1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Реинкарнација

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од anima, 12 септември 2010.

  1. stefiy

    stefiy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Гледав едно видео пред 4 5 месеци едно дете зборуваше што било во претходниот живот. Кажа на кое место живеел во која куќа и заедно со мајка му и уште некои отидоа таму и куќата постоеше. Детето кажа дека имало сестри и името на таткото кое не беше точно но се секаваше и на нивното тогашно куче и после најдоа една жена незз каква поврзаност имаше со тоа семејство и рече дека го погодило името на сестрата мислам и тоа за кучето и каде се каоѓа куќата.

    П.С. не можев сеа да го најдам клипчето ако го најдам ке го објавам
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Јас лично верувам во реинкарнација, мислам дека имам еден жив пример во семејството-баба ми.
    пред многу години бабами и дедо ми отишле во Полска за прв пат.Само што стигнале баба ми рекла дека го знае местото како да била некогаш а не била и самата знаела.Потоа кажала кај се наоѓаат некои работи и стварно таму биле :o .
    А во врска со животите знам дека душата преминува во 7 животи и потоа оди кај Господ.Тоа подразбира нова душа што го оправдува фактот за зголемување на населението.
    Кога медитираме (ако е успешно медитирањето) примаме енергија која се наоѓа во космосот.Тоа е таа енергија што влегува во нашето тело кога сме во стомакот на мајката.А кога човекот ќе умре таа енергија се враќа во космосот и потоа влегува во друго тело(Ова знам од видеата за медитација).Ако човекот е предвреме умрен (мислам кога е убиен или сл.) таа енергија те. душата се заглавува помеѓу овој свет и другиот -кај што треба да оди како другите енергии.И тоа се тие духови што наводно постојат сега.
    А мислам дека може душата да ни влезе во животно зашто имам една книга за тоа и се работи за еден сиромам но добар човек што умира блиску една шува и последно нешто што го гледа додека е жив е елен.Во наредниот живот тој се буди како елен и се сеќава на својот поранешен живот како човек. Можеби нешто од ова има напишано погоре ама ме мрзеше се да читам :D
     
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Па со самото тоа што е пророк таа е во директна комуникација со Бог и божествениот свет, а кој може подобро да знае од Бога - пра-изворот на сè? Пророците имале и имаат директен увид во невидливото и затоа можат со сигурност да ги знаат тие работи - секако, ние имаме слободна волја дали ќе веруваме во тоа или не. (Тоа за библијата не те разбрав на што мислеше и каква врска има тоа.)
    Според објавите на божествениот свет душата може да помине и 70, и 700 животи, но кај Господ(во изворната татковина - Царството Небесно) ќе се врати само ако и самата со себе донесе Небо т.е. стане божествена преку исполнување на божјите законитости (простување, молење за прошка, поправање на стореното и сл.). Затоа Исус подучувал по смисла „Бидете совршени онака како што е совршен Отецот ваш на Небото!„.
    Во божјите објави тука се советува внимателност бидејќи при медитирањето енергијата се прима од таму каде што човек се насочува во мислите. Ако човек се насочува на пр. кон тнр. „учители„ (гуруи) преку набљудување на разни слики, повторување на одредени зборови(тнр. мантри) и разни спритуални техники тој не се насочува кон врвниот космички Пра-принцип кој е Бог. Наместо тоа постои опасност да се врзе за енергетското поле кое стои зад таквите „учители„ и преку тоа тие да му ја цицаат духовната енергија. Долгорочно тоа може да има штетни последици врз човекот и неговата психа, но и врз неговата душа - на пр. да дојде до врзаност која трае со инкарнации - бидејќи тие „учители„ не ја почитуваат слободната волја.

    извадок од: The Dangers from Eastern Masters

    What happens while practicing eastern meditation?

    During the meditations, the law of "sending and receiving"* holds true. By repeating a mantra, via the sound stream that is created, the disciple tunes in, to a certain transmitter from which he then receives.

    The masters work via telepathy, that is, by the transfer of thoughts. Telepathy is a quickly effective force which can be received by any person who enters into the frequency range - through a mantra, meditation or relevant physical exercises, techniques or practices; through intense desire or just through his own will power - of one who works with the corresponding energies. It is enough to acquire the spiritual knowledge from books in order to produce a line of communication. Through this alone, an unstable person can align his inner antenna to certain frequency ranges.

