1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Режим за топење маснотии

Дискусија во 'Фитнес' започната од StefChef, 11 јуни 2013.

  1. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Јас обично кога сум пред тв, легнувам на грб и нозете у вис. Исправени колку што можам подолго. Или ќе возам на замислен точак. Мислам дека помагаат овие две вежби. Или пак додека има реклами, си трчам пред тв. Ама со нозете нанапред, не наназад. Онака како што одат војниците, само што јас трчам и многу повеќе се заморувам, за разлика од обичното трчање. :wasntme:

    Ова нешто мене секогаш ми помага. Мислам дека нема да ти штети. Масло од сусам е. Не пишува дека е за забрзување на метаболозмот, ама е. Мајка ми кога ми го покажа не и` верував. - Абе ти ако слушаш секого, ова којзнае за што е. Само за џабе ќе го пијам. Ама сум згрешила.
    Пишува од една до три лажици. Ама една голема лажица на гладно срце е сосем доволна. Ама затоа е премногу грдо. Обавезно до тебе стави си некое бомбонче-било што. Премногу е гадно, ама мене секогаш ми помага. За цената не знам, затоа што една роднина и` го даде на мајка ми. :)
    Код:
    http://www.vitalia.com.mk/nerafinirani-masla-ns_article-maslo-od-susam-nerafinirano.nspx
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  2. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Здраво LadyFlame извини за долгото чекање,бев надвор излезен.
    Бидејќи си почетник и сакаш да го затегнеш тој дел(да ги изгубиш мастите) имаш две опции.
    Да си стрпелива и да се ставиш на режим на топење масти во кој случај ќе видиш каква си генетски.
    Другата и подобра опција е да почнеш да вежбаш да ја прочиташ мојата прва статија за исхраната,да добиеш основа што како и зашто.
    Да почнеш да вежбаш со сопствена тежина,вежби како склекови,чучњеви,исчекор напред,исчекор на страна,стомачни,веслање и секакви вежби кој ќе ти даде да ги обликуваш мускулите како што ти сакаш и да ти го даде посакуваниот облик.
    Другото е се до исхранта и до одморот.
    Се надевам дека ти помогнав,ако имаш други прашања слободно прашај :)
    Трчањето без вежбање со сопствена тежина или со тежини не е добро.
    Трчањето има различен метаболичен пат,за разлика од вежбањето кое може да даде поубави резултати на долг рок :).
    Ова нешто мене секогаш ми помага. Мислам дека нема да ти штети. Масло од сусам е. Не пишува дека е за забрзување на метаболозмот, ама е. Мајка ми кога ми го покажа не и` верував. - Абе ти ако слушаш секого, ова којзнае за што е. Само за џабе ќе го пијам. Ама сум згрешила.
    Пишува од една до три лажици. Ама една голема лажица на гладно срце е сосем доволна. Ама затоа е премногу грдо. Обавезно до тебе стави си некое бомбонче-било што. Премногу е гадно, ама мене секогаш ми помага. За цената не знам, затоа што една роднина и` го даде на мајка ми. :)
    Код:
    http://www.vitalia.com.mk/nerafinirani-masla-ns_article-maslo-od-susam-nerafinirano.nspx
    [/quote]
    Како што реков метаболизмот не е врзан со тврдата столица.
    Тоа е врзано со не доволен внес на диетални влакна.
    Кога некоја личност не внесува доволно влакна нема регуларна столица.
    Диеталните влакна исто така се делат на растворливи во вода или не растворливи во вода.
    Генерално овесот содржи повеќе растворливи во вода диетални влакна и лененото семе помага.
    Тоа што забрзува метаболизам е колку имаш активна маса(мускули,коски,гликоген) + активноста.
    Бенефит од сусамовот масло не гледам затоа што е полно со поли не заситени масни киселини,кој се главен фактор за кардиоваскуларни болести.

    Модератор: Не испраќајте неколку мислења едно по друго, користете го копчето редактираj за дополнување на постот.
     
