1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Религиозни филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од OzzyAngel, 23 април 2011.

 1. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Побарав ама не најдов, или не видов убаво. ако е дупла... знаете! ;)

  Дали гледате и колку верувате во филмовите за Исус Христос? И патем, предложете добар филм за неговото воскресение(таман за празникот) :)
   
 2. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  64.623
  Пол:
  Женски
  Гледам вакви филмови особено кога ги даваат за празници,а најголем впечаток ми има оставено овој
  [​IMG]
   
 3. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Да гледам :) Баш завчера гледав филм со Исус и многу ми се допадна :) Само очите ми се наполнија бидејки луѓето повеќе веруваа во еден борач и убиец а не во Исус ;(
   
 4. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Под религиозни филмови не се подразбираат само тие со Исус, не? :^)
  Кога бев помалечка ги гледав секој пат за Велигден. Имаше варијации од верзии, од најстар до најнов. :D
  Секогаш делот со распнувњето го поминував со рачињата на очи.

  Моментално ако некогаш се нафатам да гледам филм со таква тематика, преферирам да бидат филмови со претежно римска историја, па одредени сегменти од христијанство. Како нивното пуштање на лавови за пример.

  На страна од тоа:
  The Wicker Man
  Eye of the Devil
  Practical Magic
  Witchcraft – Rebirth of the Old Religion
   
 5. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  Имам гледано неколку. Сепак најголем впечаток ми имаат оставено филмот за Мојсеј и нај нај нај многу го сакам Исус од Назарет,во 4 дела што е,значи прекрасен филм ми е.Од актерска екипа,режија,музика...ама баш се.
  http://www.youtube.com/watch?v=g-qQOPG0 ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=eJPiPkql ... re=related

  морав и ова да го ставам,иако би го постирала целиот филм :) Најмногу ги сакам сцените каде што Исус проповеда,сакам да ги слушам приказните што ги кажува... А глумецот е... очите какви му се :x
  http://www.youtube.com/watch?v=MDCbJ4vn ... re=related
   
  На inna89 и Page им се допаѓа ова.
 6. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.709
  Пол:
  Женски
  Последен филм што го гледав е...

  Некој филм со секти да ми препорачете? :)
   
 7. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.267
  Се е убаво, но ова е живата вистина.
  Гледајте го, нема воопшто да зажалите, но само ќе се расплачете за тоа дека до каде сме ние и нашите души.

  Колку ние помагаме???

  http://vodpod.com/watch/3207615--?u=-vi ... na-riznica

  Документарецот е со македонски титлови.
   
  На angelce1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  добар избор :clap: :clap: :clap:
   
 9. Page

  Page Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2012
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  359
  Гледај те го ОСТРОВ руски православен филм ...прекрасно дело .... [​IMG]
  Од филмовите направени за Господ Бог Исус Христос ремек дело е "Jesus of Nazareth" од 1977.... го има постирано погоре ... masterpiece
  [​IMG]
   
 10. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Јас само овој филм го имам гледано, бидејки знам има и француски, некако нивната интерпретација на животот на Исус, не ми е автентичен, отколку на овој филм.Инаку, за глумецот, посебно што има така впечатливи очи во филмов, знам дека има користено дали капки за очи или нешто слично, за да бидат повпечатливи, ако добро памтам, така имав прочитано, инаку природно плави очи има човекот.
   
 11. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Гледам за празнициве нон стоп не само со Исус туку и со уште некои негови следбеници.
  Мене ми се многу тажни дури некои момнети не можам да издржам и менувам програма.Инаку се навистина добри.
   
 12. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.620
  Допаѓања:
  21.950
  Пол:
  Женски
  Значи јас сум голема христијанка,но филмовите за господ не ми се допаѓаат.Но да сум гледала - и секако верувам.