    Masters work via telepathy

    In order to be successful with their disciples, masters - whether incarnated or not - often do the following:

    With the power of thoughts, they beam a ray to the sixth or to the fourth consciousness center of a disciple, respectively, that is, to the two strongly active consciousness areas that support the spiritual circulation in a person. This energy supply, that is given from without via telepathy, stimulates the spiritual circulation. Through this, all the consciousness centers, including the physical body of the person, experience a short but heightened state of vibration. As long as this "magical" irradiation is maintained, it is quite possible that the person meditating perceives some spiritual visions or takes in the thoughts of the master. But these visions are not from God; they were stimulated by a master in order to tie his disciple to himself. This is a form of black magic and is the influencing of a person’s free will. Aside from this, it is an unlawful intrusion into his spiritual circulation. Through such treatment by this type of a master, unstable people can become mentally disturbed or even physically harmed.

    The spiritual circulation is the law of the Spirit. It can be stimulated in a lawful way only by the person himself, through the fulfillment of the laws of God. When this happens, the increased activity of the spiritual circulation takes place via the nucleus of the soul. This is the lawful way, and contributes to true spiritual development as well as to increased health of soul and body. Anything else is against the divine law and conceals many dangers.

    Many people fall into the hands of this form of black magic through unscrupulous teachers who call themselves masters, as well as through their own light-hearted credulity. With many, it could be based on a wish to find an easy path to God - without the real effort to conquer oneself - or as a way of fleeing from the difficulties of life.

    But there is no such thing as a comfortable path to God. There is no "automatic" ascension to heaven. Even the Son of God did not bring us such a path through His sacrifice on Golgotha. Even though the official Christian churches teach redemption by passive faith - the power of Christ in us first becomes active when a person takes the steps necessary to recognize and clear up his faulty behavior.

    The paths of the masters are tempting with promises of inner visions and sensations and spiritual experiences at the beginning of the path - and are often taken as a criteria by which one can recognize a true master. But once the pupil is tied to the master, the master then demands payment for the energy loaned. By aligning with a master, the pupil became dependent on him and is now a supplier of energy for his "guru" and for the interest groups of souls and corresponding energy fields behind him.
    Повеќе во врска со тоа може да се прочита во „Опасност од источните учители„ и Христовата објава „Хиерархија на учителите и жртвата на Голгота„.
    Луѓето можат да се реинкарнираат само како луѓе. Опасноста од деградација на човечките души во животински, растителни и минерални тела па сè до растворање во безличниот етер Христос како Исус од Назарет трајно ја отстранил преку жртвата на крстот кога ги изговорил зборовите: „Свршено е!„ преку што тој станал спасител на сите луѓе и души.
     
  4. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Денес има многу пророци, а имав и прочитано дека некој незнам точно каде во странство беше, се сметал себе си за Исус.Бидејки наводно преку него живеел.Тоа за Библијата, што го кажав беше во врска со таа пророчица.Секој може да ја знае комплетно Библијата, притоа да вели дека прорекнува.Пример.Затоа се сомневам дека знае за реинкарнација.Иако општо има и разни тврдења како што беше случајот со тоа детето, како демек знаело за минатиот живот.А еве нели и преку хипноза навидум осознаваат дека имало претходен живот, како тоа само преку хипноза тоа го откриваат? Зарем треба да го доведат човек на таков степен, каде не е свесен, за да откријат нешто, дали и што бил во минатиот живот, ако секако и воопшто постои? Не сум против некој кој можеби би знаел дека постои реинкарнација, како што и би тврдел, само некако нема логика, со тоа еден куп нешта кои поинаку говорат.
     
