1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Реквием за еден сон (Requiem for a Dream) [2000]

Дискусија во 'Филмови' започната од Phyramide, 10 февруари 2011.

  1. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Го гледав пред некое време... На крај останав вака :x ! Цел филм морници ме лазеа... Премногу вистинит, премногу тажен и премногу на психа удира! Што е и добро на некој начин. Предобар филм :bow: , но не верувам дека имам сила за уште еднаш да го гледам!
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Втор на мојата листа на омилени филмови, стои зад „Fight Club“. :)
    Да не се повторувам со форумџиките погоре, филмот има фантастична содржина, на еден потресувачки, но неверојатно добар начин е опишана моменталната сурова реалност.
    Мислам дека треба да го погледне секој тинејџер, за да сфати што би се случило доколку тргне по таков пат. Мала грешка може да чини живот.
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.440
    Пол:
    Женски
    Прво нешто што ми паѓа на ум кога ќе се спомене филмов е дека на почеток на секое предавање за борба против дрогата треба да биде пуштен! Ќе повлијае посилно од било кои изкажани зборови и туѓи раскажани приказни.
    Филмов е суров но добар, добар до тој степен да ми се згрчи желудникот во последните 15 минути...филм кој треба да се гледа!
     
    На boomsleng, JuLleE, Divinebutterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Ииииииии ме загреавте до немајкаде сега ќе сакам да го гледам, а немам време :( Сега дури за викендот...ах што ми требаше да ја отворам темава :x :x Ќе ви пишам импресии откако ќе го гледам ;)
     
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Го гледав пред некое време и некако...језив е. :x Љубител сум на вакви филмови, а за овој можам да кажам дека е еден од подобрите! Реален и тажен....
     
  6. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Перфекција од филм. После гледањево на филмов одма некои работи у глава ти се удираат.
    Сценарио, глумам, музика се се ама баш се ВРВ . Филм кој допира до психа како ниеден друг филм, мислам дека секој треба да го гледа филмов. Сам во тишина без ниедна пауза. :clap: :clap: :clap: за филмов. Немам соодветни зборови да го опишам сето тоа што го мислам за фимов :clap:
     
  7. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Ииии како заборавив да го коментирам. Сега дури ми текна кога ја видов темата случајно :tmi:
    Прво морам да кажам дека филмот без музиката немаше да биди толку одличен каков што е !! Колку различни нешта можат да те фрлат во рацете на дрогата...какви судбини, од детство до еден фустан :x Секоја чест на Аронофски :bow: Солза не пуштив, но затоа погледот не можев да го тргнам од сопствената рака гледав дали е се во ред :worried: до толку што ме трогнаа сите сцени каде што беше покажана до најмала пора раката на Хари. Исто така многу потресна ми беше сцената кога зборуваа на телефон. И трогателен ми беше разговорот на Хари со мајка му...колку само беше осамена :(
    Е сега тука морам да си кажам дека Црниот лебед (и него заборавив да го коментирам во соодветната тема :tmi: ) не ми беше ништо посебно, очекував многу, а добив помалку, додека за Реквием очекував премногу, а добив уште повеќе :!:
    Аронофски :clap: Музиката :clap: :clap:
     
    На boomsleng, Phyramide и viki44e им се допаѓа ова.
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Воодушевена сум од филмов, сум го гледала повеќе пати и сега пак би го гледала. Едноставно неможе да ми здосади, премногу е моќен, влијае на психата и те тера да размислуваш за многу работи. Фантастичен е, еден од моите омилени филмови. :bow:
     
  9. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.273
    Јас не можам да се соземам сеуште.
    Тешка сум за филмови, ретко кој ме дрмнува од место, ама овој и те како ме мрдна. Се мрданв мислам.
    Последните сцени не можев да ги гледам, премногу болни, трогателни, сурови.
    Филмот го изгледав во еден здив, само знам дека се стуткав, ја зедов перницата и ја гушкав, грозејки се од сцените.
    Болна ми беше сцената кога му ја сечеа раката, сексот на девојката и сцената со мајката.
    Никој филм ме нема вака пореметено.
    Да, ме порамети филмот, ептен се соживеав со приказната на ликовите.
    Не плачев, ама во себе осеќав некој гнев, бес.
    Тие беа зависници, ама секој од нив имаше приказна, празнина, а дрогата ја поплнуваше таа дупка. До каде може да оди човекот заради сонот.
    Кастингот е одличен.
    Музиката е совршенство :clap: , се опседнав со неа, а за Аронофски немам коментар.
    Скорсезе и Аронофски се режисери на кои им симнувам капа и им сум благодарна за вакви ретко добри филмови :bow: :bow: :bow: .
    Еве сега го симнувам Фонтана. Сакам да гледам добар филм, а со Аронофски немам утка.

