1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ресторани за свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од Sun.shine, 21 април 2011.

 1. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  Здраво на сите :) Ме интересира вашето искуство со ресторани за свадба во Скопје. Планираме да го одбереме хотел Континентал па би ми било мило ако споделите некое ваше мислење на темава :f:
   
 2. ane-sk

  ane-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2011
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  694
  За Континентал сум слушнала дека во последно време многу го расипале во поглед на све.Можеш убаво да си се распрашаш по луѓе.
  Иначе за ресторани низ Скопје имаш голем избор,зависи се од вкусот и условите.... :)
   
 3. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.619
  Допаѓања:
  5.417
  Пол:
  Женски
  Јас не го препорачувам контитенал воопшто...порано бил бр 1,ама тогаш па и бил можеби и единствен,незнам,мегутоа е тапа,колку и да им е цената на менито не вреди..јадење лошо,услуга лоша,тесничко...незнам,сум била и не ме бендиса со ништо :D моите имаат правено свадсба пред 20 години таму,богата убава голема свадба,и тогаш бил некое име како палас денес,но пред 20 години :D
  Мн ми се свига ден и нок,само ме нервира тоа шанкот на сред сала,мегутоа мн отмено изгледа,а и храната е на ниво,20 евра мислам е порција.незнам да не лажам,не сум сигурна... исто така ми се свига и балканика ако сте за поинтимен ручек...ореов лад исто,но одамна сум била,незнам сега што како е..палас ми го збореше братучетками како идеално според неа,од амбиент,услуга,храна,големина,ама заттоа и се врв во цени,од 35-40е ,па нагоре е менито...
  растрчкај се,имаш избор,погледни ,ке го најдете тој за вас сигурно :)
   
 4. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  И јас мислев како вас се додека не ја видов реновираната сала - клуб Фонтана, еве линкче http://www.hotelcontinental.com.mk/wedd ... ntana.html

  Ги прошетавме сите можни ресторани и хотели во Скопје, ама ова беше полн погодок... Се заљубивме во салата на прв поглед, веднаш смисливме како ќе биде уредено и посебно ни се допаѓа приемниот дел со фонтаната и пиано. Инаку, останатите сали им се крш, не се реновирани минимум 15-20 години :D
   
  На cresa-jagoda, lusijana и 1234girl им се допаѓа ова.
 5. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.122
  Mалце сеа си тресете од ракав за цени :) Пред некое време кога баравме ресторан за нашата свадба, баравме исклучиво голема сала (свадбата ни е поголема) и се разбира изборот се стесни на Палас, Холидеј Ин, Њу Стар и слични. Палас воопшто не почнува со цени над 35-40е за порција, туку почетната порција е 1350денари па нагоре. Холидеј Ин мислам беше од 1000денари па нагоре и така натаму. Мене лично бидејќи свадбата ни е летна, не ни се допаднаа толку Палас и Холидеј Ин во смисла што салите им се со теписони и огромни непрозирни завеси, некако ме гуши за во лето. Инаку Палас сега малку се припи*иле па ако сакате да имате отмен пречек на гостите преку главниот хол молим лепо ќе си доплатите 20,000 денари. Инаку салата мора да ви е сосема празна до 1 часот после полноќ ама СКРОС празна затоа што се доплаќа закуп за секој следен час :) Па мислете му ја ако се задржите до кај 1,15 :lol:
  Инаку за храна, не мора да значи дека било што е гаранција дека ќе биде супер квалитетна. Сум била на свадба во Холидеј Ин и храната беше заникаде, но верувам дека тоа не е секогаш така. Треба некогаш и среќа да те погоди.