  5. sofce

    sofce Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    19
    ИМАМ ОСЕТЕНО НЕКОЛКУ ПАТИ ЗА МОИ 35 ГОД И DEZAVU И КАКО ДА ЗНАМ ШТО ВИКАМЕ НИЕ КАКО СУМ ЗИВЕЕЛА ПРЕДХОДНО.ВО ЕДЕН СЛУЧАЈ ГЛЕДАВ ФИЛМ ЗА ВИСТИНИТА ПРИКАЗНА ТРАГЕДИЈА И УСТЕ НА ПОЧЕТОКОТ НА ФИЛМОТ ОСЕТИВ ДЕКА СУМ БИЛА ПРИСУТНА НЕ ВЕКЕ ВИДЕНО ТУКУ КАКО ЖИВОТОТ ДА МИ ПОМИНУВА ПРЕДМОИ ОЧИ СЕКОЈ МИГ А ТОА БЕШЕ 1910 ИЛИ 1912ГОД.ИМАВ ЧУДНО ЧУСТВО КАКО ДА КЕ ИЗЛЕЗАМ ОД КОЖАТА.
     
  6. samovilamila

    samovilamila Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    19
    ПОСТОЈАТ докази за реинкарнација најмногу се верува во индија
     
  7. tikvi4ka992

    tikvi4ka992 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    6
    И верувам и не... :) Брат ми мѝ е жив пример за реинкарнација. Минатава пролет беа на екскурзија, во Австрија, во Schoenbrunn и кога си дојде сите го гњавиме, што било? како било? и јас му викам кој дел ти остави нај голем впечаток? и тој ми вика „ замокот во schoenbrunn, имав чувство како да сум бил таму, како што одев внатре ми излегуваа слики дека сум облечен во облека од тоа време, дека имам таква жена.... “ WOW можда е некој благородник, кој знае 8) хахахахахахахахахаха... најмногу веруваат во Индија за реинкарнација.
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Јас лично верувам во реинкарнација. Го имам гледано видеото што го објасни stefiy погоре. Имам гледано и уште едно каде едно 6 годишно дете тврди дека знае да вози авион и дека во предходниот живот бил пилот. Кога го ставаат детево да го вози авионот, без проблем знаеше како. :?:

    Можеби е глума или невистина но верувам во реинкарнација поради моја лична причина.

    Според христијанството, од кога човекот ќе умре не се случува НИШТО. Исто како да запалите свеќа и да ја дувнете, каде оди пламенот? Нигде. Ништо. Никој. И ова си има некоја логика но...
    Но јас не верувам во ова,дефинитивно не верувам во рај или пекол. Затоа верувам во реинкарнација,затоа што верувам во душа. Многу теории,закони и факти би ја поништиле мојава теорија но едноставно ова е тоа во што јас верувам :D
     
  9. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Да, верувам во реинкарнацијата. Дека нашите души, повторно и повторно се раѓаат во ново тело, на кое ние не се секаваме. Постојат многу документарки и филмови за тие привиденија. Исто така интересна е книгата Теоријата на вечен живот од Родни Колин , во кој се објаснува за физичкото тело овде на земјата, кога настанува смртта што се случува, периодот на духот, душата додека не се прероди во ново физичко тело. Интересни верувања за кои многу се интересирам и мислам дека ке забегам некој ден :D
     
  10. Anonymous996

    Anonymous996 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    755
    И ја веруем во реинкарнација.
    Еве, за пример земете ме мене. Ја сум ви Боб Марли реинкарниран. :smoke:
    Marilize Legajuana. :rofl:
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. vacuuman

    vacuuman Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    63
    Наведов извор: Имено изворот се божјите објави телепатски примени преку Божјата пророчица за денешницата.
    [/quote]
    А како таа пророчица знае дека има реинкарнација за со сигурност да тврди нешто што незнае? Со оглед на фактот дека денес секој може многу добро да ја познава Библијата.[/quote]Па со самото тоа што е пророк таа е во директна комуникација со Бог и божествениот свет, а кој може подобро да знае од Бога - пра-изворот на сè? Пророците имале и имаат директен увид во невидливото и затоа можат со сигурност да ги знаат тие работи - секако, ние имаме слободна волја дали ќе веруваме во тоа или не. (Тоа за библијата не те разбрав на што мислеше и каква врска има тоа.)
    Според објавите на божествениот свет душата може да помине и 70, и 700 животи, но кај Господ(во изворната татковина - Царството Небесно) ќе се врати само ако и самата со себе донесе Небо т.е. стане божествена преку исполнување на божјите законитости (простување, молење за прошка, поправање на стореното и сл.). Затоа Исус подучувал по смисла „Бидете совршени онака како што е совршен Отецот ваш на Небото!„.
    Во божјите објави тука се советува внимателност бидејќи при медитирањето енергијата се прима од таму каде што човек се насочува во мислите. Ако човек се насочува на пр. кон тнр. „учители„ (гуруи) преку набљудување на разни слики, повторување на одредени зборови(тнр. мантри) и разни спритуални техники тој не се насочува кон врвниот космички Пра-принцип кој е Бог. Наместо тоа постои опасност да се врзе за енергетското поле кое стои зад таквите „учители„ и преку тоа тие да му ја цицаат духовната енергија. Долгорочно тоа може да има штетни последици врз човекот и неговата психа, но и врз неговата душа - на пр. да дојде до врзаност која трае со инкарнации - бидејќи тие „учители„ не ја почитуваат слободната волја.