  3. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Elennaa ти кажа (проверено) искуство од пракса а ти наводно ја побиваш со (погрешна) теорија.

    Обратно е од тоа што го тврдиш:

    http://www.webmd.com/hypertension-high- ... d-pressure

    http://www.livestrong.com/article/31684 ... esame-oil/

    Да не почнам да редам линкови за користа на сусамот и маслото, нема потреба.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Се е релативно нели и се се променува.
    Да те едуцирам за поли-незаситени масни киселини кој можат да бидат омега 3,омега 6,омега 9.
    Од тие омега 3 и омега 6 се есенцијални за живот.
    Но тоа што креира кардиоваскуларни болести е преголемиот сооднос на омега 6 масни киселини во нашата исхрана и премалку омега 3,тој сооднос може да биде 10:1,а треба да биде 1:2.
    Викате дека заситените масни киселини се штетни,а никаде нема студии што го потврдуваат.
    Ти ги проверив референците и сите студии беа на глувци направено што е многу по различно од човек.
    Не секогаш тоа што е на глувци се однесува на луѓе.
    Чим си веќе по студии да го ставиме тоа во реален свет,иако 17 души што е статички не доволно да даде резултат за општа маса може да каже што е навистина проблемот со карди-васкуларните болести.
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17700650
    П.С пред да ми постираш студија провери за каква студија се работи,за што се работи и што вистински може да се извлече од тоа.
    Ако е студија не значи дека нема мани.
     
  5. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Ова е втор пат да пробуваш да ме едуцираш за исхрана, те молам немој повеќе.

    Кои црни глувци (од памет збориш), еве што пишува во линкот што го објавив:

     
  6. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Абе сега споредуваме лек со сусам.
    Секако дека сусамот ќе биде подобар од еден лек,нормално комбинирано со добар план за исхрана.
    Јас реков дека во споредба со другите масла како маслиново масло,масло од репка,рибино масло или ленено семе,не гледам некој бенефит+ рече дека го забрзува метаболизмот,што е апсолутно не точно и иако има лаксативни дејства(празнење на цревата) нема некој бенефит во забрзување на метаболизмот.
    Нормално се треба да биде умерено,а јас не преферирам апчиња,гледам да балансирам внес на протеини,јаглехидрати и масти според целта на клиентот.
     
  7. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Како може сусамот паушално да е подобар од еден лек кога поим немаш за какво пореметување би се работело? Какво бесмислено тврдење.

    Не рече туку го измисли дека си рекол, менуваш ставови како ќе ти текне (по потреба). Рече дека од сусамовото масло нема корист и дека предизвикува кардиоваскуларни болести што е глупост зашто се користи баш за лечење и превенција на такви проблеми и веќе 3000 години од страна на Египќаните, источните народи се користи како многу корисна билка во медицината и природната козметика. Барем да гуглаш пред на напишеш.

    Кога тврдиш дека некој нешто рекол треба да цитираш, инаку збориш од памет исто како тврдењето за глувците а таму пишува луѓе (и со англискиот очигледно имаш проблем) а метаболизмот не сум го спомнал така да не знам што мене ми го пишуваш.

    Неверојатно како делиш совети на други а самиот имаш проблем да разбереш за што зборуваш.
     
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Стеф, праксата е некогаш многу поголем учител од теоријата.
    На пример, кај мене празнењето на цревата не е поврзано со исхраната колку што е со психата...
    Џабе се и влакна, и чаеви и се... некогаш ништо не ми помагало... ама секо организам е различен, нели :) и еве, јас си најдов нешто што ми помага и се држам до тоа...
    И немој да кажуваш дека празнењето на цревата не е важно, или која и да ти е поенатата што постојано го спомнуваш метаболизамот кога се развртат вакви теми :)
     