  Ние закажавме вечерна свадба во Њу Стар, за мени ќе се договориме 10 дена пред свадбата инаку има широк избор со цени кои почнуваат од мислам 11,5 евра како најефтино па нагоре. За пијалок во сите ресторани е различно, на пример во Њу Стар има пакет од 3е и пакет од 5е по особа. Мене пред се ми се допаѓа и локацијата и амбиентот на Њу Стар, наоколу зеленило, надвор од градскиот метеж, преубава фонтана за фотографирање, подобро за лето, амин. Размислувавме и за варијанта покрај базенот но сепак, свадба се прави еднаш, а Скопје како Скопје, недај боже... :)
   
 6. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Не е во Скопје но е прекрасно место за веслби!
  Хотел Сириус, кристална сала ;)
  [​IMG]
   
  На 1234girl и ElenaElena83 им се допаѓа ова.
 7. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.450
  Според мене летна свадба на отворено...па според тоа веднаш имав потесен избор на ресторани...
  Прво, ми се допадна најмногу Ореов лад, ама тоа е за свадба со мах. 180 гости, али што е убаво убаво е, цените пристојни од 13-18 е, а менијата богати...
  Потоа на ред ми дојде Пантелејмон...погледот прекрасен, црквичката исто, менито интересно, пристојни цени, ама тоа салата дрвена и нереновирана 100 години ме одврати...
  Одлуката падна на Белви, и отидовме да однесеме капар, али толку нељубезно не пречекаа, толку ограничувања ни поставија, па уште на 50 гости еден келнер, и патот под нозе избегавме...
  Ми го предложија Имес во Карпош, и веќе без надеж отидов таму, али зима беше, па надвор ништо немаше, а внатре тоа саличката ич не ми се допадна, ама дечкото ми вика ќе ти ја пуштам последната летна свадба, откако реновиравме...
  Е тоа беше тоа...полн погодок...тоа што замислував и сакав...воодушевена бев до небото и назад...
  Очекував да биде убаво, но амбиентот, услугата и храната на свадбата ми ги надминаа сите очекувања...а богами и на гостите...
  Порциите беа 19 евра, ама затоа што во пиењето ги имаше сите жестоки пијалаци, и виски, а да не зборувам дека ордеверите им се прекрасни, со јајца од препелица и триста тракатанци...
  Амбиентот, зеленило, цвеќе, фонтана, рипчиња, небо, звезди, светла во боја, звездено небо над невестинската маса....
  Инаку цените се движат од 14-20 евра со неограничено пиење, ордевери менуваат нон стоп, само што ќе се испразни нешто, а не како секаде, ти даваат две саламчиња и едно кашкавалче и тоа е...
  Предјадењето им е феноменално, порциите :x ...
  За услугата посебно немам зборови, келнери на секој чекор, еден беше задолжен само за невестата и младоженецот, и на секој мој чекор трчаше... :o
  За сите мои пропратни барања, како фонтани, диџеј, коктели, ми обезбедија максимум услови, трчаа и се ангажираа за се, додека во Белви за се ова ми побараа пари плус, и да си донесам маси и чаши :o , и дури за огнометот па вака па така, па до 8 саат може покасно не :x ...овде, се што ми текна ми исполнија, и уште ми продолжија саат ипол повеќе... :)
  Немав видено такво нешто...
  Не беше баш ефтино, ама сепак не беше ни најскапо, ама тоа што се добива е стварно беспрекорно...
  Се изнапишував, се заборавив, ама јас сум презадоволна и топло го препорачувам...па можеби некому ќе помогнам, а знам колку значи помош во вакви кризни моменти :lol:
   