    извадок од: The Dangers from Eastern Masters

    What happens while practicing eastern meditation?

    During the meditations, the law of "sending and receiving"* holds true. By repeating a mantra, via the sound stream that is created, the disciple tunes in, to a certain transmitter from which he then receives.

    The masters work via telepathy, that is, by the transfer of thoughts. Telepathy is a quickly effective force which can be received by any person who enters into the frequency range - through a mantra, meditation or relevant physical exercises, techniques or practices; through intense desire or just through his own will power - of one who works with the corresponding energies. It is enough to acquire the spiritual knowledge from books in order to produce a line of communication. Through this alone, an unstable person can align his inner antenna to certain frequency ranges.

    Masters work via telepathy

    In order to be successful with their disciples, masters - whether incarnated or not - often do the following:

    With the power of thoughts, they beam a ray to the sixth or to the fourth consciousness center of a disciple, respectively, that is, to the two strongly active consciousness areas that support the spiritual circulation in a person. This energy supply, that is given from without via telepathy, stimulates the spiritual circulation. Through this, all the consciousness centers, including the physical body of the person, experience a short but heightened state of vibration. As long as this "magical" irradiation is maintained, it is quite possible that the person meditating perceives some spiritual visions or takes in the thoughts of the master. But these visions are not from God; they were stimulated by a master in order to tie his disciple to himself. This is a form of black magic and is the influencing of a person’s free will. Aside from this, it is an unlawful intrusion into his spiritual circulation. Through such treatment by this type of a master, unstable people can become mentally disturbed or even physically harmed.

    The spiritual circulation is the law of the Spirit. It can be stimulated in a lawful way only by the person himself, through the fulfillment of the laws of God. When this happens, the increased activity of the spiritual circulation takes place via the nucleus of the soul. This is the lawful way, and contributes to true spiritual development as well as to increased health of soul and body. Anything else is against the divine law and conceals many dangers.

    Many people fall into the hands of this form of black magic through unscrupulous teachers who call themselves masters, as well as through their own light-hearted credulity. With many, it could be based on a wish to find an easy path to God - without the real effort to conquer oneself - or as a way of fleeing from the difficulties of life.

    But there is no such thing as a comfortable path to God. There is no "automatic" ascension to heaven. Even the Son of God did not bring us such a path through His sacrifice on Golgotha. Even though the official Christian churches teach redemption by passive faith - the power of Christ in us first becomes active when a person takes the steps necessary to recognize and clear up his faulty behavior.

    The paths of the masters are tempting with promises of inner visions and sensations and spiritual experiences at the beginning of the path - and are often taken as a criteria by which one can recognize a true master. But once the pupil is tied to the master, the master then demands payment for the energy loaned. By aligning with a master, the pupil became dependent on him and is now a supplier of energy for his "guru" and for the interest groups of souls and corresponding energy fields behind him.
    Повеќе во врска со тоа може да се прочита во „Опасност од источните учители„ и Христовата објава „Хиерархија на учителите и жртвата на Голгота„.
    Луѓето можат да се реинкарнираат само како луѓе. Опасноста од деградација на човечките души во животински, растителни и минерални тела па сè до растворање во безличниот етер Христос како Исус од Назарет трајно ја отстранил преку жртвата на крстот кога ги изговорил зборовите: „Свршено е!„ преку што тој станал спасител на сите луѓе и души.[/quote]

    Хахахахахахаха! :D

    Аааахахахаха! :D

    Ај да се вратам на темава сепак, нели. :)

    Убав механизам, штета шо не постои тој религискиот концепт што го имаме за реинкарнација.

