1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Реторички прашања

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од thelittle17, 29 август 2011.

 1. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.597
  Пол:
  Женски
  Колку често ги поставувате?
  Како реагирате кога ќе ви ги постават и како "одговарате" ?  Не дојдов до ваква тема, па доколку сепак ја има КЛУЧ! :)
   
 2. Squirrel

  Squirrel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  432
  Реторски прашања

  Мразам кога ми ги поставуваат и затоа јас воопшто не ги поставувам.
  Мајка ми и татко ми се родени за да ми поставуваат вакви прашајна. Прееска на пример ме гледа дека пијам вода и ме прашуа шо прајш.... И што да му одговорам?!??

  Од такт ме вадат. Или на сабајле за на училиште мајка ми,знае дека сум закаснета и упорно 5 милиони пати ме прашува Нема да закасниш?!
   
  На angelche16 и Abeja им се допаѓа ова.
 3. the.one

  the.one Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  794
  Реторски прашања

  Се обидувам да не ги поставувам, а кога ми ги поставуваат одговарам саркастично. :)
   
  На LittlePinky, Chocolate.me и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 4. Grunge

  Grunge Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  623
  Реторски прашања

  Се случува да ги поставам, не често али се дешава.
  А коа ќе ми ги постават, исто, одговарам саркастично или само убацувам еден :^) поглед :)
  Во главно, немам ништо против реторичките прашања, се зависи од ситуацијата, на човекот се може да му се испушти :)
   
 5. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  Реторски прашања

  Секогаш кога си доаѓам од некаде татко ми ме прашува „Си дојде?“ "Ноу дад, итс мај гоуст“ |(
  Или на фб кога ме праша некој „шо прајш?„ „Оро играм :) “ Зар не знае, дека сум на писи лол |(
   
  На AutumnRain, Ognenija и eutixismena им се допаѓа ова.
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.719
  Реторски прашања

  Избегнувам да ги поставувам :D можеби некогаш на шала.
  А кога мене ќе ми го постават, одговарам во зависност од ситуацијата, најчесто со малку сарказам и иронија. Некои од нив се навистина смешни. :D
   
 7. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.876
  Реторски прашања

  Обичо не ги поставувам...Чат пат онака на шала...

  Ама преку глава ми е од тоа кога татко ми нон стоп ги поставува..Гледа јадам Што праиш...Гледа нервозна до в даске Како си....
  Глупости |(
   
 8. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.414
  Реторски прашања

  Јас никогаш незнам да одговорам ниту па го користам прашањето кога ќе ме сретни некој: Кај си? ух зар не ме гледа пред него |(
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.295
  Реторски прашања

  Жените не сакаат да им се поставуваат прашања.

  Секогаш кога ќе ми се јави газдата на тел. а јас на работа и ме прашува ,,што правиш,, а јас ,,еве седам,, :)
   
 10. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.493
  Реторски прашања

  Одговарам саркастично |(

  Доаѓа мајка ми и ме гледа како јадам и ми вика: ,,Јадеш'' ?
  -Не. Седам на маса и го гледам јадењето.
   
  На LittlePinky и XstrongerX им се допаѓа ова.
 11. RiRii

  RiRii Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Реторски прашања

  Кога ке си дојдам од некаден и ке ме прашат:Ее си дојде ли (Не те носам дирекно на очно).
  Понекогаш и јас знам да поставам реорски прашања ама или на шала,или нешто ми се испушти :rofl:
   
 12. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  663
  Реторски прашања

  Јас во веце.
  Мајка ми: Што правиш?

  Боже господе жено еве, учам за стафилококи и салмонела ебаго.
   
  На AutumnRain, angelche16, LittlePinky и 11 други им се допаѓа ова.
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Реторски прашања

  Во 07:30h пред школски двор, другарка од клас: Ејјј што правиш ?
  :?: идам на нива да копам, со ранец на грб :D
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.417
  Реторски прашања

  Што правиш? и Кај си? во 90% од случаите се реторски употребени.
  Те среќава некој на улица -Кај си бе? Не знам што да одговарам на такви прашања. Не сме в темница па ќе ме бара кај сум. :^) Колку во муабет да се најде човекот.
  Инаку истиве само за на телефон ги употребувам и таму му е и местото. Можам да прашам некого каде е и што прави само кога не го гледам.
   
 15. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.621
  Допаѓања:
  26.629
  Реторски прашања

  И јас имам слични прашања од мајка ми како една од феминките погоре.

  Јас во купатило. Доаѓа мајка ми на врата:
  Мајка ми: green.eyes?
  Јас: Молам, мамо?
  Мајка ми: Ти ли си?
  :headbang: :headbang:

  Никогаш не сфатив што сака да и' одговорам уствари.... :?:
  :devil:
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  3.653
  Реторски прашања

  Спиеш??? :roll: Нема потреба од коментар.
   
 17. Ducky

  Ducky Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  1.601
  Пол:
  Женски
  Реторски прашања

  Personal fave:
  Ми се јавуваат на домашен и ме прашуваат „Каде си?“. |(
   
  На LittlePinky, XstrongerX и AnaKarenina им се допаѓа ова.
 18. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  621
  Реторски прашања

  Кога ќе се вратам навечер: "Се врати?" -Е не, уште сум надвор :D

  Ретко поставувам реторски прашања, а кога некој ќе ми постави одговарам со сарказам и иронија ;)
   
 19. Xtinna12

  Xtinna12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  6
  Реторски прашања

  Ги мразам тие прашања можеби на шала да ги поставам или да ми се испуштат :lol:
  Како на пример мајка ми:
  Дојде од град?(а ме гледа пред врата)
  Не надвор ќе стојам :@ |(
  Или од комшите дојде од школо(а јас со ранецот на грб и ме гледа дека си одам на кај дома и упорно ме прашува)
  И јас што ќе речам Да
  Или татко ми иде оод работа а јас јадам ми вика што правиш? Седам на стол и се пулам во јадењето еба го Господе божее |(
  Ама колку да се најдат во мубает |(
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.497
  Допаѓања:
  123.281
  Најдоброто реторичко прашање е,дали им верувате на политичарите?! Сега го прочитав на окно како анкетно прашање,а многу често кога ќе го чујам си се прашувам пак јас себе,зарем верување и политика оди заедно?! Како да верувам?!