  На Monch, Antebellum, eleni23 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.122
  Еве ви и некоја слика од Њу Стар:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На mackaa.t му/ѝ се допаѓа ова.
 9. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.122
  И ние гледавме во Имес, но надвор иако капацитетот ќе сместеше 350 гости колку што одприлика планиравме, не ми се допадна тоа што (ова знам дека сум била таму на свадба летна надвор) масите на гостите некако се поставено по должина, и никој со никого не се гледа од дрвата а камоли да гледаш кај што се игра. За до кај 200-250 гости можда е ок. За повеќе ЈОК. За Белви и јас знам парови што така избегаа од таму, а да не ги спомнувам старовремските прибори со онаа линијата ... уф, а Пантелејмон? Исто ко од пред дедо Ное останато башка што чекавме сто саати некој да дојде да седне со нас да ни каже што и како а келнерине, како од маалска биртија. Внимавајте многу и на тоа колку келнери се на колку луѓе. Викендов бевме на свадба во Под Кале, еден келнер мислам на 6 маси служеше, да се изначекаш... Вечера служеа точно пола саат! Одкоа музиката посака пријатна вечера и престана да свири после точно пола саат бевме услужени. Просек кај нас во рестораниве е еден келнер на 50 што е премалку! Во Њу Стар понудата е 1 келнер на 20 гости некаде. Па здравје, ќе видиме.
   
 10. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.450
  ^^^
  Грл јас имав 250 гости и беше беспрекорно, мислам масите беа таман поставени, а нели има и 4 големи плазми на кои оди венчавката, па потоа се префрлаат во живо :lol: од центарот на орото и на чочекот :lol:
  Можеби би било проблем за поише гости, на тоа не ми текнало воопшто, ама па мене ми предложија како сакам да ги свртам масите и по желба и округли да ми донесат, а со тоа мислам дека слободно ќе се реши ова што изгледа како проблем...
  Сеедно, јас го добив тоа што го замислував отсекогаш, бев пресреќна што најдов место што се поклопи со секоја моја замисла, дека после 11 ми беше замислено како летна дискотека, журка со диџеј и со коктели, па бев презадоволна...
  Секој со желбите и замислите, јас мислам дека ништо не е побитно од тоа, да работите излезат онакви какви си ги замислувала, онака како ти е желбата, мојата секогаш беше свадба на отворено, и венчавка на Канео, ништо друго не доаѓаше во предвид... :o тврдоглаво некое створење сум, па излезе така :lol:
  Како и да е, ти посакувам сите очекувања и желби да ти се исполнат, се да помине како подмачкано, и што помалку стресно, и совет од мене за престојниов период, не дозволувај да те поколебаат за ништо што ти е желба, колку и да настојуваат, твој ден, и да си направиш баш како што ти сака душичката...
  Голем поздрав и се најубаво...
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  Во право сте за Белви... Иако инсистирав да правиме свадба на прекрасната тераса, шефот успеа да ми ја уништи желбата, се чувствував како да сум на пазар, навлаки 1еур, машни 1еур, свеќи 0.5еур, салфетки 0.5еур... Не спомна ништо за моментот свадба, најромантичниот ден на секоја девојка...
  После тоа отидовме до Континентал без никакви очекувања (знаејќи дека хотелот не е реновиран од 1980 :D ) ама бевме пријатно изненадени од крајно професионалниот, услужлив и флексибилен персонал. Ни ја покажаа тазе реновираната сала и тоа беше полн погодок. Цените им се пристојни и вклучуваат декорација на салата.
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG_2477.jpg
   IMG_2477.jpg
   Големина на фајлот:
   191,8 KB
   Прегледи:
   1.148
  На cresa-jagoda, bumblebee511 и 1234girl им се допаѓа ова.
 12. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.122
  Ете нам не ни текна тогаш воопшто на Контитентал знаејќи за последното реновирање во минатиот век :D Не знаев дека има реновирана сала, конечно им текна! И како им се цените со декорација на сала? Во повеќето големи ресторани и хотели тоа не е вклучено во цена, па на пример во Њу Стар едино ќе доплатам ако сакам навлаки 50ден од стол а за декорација треба да се договорам со некој посредник или цвеќара и слично, од нив се добива основна декорација, ама за детално ќе одам деновиве и ќе видам пак што и како.
   