    Ама затоа постои еден друг. :)

    Реинкарнацијата може да се подели на повеќе делови, како:
    1. физичка реинкарнација
    2. социјална реинкарнација
    3. реинкарнација како дел од цивилизациското знаење

    Физичка реинкарнација најлесна за објаснување. Умираш и те јадат црви. Стануваш јаболка и круши и црви и се и сешто.

    Социјална реинкарнација е печатот кој го оставаме врз луѓето околу нас, со тоа кого како ќе го инспирираме, кому каков впечаток ќе оставиме, that kind of shit.

    Третата точка е силно врзана со интернетот. Исто како шо функционира интернетот, црпиме информации од него, ги обработуваме, и со тоа го храниме со уште повеќе. На истиот начин функционира и цивилизациското знаење. Црпиме од сите пишани и непишани спознанства што сме ги имале досега, преку школски систем, преку улица, преку комшии, преку муабети, симболи и ритуали, и поради тоа што ги процесираме, сите ние учествуваме у апдејтување на човечкото знаење кое не ни било пишано до пред скоро време, а пак останало како дел од нашиот развој.На тој начин и ние не умираме, туку стануваме информации у колективната свест на човештвото.
     
  12. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Не верувам.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Гледам се водела некоја дискусија, ама видов некаде Господ некој спомнал и одма прекинав да читам. За да разговарате за реинкарнација, треба да се издигнете над христијанството, зашто во оваа религија, единствено најблиску до идејата за реинкарнација е вечниот живот во рајот и пеколот, каде душата продолжува да живее, но не во физички облик.

    Лично, мислам дека душата, онака бајковидно, не постои. Се раѓаш, како цвеќенце од земја, вирееш, вегетираш живееш, се размножуваш па умираш. И толку. Нема емоции, нема трагедии, нема втора шанса...

    Животот не е ништо освен пополнување на природниот тек на еден вид во природата. Еден, од екстремно многуте во универзумот.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  14. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Тоа е можеби случај со католичката и правосланата варијанта на христијанството, но постоеле низ историјата бројни христијански движења кои не верувале во пекол туку верувале во можноста човечката душа по смртта на телото да се реинкарнира еднаш или повеќе пати повторно во човечко тело за да на крај се случи тнр. апокатастасис(враќање во првобитната состојба, во изворната татковина)- на пр. во Македонија такви биле Богомилите, низ Европа тоа биле Катарите, Џордано Бруно и др.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    ^ 98% од оние кои овде дискутираат на форумот ќе се декларираат како православни христијани или атеисти, затоа и муабетот е насочен кон нив кога велам христијанството. А секти и неуспешни или успешни обиди за одделување од христијанската база има илјадници и тие не може да ги земам за воопшто битни или (таман работа) релевантни.

    Инаку, Богомилството е едно многу убаво учење, штета што не земала поголем замав во светот и на подолг период. :angel:
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Темата е реинкарнација и сосема е небитно како се декларирале форумџиите низ другите теми. Кој ќе процени дали другите групи се релевантни или нерелевантни? Теолозите, црквата, библијата? Зошто би биле тие повеќе компетентни од другите кои исто така велат дека работите Господ им ги кажал, објавил, покажал и тн. Богомилите велеле дека токму црквата се одделила од христијанската база, а верувале во реинкарнација.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Padre

    Padre Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    36
    How yes no, според законот за конзервација на енергија истата не може да се создаде или уништи, туку само да го промени обликот. Според тоа откако ќе го закопаат Мали Џокица ќе се претвори во храна за црви. Црвите ќе создадат плодна почва за на истото место да израсне дрво. Еден убав сончев ден под дрвото ќе седне млад вљубен пар. Во тој момент под влијание на пријатниот ветер потенцијалната енергија на едно јаболко ќе се претвори во кинетичка и неколку секунди подоцна ќе падне врз главата на младиот Ромео. Енергијата од јаболковиот удар ќе предизвика необична синаптичка активност под чие влијание кај Ромео ќе се појават интензивни чувства кон младата Јулија. Девет месеци подоцна Мали Џокица е повторно меѓу живите.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  18. janovska1

    janovska1 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    18
    Значи верувам во реинкарнација. Еден мој пријател ми има кажувано дека неговиот дедо (таткото на мајка му) уште од мал, па се до неговата смрт сонувал некоја жена со две машки деца, значи истиот сон го сонувал цел живот. Така да по некоја логика мислам дека може би тоа му било семејството од предходниот живот.
     
