1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Режим на исхрана

Дискусија во 'Диети' започната од TheEkaterina, 14 декември 2013.

 1. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  331
  - Режимот се состои од 5 оброци на ден кои се задолжителни.
  - Се јаде на секои 2-4 саати.
  - Храната мора да е варена или печена. Со маслиново масло и калиумова сол.

  Доручек:

  - 2 јаболка + 20 бадеми
  - 2 лепчиња `ржан леб намачкани со изварка со 2 парчиња пилешки гради и салата
  - 2 варени јајца, 2 лажици изварка, 2 парчиња `ржан леб со салата
  - 2 лажици овесни трици, 1 лажица пченични никулци со кисело млеко, јогурт или млеко со намалена масленост + 1 јаболко, цимет и мед

  Ужина:

  - сите видови овошје со исклучок на бабана. Ако јадете јаболко треба да изедете 2 јаболка, 2 круши, 2 праски или 4 мандарини, 4 киви итн итн...

  Ручек:

  - стек до 3 парчиња со салата
  - телешко месо со салата
  - риба со салата или вариво
  - грашок, грав, боранија, леќа со салата * без запршка*
  - полнети пиперки до 3 парчиња со соја и мелено месо со салата
  - ќофтиња до 4 парчиња со салата
  - омлет со 3 јајца со изварка и шунка со салата
  - ѓувеч со месо по избор со кромид и салата

  Ужина:

  - соја 75гр.
  - бадеми до 20гр.

  Вечера:

  - стек до 3 парчиња со салата
  - телешко месо со салата
  - риба со салата или вариво
  - омлет со 3 јајца со изварка и шунка со салата
  - 2 лажици овесни трици, 1 лажица пченични никулци со кисело млеко, јогурт или млеко со намалена масленост + 1 јаболко, цимет и мед

  Доколу сте гладни после вечерата може да јадете пуканки.

  Може да се јадат сите видови на крем супи или домашно приготвени супи од зеленчук. Задолжително се пие вода.. се почнува со 500мл и на секои три дена се зголемува дозата од 500мл. Водата се пие онолку литри колку што сакате килограми да изгубите. Ако саката 15кг пиете 1,5л вода итн..

  Килограмите се губат многу брзо.. режимот се држи се додека сакате вие. Значи не сте ограничени со времетраење. Бидејќи сепак се работи за режим на исхрана во кој нема гладување.
   
  На macence4, sheis, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓа ржимов се надевам дека во зимскиот распуст ќе го одржам :$
   
 3. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  121
  Па незнам :?: :?: :?: ми се допаѓа али мислам дека повеќе ќе се здебелам одколку што ќе ослабам :D
  Екатерина ти за колку време колку ослабе?
   
 4. feminka94

  feminka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Јас пред матура држев диета вака со режим на исхрана, 4 дена во круг се вртат, еден ден само пилешко, еден ден зеленчук грашок, боранија, компир, ориз, еден ден можеш за ручек тестенини и парче црно чоколадо и еден ден овошје само, е 20 ден е само на вода, и јас кога ми дојде тој ден се онесвестив, ми се собра тогаш на крај нели поправање оценки, учење, притисок и не издржав ми се слоши.. Успеав да намалам околу 3 килограми, ама викам подобро здравјето да си го чувам. од тогаш друга диета немам пробано, освен што самата си внимавам што јадам, колку, после 20 часот не јадам и така. :)
   
 5. johnny-bt

  johnny-bt Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  10
  Zelka!
  Sekoj den ZELKA (GLAVNO JADENJE), KRASTAVICA (DESERT), MNOGU LIMON (DODATOK NA ZELKATA), LISTOVI OD SPANAKJ(PO ZELBA), CVEKLO SO MORKOV BEZ MASLO-SO LIMONOV SOK.
  *OVAA DIETA TRAE OD PONEDELNIK DO NEDELA KONSTANTNO.
  *VO PONEDELNIK SREDA I PETOK MOZE ZA RUCEK DA ZEMETE 150g PILESKI STEK KOMBINIRAN SO ZELKA.
  SO SEKOJ OBROK ZEMAJTE NEOGRANICENA KOLICINA ZELKA I LIMON.
  *VO VTORNIK I CETVRTOK RIBA (SKUSA) 150g BEZ KOZA. Isto taka PRI JADENJETO RIBA-MORA ZELKATA DA VI BIDE GLAVNOTO JADENJE (150g riba-250g zelka)
  *ZELKATA MORA DA BIDE SVEZA-NE RASOL, NE KONZERVIRANA
  *ZABRANATA ZA PODOLGO TRAENJE E PRAVILO KOE E DEL OD DIETATA
  *PIETE VODA, SEKOJ DEN NEOGRANICENA KOLICINA (GLEDAJTE DA E VO GOLEMA KOLICINA)
  *DIETATA JA ZAVRSUVATE SO POSLEDNIOT OBROK OD ZELKA VO NEDELA

