1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Реквием за еден сон (Requiem for a Dream) [2000]

Дискусија во 'Филмови' започната од Phyramide, 10 февруари 2011.

  1. marina.m.g

    marina.m.g Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    91
    Убав??далеку од убав,ми остана кнедла во грлото и ми стоеше така неколку дена,од тогаш не гледам филмови со Џенифер Конели,не сакам кога филм ќе ме натера така да се осеќам,дека повеќе сум по комедии.овој многу ме погоди,најтежок филм што сум го гледала,не знам зашто ама се надевав на среќен крај.а поучен тоа да,сите тинејџери треба да го гледаат
     
    На boomsleng и elimkd им се допаѓа ова.
  2. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Најдобриот филм што некогаш сум го гледала. Додека го гледав постојано се ежев а и ниту еднаш не ми стана досадно. Многу, ама многу добар филм. Ми се допаѓа се, од глума до облека. Плус музиката е прекрасна, Lux Aeterna ја знаев од поодамна, ама не знаев дека е од филмов и кога дознав знаев дека и филмот. Музиката е многу моќна и перфектно се вклопува во филмот.

    Секогаш би го препорачувала филмов. Плус сум заљубена во Џаред Лето, а он предобро си ја одглуми улогата.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  3. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Многу морничав, језив, навлегува длабоко во психата. Дури се потсетувам на филмот ми се подига секое влакно на кожата. Го гледав лани, ама во план сум пак да го гледам. Многу е поучен, има некои сцени што буквално ти е гад да ги гледаш. И дефинитивно треба секој да го погледне.
    Џаред Лето го обожавам, а овде одлично ја одглуми својата улога.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Само што го гледав и јас. Не знам што е работата што сум пропуштила толку добри филмови ама надокнадувам.

    Просто сум без зборови за филмот. Арнофски знае да те погоди психички и да не мрднеш од место додека го гледаш филмот. Без здив останав при крајот, толку грозни и морничавни сцени а сепак болно реални. За жал реалноста е таа, ептен на добар начин е прикажана во филмот. Можеби брутален ама сепак тоа за жал, се случува често во животот.

    Тажни беа приказните на ликовите, баш од правилен агол прикажани. Начинот на кој завршија :x.. Без зборови сум стварно, тешко да се опише ваков филм. Џаред Лето е стварно преубав, не го имав многу гледано во филмови. Но одлично си ја одигра улогата, Џенифер Конели исто беше добра.

    Се на се, многу импресивен филм.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  5. princessmononoke

    princessmononoke Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    дечки а да не знае некој каде би можела(во скопје) да ја набавам книгата... се распрашував низ повеќе книжари и ја немаат ;(
     
  6. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Го симнав филмов зашто според тоа што прочитав критики за него, а и читав за што се работи, го гледав и трејлерот не се сомневам дека ќе биде одличен. Сакам вакви филмови, психолошки е, не? Режисерот на овој филм е режисер и на Black Swan па не се сомневам дека и овој филм ќе биде добар. Посебно ме привлекуваат вакви теми за дрога, така што уште од сега осеќам дека ќе бидам заљубена во филмов.
     
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Само што го изгледав и искрено останав во исто време и воодушевена и згрозена.. целата се тресам, очите ми се полни со солзи, неможам да дишам.. Почетокот е бавен и здодевен барем според мене, ама тоа само наговестува што ќе се случува понатаму, и многу ми е жал што така си ги упропастија животите, а најмногу ме погоди приказната со Мериен и што се направи, и како го лажеше Хари, а толку се сакаа..

    Се наежив! Прекрасен филм, предобра глума.. уфф.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ајде и јас пред некој ден го симнав и решив да го изгледам. Го давале на ТВ но некако не ми привлекол внимание. И искрено не знам што толку воодушевување кога мене не ми остави никаков впечаток. Темата не е нешто што не го знаеме ... Или е за чудење. Значи не темата на филмов него цела продукција, цело сценарио ... глума итн. не ми се допадна, односно не ми остави впечаток да кажам - Еј да, филмов вреди.
     
  9. Hanna4646

    Hanna4646 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    Психолошки филм кој треба секој да го гледа :)
    Иако го имам гледано уште од 2000та година сепак го имам изгледано премногу пати...хаха како причина за да го гледам се наоѓа и Џаред Лето кој премногу добро го прикажува ликот за кој ослабел 20 кила за да го глуми :P небитно.. ви го препорачувам Mr.Nobody http://www.imdb.com/title/tt0485947/
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Јас пак, гледам дека на поинаков начин сум го доживеала филмот, можеби поради фактот што низ годините сфатив дека исто размислувам и го доживувам светот како Дарен или можеби поради слични сцени доживеани во моето минато и мојата сурова перцепција за реалноста.

    Филмот ми беше некако тажен, како одмотување на стара филм лента, знаете? Го изгледав како во сон, сцените беа фантастични, Дарен само за тоа е способен.

    И повторно ќе речам, филмов е горко тажен, зошто е вистинит. Посмртна песна за еден сон. Тажен хумор. Впрочем, art never comes from happiness.
    A ова е токму тоа. Уменост, во својата најчиста форма.
     
    На boomsleng и Trnche им се допаѓа ова.
  11. Hanna4646

    Hanna4646 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    Точно е тоа дека филмот има ефект што те тера потсвесно да се сеќаваш на некои твои случки од минатото... неописливо е како психолошки делува иако го имам гледано многу пати. И воедно музиката има голема улога во доживувањето на филмот :) Requiem for a Dream soundtrack е едно маестрално дело.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  12. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Иако не успеав да го догледам до крај,бидејќи ми беше премногу болно тоа со раката...Сепак можам да кажам дека филмот е навистина добар,ти го одзема здивот,го гледаш без да трепнеш..Џеред го обожавам <3
    А за саундтракот немам коментар,предобар
     
  13. axl-babe

    axl-babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    450
    Допаѓања:
    577
    Само што го погледнав и морам да кажам дека е многу језив и морничав, но исто така многу добар филм.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  14. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Морам да го гледам. ;)
     
  15. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Морам и јас да го симнам и да го гледам,покрај сите позитивни коментари за филмов.Само уште храброст да соберам. :lol:
     
  16. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    И следен на листата е овој...Следниот викенд ќе го гледам. Ќе пишам откако ќе го изгледам.
     
  17. grungy

    grungy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2013
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
  18. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Среќа што музичево го пуштаа во бајаги сцени, иначе веројатно немаше да го догледам.
    Предобрар саундтрак, со ништо посебна приказна.
     
  19. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас само што го гледав, немам доволно зборови да го опишам филмов, толку суров, реален, тажен, се тресев цела кога заврши (дури и нагони на повраќање ми дојдоа од последните сцени :tmi: ).Треба секој да го изгледа дефинитивно, иако јас не би го гледала пак.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  20. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Омилениот ми.
    И саундтрак и филм,ама се ми е погодено.
    Филмот е предобар.
    А,и поучен.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.