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас како помала, можеби цели две години сонував анаконда ( после филмот), па можеби во минатиот живот сум била анаконда. Што врска има реинкарнацијата со сонот?
    Ја читам темава која едвај има 10 страни и на секоја страна некоја пишала за детето-пилот. Аман де читате пред да пишете?
    Слободно цели 5 страни може да се избришат пошто се сувишни-непотребни.

    daylight темава е баш твоја, не е ни чудо што ја водиш. Одлично што има некој позапознаен за реинкарнацијата, но ова упорново лепење на линкови и оваа пророчицава е некако претерано и сосила прогурано.
    Јас верувам во Исус и го следам и проучувам неговото учење. Можеби има реинкарнација и стигма и индиго. Сите се од нешто повозвишено. Знам и дека црквата отфрлила многу работи поради својот опстанок како институција. Го знам и нејзиниот мрачен период. Но вакви пророчици ми се само забавни за читање а не и за разубедување. Немам ништо против твоето верување и било чиво се додека е надвор од мојот “двор“.
    Пророци денес еден куп и сите тврдат дека нивното е исправно. Но ако гледаме така, тогаш зошто да не им веруваме да индиго децата или на стигматичарите? За тоа да ги оставиме пророциве надвор од темава и за нив да се отвори нова, па и тамо кој сака ке се придружи на разговор.

    за реинкарнацијата
    Сигурно е дека Исус самиот, доста јасно (без никакво преносно значење) кажува дека Јован Крстителот е реинкарнација на Св. Илија. Со самото тоа, тој се покажува како Месија.
    Интересно е дека реинкарнацијата ( карактеристична за Истолните народи и култури ) била вметната и во Библијата али истата подоцна била и исфрлениа нормално за да религијата која ја пропагира црквата се разликува од останатите ( Нека ви текне дека Библијата беше криена од обичниот граѓанин) , многу источни мистици ги имаат разработено параболите на Библијата и истите го потврдуваат тоа.

    еве нешто друго освен детето-пилот

    Пензионираниот капетан на британската армија Артур Флауердју се повлекол во својата селска куќа во Брамертон, Норфолк. Се родил и израснал во англиско село, водел мирен живот и никогаш не патувал надвор од Европа. Сепак, и тој добродушен старец бил убеден дека живеел и порано – пред 2.200 години, како војник во јорданскиот град Петри што бил изделкан во карпите.
    Флауердју му раскажувал на истражувачот Џоана Формен, која пишувала книга за тоа, дека уште од детството му го преокупирале умот чудни, необјасниви привиденија. Како дете, собирал на морскиот брег црвени и жолти камчиња размислувајќи: ’Ваква е бојата на камењата во тој град’. Подоцна му се покажала слика на град изделкан во карпи, луѓе во долги библиски алишта, сандаци со злато скриени во храм, гробови изделкани во бакарни и жолтеникави карпи, тесна клисура што водела во пустина, борбите додека тој и уште десетмина други ја бранеле клисурата од освојувачките орди и на крајот чувството на болка кога копјето фрлено од некој огромен Сириец се забило во неговите гради.
    Госпоѓица Формен го споредила со тоа што и го кажал со познатите факти за Петри и открила дека голем дел од кажаното одговара на вистината. Се изненадила кога во времето на летнувањето во 1964 година се запознала со еден учител што имал снимени слајдови во боја со урнатините на Петри. Учителот рекол: „Ми раскажа за тоа многу повеќе отколку што може да се види на слајдовите“.
    Флауердју рекол: „Не сум од оние што сонуваат будни и никогаш не сфатив од каде доаѓаат тие слики на мојот град. Ако се потрудам, мислам дека би можел да стигнам до реинкарнацијата, иако не разбирам како е воопшто можно тоа“.

