1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рендген снимки во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Specifi4na, 20 август 2017.

  1. Specifi4na

    Specifi4na Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Девојки вчера бев ремедика и ми открија рана бременост . Во четврток имам закажано ренген снимка на бели дробови а петок томографија на глава. Смеам ли да ги направам снимките?
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Консултирај го гинекологот. Колку знам, не се препорачува во бременост.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Дa истo мислaм кaкo куклa, oсoбенo не е дoзвoленo вo рaнa бременoст:!:
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.462
    Пол:
    Женски
    томографија особено не
     
    На Оленка* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Ноу, ноу. Освен ако не е животозагрозувачко. Мене матичната не ми даваше упат за рентген уште пред свадба да правам (некои 2-3 год), имало врска со забременување, бременост итн. (facepalm)
    Ако е итно, почекај бар 12-13 недела да помине.
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Мене не сакаат снимка на заб да ми направат.. баш сум видела и лепенки секаде каде што има ренген дека е забранет влез за трудници.
     
    На kukla21 и fana им се допаѓа ова.
  7. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    Томографија никако, ртг ако е од понова генерација на апарати може слободно
    Сепак консултирај се со матичниот доктор, матичниот гинеколог и радиологот во Ремедика, тој најдобро знае со што рентген машини работи.
     
  8. Specifi4na

    Specifi4na Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Da toa mi bea termini zakazani od pred 3 meseci utre odam na maticniot I ke prasam.
     
  9. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    од овој месец се обидуваме за второ дете со мм, имам син 3 години, последната менструација ми беше 16,08,2017 денеска треба да направам рнген снимка на рбетот имам проблеми уште од мала со сколиоза и болки во вратот.Но многу се плашам ако случајно сум бремена дали може да има последици тоа?
    за тест сеуште ми е рано знам треба да касни менструација за да излезе втора линиа ако сум.
    Ќе ве замолам дали имате искуство со вакво нешто?

    Поздрав:inlove::inlove:
     
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Немој да правиш рентген снимка. Прво тест, па ако излезе негативен тогаш направи. На колку време ти доаѓа менс?
     
  11. Marlana

    Marlana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2017
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    418
    Пол:
    Женски
    Samo znam deka zracite od rengen se opasni za bremenosta imav drugarka ne znaese deka e bremena koga na ginekolog kaza deka bese da snima zab ginekologot i rece deka najdobro e da abortira .Nemoj da go zemas zdravo za gotovo najdobro prasaj si strucno lice sepak jas ne sum strucna na ova pole pozz
     
  12. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Za zab i rekla da abortira? Abe ajde!
    Ene imam zdravo i pravo dete a isto neznaejki snimav zab.
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marlana

    Marlana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2017
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    418
    Пол:
    Женски
    Pa snimase zab i rece ako ne daj boze mozi da se odrazi na bebeto tvoja odluka e vo sekoj slucaj stetni se tie zraci koj kako si saka toa si e odluka na poedinci

    I ne znam dali imate zaprimeteno ama vo nasiot grad segde kade sto ima rengen sto slika i natpis da ne vleguvaat bremeni zeni
     
    Последна измена од модератор: 14 септември 2017
  14. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Stetni se ne vikam ne, ama vo tolku rana faza pa i so sigurnost doktor da preporacuva abortus mi e krajno nelogicno.
     
  15. Marlana

    Marlana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2017
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    418
    Пол:
    Женски
    Jas kako sto znam vo rana faza na bremenost se postetni a maticnata samo i spomna posledici od rengenot a posle odlukata bese nejzina dali da abortira ili ne
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Рендгенското зрачење не е ништо појако од секојдневното зрачење на кое што сме изложени 24/7. Особено од рутерите за Wi Fi кои што сите ги имаме дома.
    Заби може да се снимаат во бременост, со заштитна престилка, а за останати органи не би знаела да кажам, не сум компетентна.
     
    На ❤️Sneze❤️, tincemajmunce и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  17. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу девојки
     
    Последна измена од модератор: 14 септември 2017
  18. МилаФеминка

    МилаФеминка Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Голема мака имам и незнам што да правам ако некој имал слично или исто искуство би ми било од голема подршка и помош.
    Пред една недела го снимав рбетот на ренген мегутоа без да знам сум била бремена тогш некаде околу 4 недела.Денес бев на гиниколог да се посоветувам околу ова и тој ми каза дека неможе ништо да се знае со сигурност дали би имало или не последици на плодот и одлуката е моја (дали да ми прави киретажа).Ми рече имас време размисли.
    Јас стварно незнам и мн ми е тешко од една страна подобро да се спречи со време а од друга што ако нема никаква врска и се си биде ок.
    Сакам да одам и во некоја од приватниве болници може поинаку би ме советувале таму.

    Многу ќе ми значи ако некој има некаков одговор бар да ме утеши малку.
     
  19. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    На рентген и јас со првото дете се имав снимано половината т.е бубрезите , а исто не ни знаев дека сум бремена скоро 3-4 недели туку дознав недела дена после снимката од ренген , гинекологот ми кажа дека немало да му штети ништо на бебето и живо и здраво ќе се родело ,ама како превентива ставав утрогестан дека имав 4 хематоми и внесував премногу витамини .
    Сега тоа бебе има 4 год. и е живо и здраво без никаква маана.
     
    На unadescarada, МилаФеминка, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.462
    Пол:
    Женски
    рентген снимање во секој случај не е пожелно за време на бременост,но не значи и дека ке се случи нешто ако си се снимила.Си била во период на органогенеза кога сеуште немало ни срцева реакција така да шансите да нешто не биде во ред се минимални.Пострашно е снимање после 6 та недела кога почнува срцето да чука и да се формираат органите.Точно е тоа дека ниту еден лекар во моментот неможе со сигурност да ти каже што ќе биде .Ако ти е за некаква утеха јас додека бев бремена работев 9 месеци на озрачено оделение,влегував често и во кабината за ртг па малата се роди здрава и права :)