1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Реге

Дискусија во 'Музика' започната од fairytale, 12 јули 2010.

 1. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Карипската реге музика ја прошириле преку морските граници жителите на Карибите. Таа музика е поврзана со растафаријанското движење. Оваа музика се повикувала на укинување на расизмот и политичката репресија, како и против колонијализмот. Регето потекнува од Јамајка.

  All a dem a me fambly.. :) (сите тие се моја фамилија)

  Ајде да видиме колку ги има што слушаат реге и колку го познаваме овој стил ;)
   

  Прикачени фајлови:

  • reggae.jpgh.jpg
   reggae.jpgh.jpg
   Големина на фајлот:
   52,5 KB
   Прегледи:
   695
  На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
 2. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  И само за вас од мене најдобрите реге песни :
  1.Bob Marley and the Wailers - Stir it Up
  2.Jimmy Somerville - To Love Somebody
  3.Gregory Isaacs - Night Nurse
  4.10 C.C. - Dreadlock holiday
  5.Black Uhuru - What is Life
  6.Ziggy Marley And The Melody Makers - Tomorrow People
  7.Peter Tosh - Get Up, Stand Up
  8.Max Romeo - War Ina Babylon
  9.Barrington Levy - Don't Throw It All Away
  10.Maxi Priest - Wild world :(
  11.Black Uhuru - Guess Whos Coming To Dinner (нати дредлок :$ јеееј.)
  12.Max Romeo - I Chase The Devil
  13.Toots and the Maytals - Reggae got soul
  14.Alpha Blondy - Jerusalem
  15.Bob Marley - Jamming
  16.Laid Back - Sunshine Reggae (и песната сите што ја знаеме од Антена 5 ;) )

  според мене дел од најдобрите песни :)
  ако сакате уште..само кажете..со задоволство би ви дала уште некој предлог.
   
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  <object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/zYrcQYMR2K8&amp;hl=en_US&amp;fs=1?color1=0xe1600f&amp;color2=0xfebd01"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/zYrcQYMR2K8&amp;hl=en_US&amp;fs=1?color1=0xe1600f&amp;color2=0xfebd01" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
  Ве поздравувам со песнава :)
  Oд изведувачите на реге музиката го знам само Боб Марли... Не сум ептен по регето, но зајдисонцата со таква музика и пиво претставуваат совршенство :)
   
 4. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  69
  Не знам многу за овој стил, но искрено многу ми се допага ваквата музика. Од изведувачите ги знам само Bob Marley i Shaggy :D
   
 5. LadyK

  LadyK Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Најдобрата музика дефинитивно....многу почнав да ја слушам и ја обожавам .. :lol:
   
 6. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.323
  Допаѓања:
  5.838
  Штом се спомне Реге и одма паметот ми лета кај Боб Марли :)
  Bob Marley
  Don't worry,be Happy
  Get up,Stand up
  Three Little Birds
  Is This Love
  Stir It Up
  Waiting In Vain
  Jammin'
  Redemption Song
  Could You Be Loved
  Buffalo Soldeir
  Satisfy My Soul
  No Womman No Cry
  I Shot The Sheriff
  Exodus
  Mr. Brown
  Soul Rebel
  Try Me
  It's Alright
  No Sympathy
  My Cap
  Duppy Conquerer
  No Water
  Coming In From The Cold

  И уште многу другии :)
   
 7. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Поубава и по позитивна песна од Three Little Birds нема. Ја обожавам колку е едноставна и полна со позитивна енергија :)
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  ^ Се согласувам. Имавме порано со брат ми едно ЦД од Боб Марли (ајас бев ептен мала) и кога го слушавме неа најмногу сакав да ја слушам :)
   
 9. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  Не ја баш слушам ...само ми се допаѓаат песните на Боб Марли...всушност само и тој го знам од овој тип на музика.... :D
   
 10. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.888
  Еден од омилените жанрови на музика ми е реге.Многу ме полне со позитивна енергија :)
  Гледам нема ставено песни од UB40,а многу се добри,омилени ми се Red Red Wine,Looking in you big brown eyes,Baby i love your way.....мнооогу ја сакам Is this love od Bob Marley исто и Stir it up,Bad boys.....Убава е од Aswad-Shine,Wayne Wade-Lady,Wes-Alane....
  Баш ке ги преслушам тие што не ги знам од песните што сте ги препорачале,сигурно ке ми се допадне некоја 8)
   
 11. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.700
  Допаѓања:
  130.183
  Многу сакам реге, а особено добро ми оди во комбинација со море и коктелче :D
  Не дека во зима не слушам, ама во лето некако многу повеќе ме понесува.
   
 12. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  кога ги спомна ub40 омилена ми е rat in my kitchen :rofl:
   
 13. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Жанр кој ме полни со позитивна енергија, а најмногу сакам да слушам реге кога сум на плажа. :)
  Освен Боб Марли би ги издвоила и Toots & the Maytals, Alton Ellis, Rico Rodriguez, Gentleman и тн. :)
   
 14. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Машки
  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/x9YHg07NLLc&amp;hl=en_US&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/x9YHg07NLLc&amp;hl=en_US&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
 15. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Машки
  <object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/eiNpAyBuCd0&amp;hl=en_GB&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/eiNpAyBuCd0&amp;hl=en_GB&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
   
 16. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Marley, што бараат овие две песни што ги постираше...во тема РЕГЕ? :?:
   
 17. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Машки
  zashto Julie,..ne ti se sviga da se tuka..?
   
 18. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
 19. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Машки
  viki,..i loshi momci...zatoa devojkive se dobri... :)
  julie,..ti sho kje kazesh na ova..? ;)

  <object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/M_aue6gCrJk&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/M_aue6gCrJk&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>
   
 20. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087