    уште нешто
    Дороти Иди е родена во 1903 година во јужен Лондон, во богато семејство. Во својата трета година паднала низ скалите и семејниот лекар констатирал смрт. Утредента тој и болничарката се вратиле за да присуствуваат на погребот, меѓутоа, девојчето го нашле живо. Сепак, не било се како што треба. Дороти се криела под масата и зад мебелот барајќи да ја одведат „дома“.
    Кога со семејството ја посетила Египетската соба во Британскиот музеј, дивјачки се оттргнала бакнувајќи ги стапалата на статуите, прегрнувајќи ги саркофазите со мумии, барајќи да ја остават со „нејзиниот народ“.
    Подоцна и ги покажале фотографиите на храмот на богот Озирис што го подигнал крај Нил фараонот Сети I. На татка си му рекла дека храмот е нејзиниот вистински дом, дека го познавала Сети и дека тој бил многу љубезен човек.

    Во 1930 година Дороти се омажила за Египќанец и заминала да живее во неговата татковина. Кога им се родил син, му го дала името Сети нарекувајќи се себеси Ум Сети, „Мајката на Сети“. По 22 години го посетила Абидос, локацијата на древниот храм на Озирис, и кога возот запрел кај карстното брдо, рекла дека тоа е „нејзиниот дом“. Во 1954 година се населила во Абидос, се грижела за храмот, секојдневно му се молела на Озирис и ги убедувала реставраторите на храмот по смртта да ја погребат во неговите темели.

    и уште
    Американскиот хипнозитер-аматер Мори Бернштајн во својата книга „Потрагата по Брајди Марфи“, објавена во 1956 година, ги обелоденил чудните изјави на една домаќинка од Колорадо. Бернштајн под хипноза ја вратил госпоѓа Рут Симонс, родена во 1923 година на средниот запад, во детството и таа почнала да зборува како Брајди Марфи. Рекла дека е родена во Корк, Ирска, на 20 декември 1798 година, дека се омажила за адвокатот Шон Мек-Карти на 17-годишна возраст и дека се преселила во Белфаст. Умрела есента 1864 година и ги опишала својот погреб и надгробниот споменик.
    Истражувачите во Ирска тешко можеле да ја потврдат нејзината приказна, но описите на бреговите во Антрим и на патот од Белфаст до Корк биле точни. Пронајдени се и записи кај некој трговец што се викал Фар, за кој Брајди тврдела дека купувала кај него. Госпоѓа Симонс никогаш не била во Ирска и во нејзиниот секојдневен говор немало траги од ирскиот акцент
     
    На Draginja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    :) okcenzi, Ти така тоа можеби го доживуваш но тоа нема врска со реалноста на моите намери. Линковите се намерно поставени со цел темата да не оди офф топик.

    Како што и самата можеше да прочиташ, неколку членки наназад прашаа од каде таквата информација околу законитостите на реинкарнацијата и кармата и сл. Тоа е причината зошто често ги формулирам речениците да почнуваат со „Според Христовите објави примени преку пророчицата за денешницата...„ - значи преку тоа укажувам на изворот на информациите, за да биде јасно дека не го измислувам тоа јас туку само ја проследувам или прераскажувам од некое друго место слушнатата информација.

    А линкот го ставам за да сите оние кои сакаат можат самите да си прочитаат повеќе за пророчката реч, а без при тоа да ја реметат темата „Реинкарнација„ и да поставуват непотребни прашања околу тоа која е таа пророчица, што друго уште вели и тн.

    Сето тоа го има - тоа не е спорно, но прашањето е зошто и кон што води сето тоа.
    Тебе ти се можеби забавни, на други им се досадни, а на трети ем им се забавни ем вистинити сознанија од прва рака.

    Целта на Божјите пророци никогаш не ни била ниту пак денес е да ги убедуваат или разубедуваат луѓето во нешто. Тие се само медиуми, своевидни канали преку кои Бог и духовниот свет се објавуваат бидејќи поголемиот дел од луѓето не можат јасно да го слушнат Божјиот говор во нивното внатрешно.
    Тоа прашање мора секој сам да си го одговори. Секој има слободна волја да верува или да не верува бидејќи еден од божјите атрибути е Слободата. Исус пред околу 2000 год. само даде опомена и смерница која по смилса гласи: „По нивните плодови ќе ги препознаете...„
    Темата е реинкарнација, и во неа опишуваме што, меѓу разновидните други сфаќања, сведоштва и изјави на поединци, што пророците пренесувале како информација во врска со повторното раѓање.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.