1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рендген снимки во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Specifi4na, 20 август 2017.

  1. МилаФеминка

    МилаФеминка Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
     
  2. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    :hug: со помин , битно да си жива и здрава па наскоро ќе си се израдуваш пак со живо и здраво малечко .
     
    На МилаФеминка му/ѝ се допаѓа ова.
  3. unadescarada

    unadescarada Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, ve molam za spodeluvanja iskustva vo vrska so slednovo.. Vcera pravev retgen na beli drobovi, meguvremeno na istiot den pravam test za bremenost i ispaga pozitiven testot. Se ubiv od baranje na net, zboruvav so 2ca ginekolozi, tie vednash preporacuvaat abortus, no gledam po forumive i internetov deka ima nekoi koi sto isto bile trudni, i pravele rentgen i na kraj zivi zdravi detenca dobile.

    Najverojatno sum 2-3 nedeli trudna, bidejki posledniot pat koga mislam deka najgolemi shansi imalo za da ostanam trudna e 24.11. A vcera 12.12 doznav deka sum trudna.

    Da ne zaboravam da potenciram deka sum pozitivna na corona, toa tolku ne me plasi bidejki imam drugarka koja vo 6ta nedela bese i pozitivna i primase i inekcii i si rodi zdravo detence.

    Samo rentgenov me izvadi od pamet. Zivi se pomagajte, ochajna sum,troshka nadez baram, ne sakam da go abortiram. Reshena sum da pratam sto ke se slucuva, ako e neizbezna togash ke abortiram.
     
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Со кои гинеколози се консултираше? Да препорачам да одиш кај некој специјалиста по приватниве бар таму ми се постручни

    Еве најдов нешто разбираш англиски?
     

    Прикачени фајлови:

  5. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    И јас како и @Milkiway мислам да си отидеш на уште едно мислење.
    Плус ако си толку малку недели трудна,почекај,уште нема срцева акција.
    Секако ако не дај оже нешто не е во ред има време за абортус
    Нека си добие плодот срцева акција,нека видат,па макар и 1 скрининг па ќе ти кажат
    Какви се овие доктори вака одма најлошото
     
    На unadescarada и Milkiway им се допаѓа ова.
  6. unadescarada

    unadescarada Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Razbiran angliski istovo go najdov i jas na net. Inaku zborev so dr. Dejan Bozinovski, i vo drzavna na ginekologija sestra zborese so ginekolog na telefon.

    Ako imas nekoj specijalist, pls daj mi broj utre da go kontaktiram. Fala ti odnapred
     
  7. unadescarada

    unadescarada Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Znaci na najgolemiot dushman ne mu posakuvam takvo nesto da slusne, vcera placev od srekja, denes se ubiv od placenje od taga i stres.

    Rabotata e toa sto se mi e nekako kontradiktorno. Na net pisuva negde deka ako e na pocetok ne e strasno, postrasno bilo ako ima srceva reakcija pa se napravi rentgen, stvarno veke ne znam sto da kazam.

    Utre ke vidam i vo sistina sto ke me sovetuvaat.
     
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас од ремедика др Симонида Котларова би ти ја препорачала или Зоран Јовановски тие се добри доктори
    За систина @kukla21 и @Brpbrp се пораѓаа таму ќе ја тагнам она ако има некој да препорача да исконтактираш
     
    На unadescarada му/ѝ се допаѓа ова.
  9. unadescarada

    unadescarada Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Fala ti ❤️
     
  10. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Би ти препoрача каj др. Димчев вo Систина да идеш.
    Немам директнo искуствo нo сите велаат oн штo ќе каже тoа е.
     
    На Solen☀ и unadescarada им се допаѓа ова.
  11. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Радувај се, не плачи, воопшто да не се секираш.
    Една снимка на бели дробови, тоа е толку мала доза на зрачење што нема никакво негативно влијание врз ембрионот, посебно не во оваа фаза на развој.
    Баш моментално го работам овој дел од нуклеарна физика со студенти и те уверувам дека ако, не дај Боже, случајно нешто не е во ред, тогаш не е од снимањето.
    И ако веќе сакаш, консултирај се со радиолог, гинеколозите што си ги прашала очигледно немаат идеја зошто ти го предлагаат, тоа што ти го предлагаат, само те оставиле во очајна ситуација.
     
