1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рекламација на облека

Дискусија во 'Мода и стил' започната од tanje.love, 29 март 2013.

 1. tanje.love

  tanje.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  7
  Здраво феминки, вака , би сакала да ве прашам дали ви се има случено некогаш да купите некое парче облека и да ви се упопасти уште на првото носење???
  мене ми се случи тоа со едни панталони, и сега незнам што да им правам, испукаа по рабовите, и завалаа и се излитија меѓу нозете, сега изгледаат како доодени а всушност се носени само неколку часа??
  сакам да ги вратам ама некои познајнички ми велат дека нема да ми ги врати газдарицата, како демек ми биле тесни бла бла бла...
  ви се има ли и вас нешто слично случено, дали ви ги рекламираа???
  фалаа :P
   
 2. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  1.418
  Веќе кога се отвори ваква тема, да ја искористам приликата :)
  По правило, не би требало да се продава производ кој што е со таков квалитет. Но бидејќи тоа не можеме да го промениме, одиме кон останатите опции. Уште пред да се купи, треба да се провери квалитетот бидејќи веќе ако купувате (нека биде примеров конкретно за облека) гардероба, треба малку од малку да се разбирате и од квалитет, а не само од мода!
  Веќе кога и тоа ќе помине, бидејќи секогаш не можат на прв поглед да се проценат многу од работите, праксата покажала дека се' е до тоа за каква продавница се работи. Во сите западноевропски и американски продавници, најчесто се признаваат кога грешката е евидентно дека е до нив. Ако се чува сметка и етикета, постои голема можност да ја заменат и притоа и да се извинат заради изгубеното време на купувачот.
  Бидејќи кај нас ништо не е толку едноставно и ништо не оди ниту на цивилизиран, ниту на културен начин, веројатно ќе завршиш со по некој погрден збор и дупло да си ја наплатиш нивната грешка.
  Ако се работи за продавница од која се познава дека е според некакви стандарди, има некакви шанси за замена или враќање. Ако се работи за помала продавничка, купувачот е оставен на милост и немилост на културата и здравиот разум на продавачот (а изгледите се мали да ги има позитивните карактеристики ако веќе се осмелил да продава стока со слаб квалитет).
  Според ова, најдобро е да си ја испробаш среќата и културно да им објасниш што се случило. Ако не сторат ништо во врска со тоа, ќе знаеш дека си се обидела. И нормално, ако наидеш и на негативни зборови, настапуваш со најдобриот маркетинг: со пренесување на веста на сите останати кои ги знаеш дека продавницата има облека со лош квалитет. Така самата продавница губи најмногу иако немаш ништо добиено.
   
 3. renata76

  renata76 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  34
  gi kupiv pred dve nedeli i ova mi se sluci. problemot e vo toa sto ne mi prifakaat reklamacija bidejki ja nemam fiskalnata oti ne mozam da ja cuvam so nedeli. mmogu mi e zal. da mozam da najdam fiskalna samo da im ja pokazam....
   

  Прикачени фајлови:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   310,7 KB
   Прегледи:
   98
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.033
  Пол:
  Женски
  Каде си ги купила?
   
 5. renata76

  renata76 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  34
  vo bata (5680den)
   
 6. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.409
  Пол:
  Женски
  Ако се сеќаваш на дата кога си ги купила пријави во Агенција за заштита на потрошувачи.
  Под таа шифра, цената и моделот ќе ја најдат смтката на примерокот од фискалната. Не е мала сума за да забаталиш.
   
  На renata76 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mamaMace

  mamaMace Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2013
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  164
  или ако си ги платила со картичка ја имаш трансакцијата на извод.
   
  На renata76 и Daleron им се допаѓа ова.
 8. Feminina

  Feminina Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  За правна помош можеш да пишеш на sovetuvanja@opm.org.mk (ова е Агенција за заштита на потрошувачи) или директно да ги пријавиш во Државен пазарен инспекторат.
  5680ден. не е цена за занемарување. Од инспекторатот ќе превземат мерки, сигурна сум.
  Со среќа
   
  На renata76 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.741
  Допаѓања:
  117.028
  Мене ми се случи со едни чизми, без фискална ми ги сменија и ми дадоа нови, ама во една продавничка, ништо ексклузивно како Бата.пробај, отиди им така.

  Видиш, добро е што не давам толку пари за чевли кои имаат само име, а не квалитет :)
   
  На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.