    Филмот мислам дека треба да се воведе како задолжителен во училиштата, подобра кампања од филмот против дрогата не постои.
     
    На boomsleng и baguf4e им се допаѓа ова.
  10. sparkle.q

    sparkle.q Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    15
    Е стварно преубав филм. Сеуште не можам да се соземам. Толку реално прикажана болната вистина за наркоманијата. Сепак Аронофски е единствен.Секоја му чест :clap: :clap: :clap:
    Ме расплака крајниот телефонски разговор на Хари..делот со раката...електро шоковитее..
    уффф мислам дека не би имала храброст пак да го гледам. :worried: :worried: :worried:
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Јас само што го изгледав филмот. Зошто до сега го немам гледано немам поим.
    Ама ме запрепасти. Не можам да мрднам. Срцето уште ми бие како лудо од последните сцени.
    Леле.
    Музиката мислам дека со денови ќе ми се врти во глава.
    Морам да си ги средам впечатоците прво.
     
    На boomsleng и tessie им се допаѓа ова.
  13. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Јас вчера го спуштив и го изгледав! Знам за филмов едно многу долго време, имам гледано трејлери и ја имам слушано музиката, ама некако не ми се гледаше филмот!
    Е сега значи филмов, да сум јас некоја, би го давала по средните школи наместо оние глупи презентации за дрогата! Мастер пис дефинитивно каков учинок има дрогата над човекот!.....
    Не беше толку заради тоа што прави дрогата на човекот, отколку фактот што сите тие имаа еден сон, цел, и сите завршија неславно... последните сцени најемотивни ми беа.....Супер филмче
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  14. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Го гледав во јануари и многу ми се допадна :D Нешто поразлично од другите филмови кои завршуваат со хепи енд, а сепак поучен... А музиката е нешто посебно 8)
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  15. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    А јас мислев дека полуд филм од Fight Club нема да најдам. Епа погрешив.

    Никој филм толку не влијае врз психата како овој. И дава ептен силна порака. За кога и да се спомне дрога одма да ти стане одвратно од кога ќе ти текне на се што се случи во филмот. И до каде можеш да дојдеш. Дрога, НЕ благодарам!!

    Значи, филмот е предобро нешто, дефинитивно е многу тежок за гледање, после овој не можам да гледам друг психолошки филм сличен на овој.
     
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Aуу и јас го изгледав, ме мавна на психа :puke: . депресии ме мавнаа начисто, и песната е многу убава, ама не можам да ја слушам периодов зашто последните сцени ми се вртат во глава

    поготово тоа дилдоно :puke: , кога му ја ампутираа раката на дечкото, и мајка му каква стана

    искрено и не ми беше жал за се што им се случи, зашто сами си го бараа,до некаде со исклучок на мајката, зашто жената не знаеше што ја чека со тие апчиња... Hикој аир не видел од дрогата...
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    цел живот ќе ме прогонува сликата со дупката во раката :puke: :sweat:
    при секое земање крв од вена ми се враќа таа сцена :puke: :puke: :puke:
    нејќу никад во животов пак да го гледам филмот.
    А е страшно добар за млада популација, да се подучат малце, за да не забегаат по кривите друми
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Не сум го гледала филмот ама по сите коментари со сигурност ќе го гледам ме убедивте и одма го спуштам па ќе споделам заклучоци. ;)
     
  19. Cataleya

    Cataleya Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    621
    Епа чим ви се свиѓа филмов тогаш мора да го погледнете
    Candy - со Heath Ledger
    и
    Trainspotting ...
     
    На Trnche му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Филмов значи под кожа ми влезе ако можи така да се кажи. Предобар филм незнам шо сум чекала до сега за да го гледам :?: Уште си средувам впечатоци. Дефинитивно еден од најдобрите филмови што ги имам гледано.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.