, бaш првo вo некoе кoсмo ќе oтидaм кoлку нијaнсите дa ги видaм или 150 или 180 ми oдгoвaрa ,некaкo 180 темнa ми се виде aмa ќе прoбaм нa тестер, јaс не сум белa дух aмa и не темнa вo тенoт сaмo дa не е рoзевa и пoртoкaлoвa нијaнсaтa , тoј зегин кaј железничкa ми е дaлеку aмa мoже дa нaминaм кaј буњaкoвец:) инaку вo тoј зегин вo црниче прoизвoдствoтo беше 2014 гoд и oкoлу 750 ден
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 12. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  22.715
  Пол:
  Женски
  Кој како ја доживува, ама мислам и дека нашиот подтон и вистински тон во комбинација со пудрата дава некоја слика.
  Лично мене, а и многу рецензии што ги имам прочитано, 180 ми е толку неутрална, ама на ништо апсолутно не ми мава. Ниту ми е жолта, ниту црвена. Ептен чудна и интересна нијанса ми беше, бар на времето. И Естето ми е од неутралните нијанси, ама Есте во споредба со 180 од Ревлон е прежолта. :D
  Ај, баш ќе ја тестирам оваа од денес и ќе видам дали сум направила вистински избор. :rofl:
   
  На Sexybaby86 и koritsaki им се допаѓа ова.
 13. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Според сликите што ги има споделено Мишела во темата за шминкање, 150ката и не ми изгледа толку бледа.:wasntme:
  Сенца алал да ти е како си издржала да не ја пробаш, јас би си ставила веднаш штом стасам дома:tmi:.

  Значи веќе има и 20ка фактор, и после ќе ги осудуваме тие што одат нашминкани на плажа, а не сфаќаме дека тие тоа го прават поради заштита од сонцето, не за друго:D.
   
  На Mishela и koritsaki им се допаѓа ова.
 14. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  22.715
  Пол:
  Женски
  @sesilija, женче мори и јас сум од тие. :D
  Еве старата шминка ја вадам, јадев претходно, па кафе-мафе, сега со шминкерски зафати идемо одма. :rofl:
   
  На mims-89 и sesilija им се допаѓа ова.
 15. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Ме изнасмеа да знаеш:D ти значи штом си дошла дома веднаш рапортот овде:D. Ако ако, така си личи.
  Ајде сега удри на шминкерај, па чекаме коментари.
  Да ти кажам да не се секираш од првичниот ефект, за минута две се добива вистинската нијаса и се фиксира целосно пудрата.
  Јас денес имав ептен турбо ден- цел ден акав и кога дојдов дома се изненадив колку нормално ми изгледаше лицето, не светев речиси воопшто, и тоа без да ја тапкам пудрата нити да ставам камена.
  Гледам и не ми се верува.
   
  На senza.parole и koritsaki им се допаѓа ова.
 16. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.873
  Допаѓања:
  102.825
  Пол:
  Женски
  Јaс денес јa купив oвaa пудрa нa Revlon colorstay , бев првo вo кoсмo вo гтц кoлку дa ги видaм нијaнсите , ги спoредив 150 и 180 , 180 ми беше пoтемнa пa тaкa дa 150 бев дa јa бaрaм вo зегин вo гтц. Имaше мнoгу нијaнси тaму 110, 150, 180 сите oвие ги имaше и 150 јa земaв. 750 ден и прoизвoдствo 07.2013 гoд. Сегa не јa oтвoрaм првo дa јa пoтрoшaм тaa нa Бенефит пa пoсле

  [​IMG]
   
  На MiaNmaR, Mishela и senza.parole им се допаѓа ова.
 17. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  8.097
  Пол:
  Женски
  Јас таман си одбрав нијанса на Ревлон која ми одговара (220), видов дека пудрава ми ги истакнува сувите делови на лицето. :( Појдов во парфимерија само со прајмер на мене, специјално за да одберам соодветно бројче од пудрава и кога се видов околу носот за 5 минути, како шугаво ми беше лицето, па разочарано си заминав дома и се прашувам дали само мене не ми одговара Ревлонов и ако е така, зошто?! :( :D
  Дефинитивно имам комбинирана кожа со мрсно чело, нормални образи и сув ми е баш тој предел околу носот, па затоа не се осмелив да пробам од таа за сува кожа.
   
 18. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.654
  Пол:
  Женски
  На ревлон natural beige у која нијасна спаѓа :?: посветла?
   
 19. beauty.me

  beauty.me Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  3
  Како да направам разлика за ревлон пудрата, која е за сува а која за мрсна кожа? Мене конкретно ми треба за сува кожа.
  Да не направам утка некоја. :)
  Фала
   
 20. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.758
  Пол:
  Женски
  пишува на самата пудра.