  9. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Абе не реков дека не е инвидуално,реков дека тоа не е забрзување на метаболизмот.
    Од 80% од дневните потреби органите се тие што највеќе конзумираат енергија,само мозокот конзумира 100 грама јаглехидрати дневно.
    Да се согласувам дека теоријата е различна од праксата,но генерално науката велам дава перспектива на работите,не дава целосна слика,затоа што ти треба сам да си ја составиш во твојата глава.
    Метаболизмот и дневните потреби варираат од човек на човек,моите потреби не се исти со тој што има иста телесна маса,јас имам помалку телесни масти повеќе мускули и ќе се разликува за 10-20% и плус мене ќе ми биде полесно да ги изгубам мастите од друг.
    Има разни фактори што јас ги превземам и ги кажувам од моја перспектива која гледам да не е субјективна,секогаш гледам како и другите би размислувале на тоа.
    На крај ќе кажам празнењето нема врска со брзината на метаболизмот,многу е посложено од колку мускули имаш во телото,па типот на активноста,па и до колку процесорна моќ имаш во мозокот,поголем мозок бара повеќе калории :)
     
  10. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Има врска празнењето со брзината на метаболизмот.Нека не јаде човек се, како и да не јаде помеѓу оброци, значи онолку колку што е сосем доволно за самото тело, без, со сила, да речам, внесување на храна повеќе од потребното.И секако, вежбање.Сето тоа ќе си го направи токму она кое е потребно, брз метаболизам и линија, убаво обликувано тело.Нема да е брз метаболизмот, ако човек постојано јаде, па со самото тоа го преоптоварува организмот и автоматски, целата таа вишок храна оди на сосем друго место, а ниту пак ќе може самиот организам да се справи, како што треба.
     
  11. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Не планирам да се карам,ни да дискутирам повеќе дур не ми дадете релативна студија или статија да ги потврдите вашите тврдења.
    Вака на празно збориме а и сега во моментот дискусијата е за топење масти,не за гастро проблеми и празнење на стомакот.
    Ако веќе идеме до детали,стомачната флора и бројот на бактерии има врска со апсорбирањето на хранливите материи(јаглехидрати,протеини и масти) но нема врска со празнењето.
     
  12. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    171
    И те како цревната флора има врска со празнењето. Знам доста од оваа област, така да не можеш да ми дадеш контра, валиден аргумент. :)
     
    На XMaN и Gordana10 им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Извини ама твоите онлајн студии во никој случај не се релевантен извор на информации... Во денешно време е потребно само да застане некоја институција зад тебе и имаш истражување или студија за што ти душа посака.
    А за статиите па, да не ни зборувам... секој си пишува што и да сака.
    Мислам дека треба да се научиш дa примаш критики и да не се однесуваш ко да ја поседуваш темата.
     
    На feminium и XMaN им се допаѓа ова.
  14. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Дали цревата се празнеле или не се празнеле, дали метаболизмот се забрзувал или не се забрзувал, дали предизвикувало некои „болести“ или не предизвикувало... не знам. Само знам дека се чувствувам многу полесно и не ми е веќе подуен стомакот. Битно ми помага, па за другото... :wasntme:
     
  15. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Си променила животен стил,се чувстуваш подобро заради тоа :).
    Браво за тебе :)
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Скоро два месеца трчам,јадам црн леб,не вечерам
    Од 72 сега сум 69 одиме даље,ми требаат од 63-65
     
    На StefChef му/ѝ се допаѓа ова.
  17. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Само напред ја имаш мојата тотална подршка :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  18. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Eden mesec na rezim i minus 4 kg :rock: uste samo 3 kg do posakuvanata tezina ova broenje kalorii navistina deluva so sto ppbekogas go pominuvam limitot ama sepak ima rezultati :$
    [mod-kirilica:1612qqnv][/mod-kirilica:1612qqnv]
     
  19. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Па секако дека делува само луѓето повеќе сакаат брзи резултати и не сакаат да се замараат со делот со мерење храна,зашто ќе излезе премногу фрик.
    Јас на 2 август си ја земав вагата и пред сите роднини си мерев и ме гледаа со криви очи.
    Им реков ако не сакате да користам стероиди ова ви е подобра опција :)
     
  20. sarafimova

    sarafimova Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Здраво. Ме интересира, знаете ли колку калории има во 100 грама варена леќа? :)