 13. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  Мислам дека немаш избор за навлаки во Њу Стар, имаат само еден вид (тие со набори) а според мене и без навлаки не е лошо (столчињата одговараат на ентериерот). Подобро тие пари потроши ги за убави декорации на гостинските маси или за убав предсвадбен продолжен викенд :wasntme:
  Во Континентал нудат убави навлаки со машни (има избор од повеќе бои) и тоа е вклучено во цената, а да се плаќаа посебно мислам дека немаше да ги купам... :)
   
 14. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  2.354
  Девојки,

  Јас минатата недела бев на свадба во Континентал и бев многу разочарана. Салата беше многу ладна смрзнавме, потоа од столбовите ништо не се гледаше, келнерите да ги молиш да дојдат. Мене не ме воодушеви.

  За салата во Њу стар можам само да кажам дека многууууу ама многу се лизга. За друго немам забелешки.

  Во Имес ми се допадна многу.

  Ние правевме свадба во Журнал. Јас бев преаздоволна од се. И од услугата и од храната и од салата. ;)
   
 15. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.598
  Како за не-свадбарски настроена личност сум била на многу свадби и дефинитивно за најлош ресторан го прогласувам Континентал.
  Бевме лани, во септември. Амбиентот и услугата ужасни, јадењето бетер, целата сала е некако комунистичка, ладна и тесна.
  Таму не би правела свадба и без пари да ми даваат.
  Гледам никоја не го споменала Мирко 919. Да, името е шабанско, ама има многу простор, башка и галерија, може да се одделат помлади од постари, навистина убаво ги суредуваат салите, услугата е фина и атмосферата е убава. Локацијата може да ги одврати повеќето, но си имаат сопствен паркинг, така што не би претставувало проблем, некои се дури и подалеку.

  Од тие семи-комунистички ресторани би го издвоила реновираниот Ханибал.
  Се труди демек, ама џабе.

  Сум била на неколку фини и пристојни свадби во Журнал и Имес.
  Ми се допадна и услугата и јадењето и осветлувањето.
   
 16. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  Алондра, во која сала беше на свадба?
   
 17. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  Трендафилка, во која сала во Континентал беше на свадба лани?
   
 18. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.122
  Навлаките се тие со наборите затоа што се правени со мерка, но бираш со каква нијанса на машна да е комбинацијата. Мене ми е и доста похигиенски така, инаку столиците навистина не им се лоши, напротив, многу се интересни, не се класични кафански столици па да мора да се скријат. Инаку и да сакам да земам од некој уредувач прекривки, ќе стави како чаршафи кои ќе ги зацврсти со машна а тие се многу незгодни пошо со едно седнување се изместуваат и се никакви после. Поубаво вака со мерка.
   
 19. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  На свадба сум била само...2 пати :D

  Ко дете сум идела сигурно повеќе пати ама не се сеќавам. Но ресторанот во Пантелејмон морам да го пофалам, беше преубаво и со прекрасен поглед на цело Скопје.

  Абе дише со историја и романтика цело тоа местенце, така да ако некој се мисли, го препорачувам ;)
   
 20. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.689
  Допаѓања:
  252.293
  Пол:
  Женски
  Кога ве читам колку се трудите околу свадбава ме фаќа срам :$ Навлаки за столици и машни :tmi: алал да ви е девојки јас овде да не прочитав немаше никогаш да ми текне. Не велам не, секој детал дава посебен шарм на свадбената прослава но едноставно кога јас правев свадба на овие работи не ни помислив.
  Свадба правевме во Дом на АРМ и не беше лошо воопшто бидејќи немавме многу гости (120) ја искористивме малата сала а не оној огромниот ходник во кој ги прават свадбите од по 600 луѓе. Јас искрено сум задоволна бидејќи и кога сум гостин на свадби највеќе ми значи атмосверата, музиката и луѓето а останатото...да и услугата од келнерите е битна да не се чека за пијалок по пола вечер. Се на се за вака мали свадби и ако сте со ограничен буџет ви го препорачувам АРМ-не беше скап а за цената беше одлично.