Република Македонија 20 години независност!

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Offspring, 8 септември 2011.

  1. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.998
    Со цел да не ја полните СДК, отварам нова тема, па нека честитките одат во оваа :)

    Нека ни е за многу години, со желби конечно да ни се оправи државава.
     
    На simpaticnaa, AngelGirl, OzzyAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  2. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    За многу години да ни е денот. И од мене желби за поубав живот, посилна економија, помалку невработени, повеќе среќни луѓе. Уште мнооогу генерации да го слават денов.

    Да ни е вечна МАКЕДОНИЈА!
     
    На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. StarBwoyy

    StarBwoyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    98
    Да си роден и да живееш заедно со твојата држава е нешто посебно,Да го почуствуваш мирисот на независноста е најпрекрасен дар од татковината,Да дишиш слобода е нешто кое што за жал било реткост на генерациите стари македонци,но слободни сме,независни и среќни,горди и способни да се справиме со сите предизвици кои иднината ни ги носи.

    Си ја сакам Македонија,си ја сакам фамилијата,сакам се што е Македонско во нив!!! Нека е за многу години :hai:
     
    На Hopeful и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  4. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Само што пишав СП до сите Македонци. :) Честит нека ни е празников, вечно да се слави!
     
  5. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.490
    Допаѓања:
    2.949
    Честитки, за многу години нека се слави. :)
     
  6. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.996
    Допаѓања:
    4.855
    Пол:
    Женски
    Си го сакам моето потекло. Си го сакам мојот народ. Си ја сакам мојата држава
    Се гордеам со целата историја, со нашите предци, со сите победи
    нека ни е честит празникот нас, на сите МАКЕДОНЦИ тука и надвор од нашата држава

    И утре да славиме не 1 туку 2 победи :)
     
    На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. StarBwoyy

    StarBwoyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    98
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.171
    Допаѓања:
    23.080
    Пол:
    Женски
    Честитки, за век да е! :)

    I :l: Macedonia! :)
     
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Честитки Македонци, нека ни е за многу години празников, и само добрини да не наоѓаат!
     
  10. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Честитки до сите Македонци и да славиме уште многу години независност :)
     
  11. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Ајде нека ни е честит празников,па уште многу вакви да дочекаме во хармонија,љубов...
     
  12. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Ајде нека ни е честит празникот на сите и уште многу многу години да го славиме :) Македонија можи да оди напред! Се надевам да ја водат напред,а не назад :D Кога сум во Македонија цутам :)
    I :l: Macedonia!!!

    :sun: Македонија со сонценце :D Ние сме македонски производи сепак :D И си ја сакаме :D
     
  14. LadyDaget

    LadyDaget Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    23
    Нека ни е честит празникот и уште многу години да си го славиме па дури и да се прошириме во границите :lol:
     
  15. mops

    mops Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    119
    нека и се множат на македонија уште многу години независнотс :clap:
     
  16. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    За многу години, Македонци!!! Нека ни е честит празникот, вечно нека се слави името и вечно нека се вее македонското знаме!
     
  17. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.465
    20 години НЕЗАВИСНОТ ова де НЕИЗВЕСНОСТ ...

    20 че бреее си се радувам повеќе одколку за мој сопствен роденден ...
    Многу турбуленции , сопки , стапици , нервози и стресови .... Од лицемерие до искрена подршка од пардоија до хорор нема што не видовме.На моменти помислувам ... Има ли пилот во авионот ? ! ?. Загубивме многу нешта , и не добивме за возврт. Не користеле и не користат , и завери ни прават .
    И некој одамна кренале раце од оваа земја , ама не и јас ... Ете и кога ќе се разочарам пак си велам сепак е Македонија . И кога одам некаде далеку се е прекраснотии, средени улици , булевари мал милион трговски ,менталитет на нивоУ , култура и чистота . Еден поинаков свет еден поинаков живот . И се по по по .... Ама не е тоа моето место не е тоа мојата татковина.
    И не дека ова го викам од некој патротизам (фолирње) туку иде од мене , а гледам 90 % баш ги заболе разочарани од неуспехот здодеано од магичниот круг во кои се вртиме . Како Пиреј сме и после се јас немам срце да отерам се у пм .. Поштувам што некој се борел за ова парче , за мое право за моја слобода... Не е совршена .
    Ама мила ми е земјава , мила ми е нацијава ... Ја прифатив со сите маани и доблести .

    Каква е таква е ... НАША Е !!!
    Еден ден ќе биде подобро ... Мора да биде . :)
    Среќен роденеден Македонијо . Биди ни вековита !!! :) :^: :d:

    http://www.youtube.com/watch?v=TKmX0yU-UYo
     
    На angelce1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.390
    Допаѓања:
    87.640

    ова е исто како да одиш на роденден и да честиташ - среќен роденден да си жив/а и здрав/а, дојдов од што морам, не зошто сакав , а честитките за здравје ги кажав реда ради :|
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.972
    Со искрени честитки, за долговечност подолга и од Киро Глигоров, 8) ја поздравувам Македонија. Сега, во нејзина чест, моите празни црева ќе го исвират Радецкиот марш. Ма нек се слави бре, нек се пије... Дајте тоа шампањот. :D
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  20. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Ќе бидам малку офф топик, ама не можам да не реагирам на ова..Навистина е така во странство, се е посредено отколку кај нас. Но, луѓе, зарем не гледате дека во државава се гради? Темпото на градење е дури и пребрзо, многу побрзо од што би требало да биде, за нашиот државен буџет. Зарем мислите дека преку ноќ ќе проникнат булевари, убавини и ќе цветаат рози? Премногу млада држава сме за да сме на ниво на европските држави кои со години пред нас биле независни! Секогаш тие ќе бидат пред нас.

    Се согласувам и дека менталитетот ни е на ниско ниво. И тоа дури на многу ниско. Кој е крив за тоа? Нели сме си криви самите?
    Еве да земам за пример, кога ќе ве казнат затоа што сте поминале на раскрсница на црвено (карикирам), државата е крива што става такви големи казнени закони? Или кога ќе фрлите отпушок на улица, те застанува цајкан и те казнува, сигурно велите ’Што држава ќе беше ова’, а притоа не помислувате дека ако сте го направеле тоа во странство, некој веднаш би ве пријавил за истото ова? Кај нас се има случено нешто такво?-Епа не верувам баш! Тука фино и лепо нема некој ни да те забележи дека фрлаш ѓубре на улица, а и да те забележи-ништо ново, секојдневие е да гледаме истурени контењери, фрлано ѓубре на јавни места...Сами го кроиме нашиот менталитет и сами сме виновни за своите постапки.

    И да, ќе се согласам со овој цитат на Венди, дека европските држави се далеку понапредни, И се по, по.. Но тука убавина преку ноќ не бидува!
    Замислете си дека до пред само 20 години не пустошеле, делеле, ограбувале, пробувале да го искоренат и она малку што го имаме денес.

    Уште еднаш ќе се извинам на оф топикот.
     
    На Hopeful, MacenceEna, Divinebutterfly и 2 други им се допаѓа ова.