    На dromka и unadescarada им се допаѓа ова.
  12. unadescarada

    unadescarada Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Fala ti najmnogu na uteshnive zborovi.. Se ubiv od citanje i znaci tolku se kontradiktorni so nashive ginekolozi, toa e strasno.. Bash gledav na net deka za da mu steti na plodot, treba 50 rentgeni godisno da pravish, za da ima zracenje, a ne od ednas. I deka e mnogu bitno kade se pravi rentgen.

    Tolku me izvadija od pamet, sto mislam se poremetiv od nervoza..
    Utre ke idam do radiologija, za da razgovaram so doktorot, za da vidam i koja jacina e koristena, za ne daj Boze. Od segde sobiram informacii, i ovaa tvojava mi dojde ubavo da ti kazam. Fala uste ednas ❤️
     
    На Saba08 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. unadescarada

    unadescarada Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Fala, ke se potrudam utre da napravam termin kaj nego..
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. unadescarada

    unadescarada Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Zdravo Saba08, denes zboruvav so nacalnickata na radiologija i taa me smiri isto taka, mi kaza deka koristele epten mala doza koja ne e opasna za embrionot, duri mi gi kaza i koja jacina ja koristat 95kvi 4ms. Mene ova ne mi znaci nisto, osven sto mi kaza samo deka e epten mala doza. Zemajki predvid deka rece deka nesto so nuklearna fizika se zanimavas, ako znaesh, dali ke moze da mi pomognes da sfatam kade stoi ova na skala? Fala ti odnapred.

    Inaku i so maticniot ginekolog zboruvav mi rece deka ako nesto ne e vo red deka samiot organizam ke mi go otfrli embrionot, deka ke imam spontan abortus.
     
  15. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    И, се вика рентген, не рендген.
    Да, тоа се параметрите со кои се регулира квалитетот на радиограмот: напонот на цевката во kV и времето на експозиција (ms), со што ти не треба да се замараш. Битно да знаеш дека дозата е ептен ниска и не треба да ти ствара неспокојство.
    Бремени жени професионално се изложени на јонизирачко зрачење, па не се отстрануваат од таа зона по автоматизам, туку единствено заради психолошкиот ефект.
    Ти посакувам здрава бременост, без стресови!
     
    На ...Arthemisia... и SkarletOHara им се допаѓа ова.
  16. Mari-Li

    Mari-Li Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    1.218
    Допаѓања:
    2.650
    Девојки, јас сум 7+ 2 недели трудна. А се дружам 12 дена со ковид(facepalm)
    Поминувам добро, само со витаминска терапија. Сепак имам кашлица, а вирусов прави штета на плуќа. Дали некоја снимала на ртг плуќа во бременост?
     
  17. unadescarada

    unadescarada Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Ne znam dali si napravila, i se nadevam deka ne si.. Nemoj da si ja barash beljata dodeka si trudna, jas ne znaejki napraviv i se krena ogromna galama vo vrska so toa.. Imam pogore postovi, jezda na krajot kazaa deka ne e rizicno ama izbegnuvaj
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Те молам пиши како е бебуш после тос што ти де десило со зрачењето. Јас денес сум во паника и стрес, малото ми падна на нос, влегов со него на рентген му го снимија носето јас морав да го држам а изумив скроз на бременоста, бремена сум 12та недела. Се испојавив по гинекологот, колеги и колешки (имам завршено рентген) и сите ми тврдат дека нема опасност бидејќи тоа е многу мала доза поготово па за мало дете, да не сум се секирала ништо не било. Но ќе си имам шубе до крај ;(
     
  19. unadescarada

    unadescarada Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски

    Se e vo red draga, momentalno sum 26ta nedela, jas navistina bev epten na pocetok na bremenosta i zatoa mislam deka i rizicite se mnogu pomali. Zboruvav so Vesna Lavrinova na GAK na posledniot termin onaka pak na temava, rece mnogu trudnici se panicat no deka nema potreba za sekiranje...

    Taka sto ne se potresuvaj. Ne sakam da glumam doktor, no da gi slusav prvite dvajca ginekolozi, nemase dq da se raduvam na ovoj blagoslov.

    Ednostavno kontroli teraj si i se ke si bide dobro.
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  20. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Фала ти, секој збор ми значи. Јас прашав уште двајца доктори исто ми кажаа дека нема опасност од толку мала доза. Па поготово за бебе се става уште помала доза така да се смирив.
     
    На unadescarada му/ѝ се допаѓа ова.