  POST DIETALEN PERIOD
  -BALANSIRANA ORGANSKA HRANA
  -LEBOT DA E MINATO, A NEGOVITE SUPATITUTI SEGASNOST
  -GAZIRANI, OBOENI I SLATKI SOKOVI NIKAKO
  -COKOLADA MOZE NO SO KRAJNA PRETPAZLIVOST VO ODNOS NA KOLICINATA KOJA STO JA VNESUVATE
  -PRETPOCITAJTE VARENA I PECENA HRANA(MESO, KOMPIR, PCENKA)
  -PIJTE SEKOJ DEN PO 500ML ZELEN CAJ
  -KOLKU STO E MOZNO POVEKE KORISTETE ZELKA, KRASTAVICA, LIMON I LISTOVI OD SPANAKJ.


  NE ZABORAVAJTE SEKOJ DEN PLUS OD PREDVIDENATA NEDELA KJE SE ODRAZI NA VASATA KRVNA SLIKA.
  VNIMAVAJTE NA RASTOJANIETO MEGJU OBROCITE (DORUCEK-RUCEK-VECERA)

  P.S. ZA SKORO DVOJNO POGOLEM EFEKT NA REZIMOT- VO TEKOT NA NEDELATA PO 5km TRCANJE
  -KJE SE CUVSTVUVATE UMORNI I ISCRPENI
  GLADNI I NEZADOVOLNI, NO SAMO EDNA NEDELA, POSLE POCNUVA VASATA KVALITETNA BITKA ZA UBAVO TELO I ZDRAV DUH.
   
 6. Cricket

  Cricket Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  1.073
  Пол:
  Женски
  Го пробал ли некој ? Изгледа премногу добро за да биде реално! Па вака без режим јадам многу помалку од тоа што е наведено тука а не сум баш задоволна од тоа како изгледам. Ако навистина функционира би било супер!
   
 7. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.371
  Пол:
  Женски
  и јас сум на овој режим, и да функционира
  5 недели - 9 кг
   
  На sheis и kjukli им се допаѓа ова.
 8. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.485
  Пол:
  Женски
  aj i jas ke pocnam da go praktikuvam ovoj rezim na ishrana , do sega sum 4 meseci bez leb i blago i gazirano , pa ke vidam dali od ovoj rezim ke imam mnogu rezultati :)
   
  На muchacha_a му/ѝ се допаѓа ова.
 9. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.371
  Пол:
  Женски
  мене ми беше кажано дека во попладневната ужина може и 4 коцки темно чоколадо, така да и тоа го јадам понекогаш :)))
   
 10. spasik559

  spasik559 Нов член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  jas mislam najdobar nacin da se oslabne e ako jademe isklucivo zdrava hrana i da vezhbame. Kaj mene toa funkcionira
   
 11. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.019
  Допаѓања:
  103.033
  Пол:
  Женски
  Си ја држела ун диетата, ама нешто си грешела. Таму не смее гладување, баш напротив се јаде многу количински само одредена врста на храна. А водниот ден не мора да се држи.
   
 12. sheis

  sheis Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Женски
  Баш супер што си ослабела толку :) дали строго се придржуваше на правилата? и дали се дозволени мед и мелени семиња? :)
   
 13. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.371
  Пол:
  Женски
  Бидејќи се јади 5 пати на ден и црвсто сум решена да ослабнам, да ...се придржував на правилата.
  Сега не 100 % ама да речеме ете 95 % да,
  мед користев само во чај и тоа не секогаш.
  мелени семиња да, кога пиев јогурт на утро или на вечер. (јогуртот да биде од оние со најмала масленост иако ми се случило да купам и стандард) - а од мелени семиња - една лажичка до две максимум.

  Ама пијам вода обавезно по 2-3 литри на ден, ако можев некогаш и повеќе. Други сокови ништо не пиев.

  Слободно прашај ме ако те интересира нешто друго
   
  На sheis му/ѝ се допаѓа ова.