Реторички прашања

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од thelittle17, 29 август 2011.

 1. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  317
  ја гледам серија,а он иде залетан од врата и ми вика

  ја гледаш серијава ???/ :^)

  не не кое гледање влакна правам не гледаш

  бог да чува
   
 2. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.173
  Допаѓања:
  1.822
  Пол:
  Женски
  Во школо, ме гледа дека лепам нешто со лепакот и ме прашува:
  - Имаш лепак? :^)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Отклучувам врата и влегувам и тато: Ти си???
  Не, Амуш е. Па кој има друг клуч од дома?!
  Или јас во вц и стандард прашањето: Што правиш? |(
  Се туширам, значи водата тече, се слуша дека тече и: Се капиш??
  Не, си играм со гумените патчиња.
   
  На angelche16, LittlePinky и CharmedGirl им се допаѓа ова.
 4. Egypt

  Egypt Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  18
  Гледа си ја испеглала косата и те прашува:
  -Ја пеглаше косата?
  - Не, сама се исправи од ладново! :o |(
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.682
  Се шишаше?
  Не, станав само сабајле и магично пократка коса имав.
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Имам подобро. Од нет е. :D
  -omg, did you have a haircut?
  -no, i grew it shorter.

  Он топик: највеќе ме живцира мама со тоа.
  ме гледа дека седам и ми вика „седиш?“ Е не, креветот се напалил на мојот задник! |(
  Учам. „Учиш?“ Не. Имам длабоки, важни, трогнувачки разговори со книгата.
  :swear:
   
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Влагам дома, и моите: Стигна???
  :geek: па нели ме гледате пред вас???? :^)
   
 8. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Женски
  Вечер после излегување мајка ми в полусон:
  Ана си дојде?
  Не бе мојот дух се шета по дома.

  Или на телефон (домашен):
  Ало Ана.
  Да јас сум.
  Дома си да дојдам до кај тебе? :x
   
 9. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.444
  Допаѓања:
  3.081
  Ова не е баш прашање туку повеќе како глуп одговор. Прашувам теткицата во ЈСП:

  „-Извинете, кога има следен автобус?„
  таа ми одговора:
  „- Па само што ви замина!„ - и ме гледа...

  |( а јас не ја прашав дали замина туку за наредниот кога доаѓа, и сега додатно губиме време на повторно прашување.
   
 10. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.757
  Да појаснам: Реторичко прашање е кога на вашето прашање, ви одговараат со прашање.

  Пр. -Сакаш да вечераш?
  -А, ти сакаш?

  Т.е. кога некој не сака директно да ви одговори, туку ве прашува наново нешто.

  Јас сакам секој директно да си каже што има, не да ме препрашува.
   
 11. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.173
  Допаѓања:
  1.822
  Пол:
  Женски
  ^ Јас колку што знам реторичко прашање е она прашање на кое не се очекува одговор или пак прашање на кое одговорот е очигледен. :^)
   
  На LittlePinky, Oxymoron, Chocolate.me и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.729
  Допаѓања:
  7.635
  Си доаѓам дома. Мама :
  - Си дојде ?
  Не мама, уште сум нашколо. :fubar:

  Во веце. Мама :
  - Што правиш ?
  Еве мамо спијам.

  :P
   
 13. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  11.071
  Ноуп. Реторичко (или реторско) прашање е прашање на кое не се очекува одговор затоа што одговорот го знаеме или е очигледен.

  ОН: Не можам, а да не одговорам саркастично на овие прашања. Пред некој ден, додека бев во веце:
  Мама: Што правиш?
  Јас: Еве барам лек за рак :rofl:
  Што може да правам во веце добога? :geek:
   
 14. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.845
  Допаѓања:
  7.591
  Пол:
  Женски
  Ццц хаха и мене исто ми прават Си дојде? Кај беше? Кај си? а јас пред него си чепкам на телефон офф леле :?:
   
 15. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  сечам со ножиците на школо не ми текнува шо правевме и другарка ми ми вели имаш ножици си велам во себе господе боже си и дал очи ама џабе и се не знае да ги користи
   
 16. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.600
  Пол:
  Женски
  Реторичкото прашање е прашање на кое всушност не се очекува одговор и не е целта да се одговори, туку се изразува одредена емоција. На пример, во поезијата често се среќаваат вакви прашања: Кој те љуби? Кој те има?
  Или на пример, да му кажете на некој: Ти се слушаш што збориш? Фактички му пренесувате своја емоција, како го доживувате неговото однесување. Често се употребуваат, а многу често непријатно звучат за соговорникот.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.546
  Допаѓања:
  127.971
  Пол:
  Женски
  Мајка ми е специјалист за вакви прашања.
  И имам кажано дека ме нервираат и пак упорно и упорно...
  Не одговарам или враќам нешто безвеза.
  Ми немаат поента. :headbang:
   
  На boo3 му/ѝ се допаѓа ова.