Рецепти без глутен

Дискусија во 'Рецепти' започната од LivingGlam, 31 март 2016.

 1. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  54.388
  Пол:
  Женски
  Имаме тема Храна без глутен, но таа е во категорија здравје и не е наменета за рецепти.
  Овде можеме да собираме и да си препорачуваме различни рецепти.

  Пожелно е да бидат испробани. Многупати сум пробувала различни рецепти од интернет и не испаѓале најдобро. Затоа, да го препорачаме тоа што знаеме дека е добро и вкусно. Ако имате лична фотографија, супер!
  __________________________________________

  Да ги тагнам @irenna, @awl, @Lilit, @peperutka87, @tamara85, @P.S.love, @starfish, @Antolinaa, @mariz - како активни во таа тема.
   
  На Antebellum, Nausicaa, Mama25 и 5 други им се допаѓа ова.
 2. tamara85

  tamara85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  супер, тука сум :), од сега натаму се ќе се фотографира :D
  :mp:
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.871
  Допаѓања:
  150.389
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира каде сè купувате безглутенско брашно, и кој вид за што е најдобар. Почнав да правам, ама не ми успеваа баш рецептите и баталив.

  Инаку ми кажаа дека во мелницата Кадино можело да се купи безглутенско брашно, јас имам видено по поголемиве маркети и во ДМ. Имам купувано од Scharr, ама како што кажав, некако не ми беа успешни рецептите, и затоа баталив, сепак брашново не е баш евтино.
   
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Најдобро е на Schär mix B, претходно го користев ПанЗеро и ништо не ми успеваше. Од странски блогови водов дека многу го фалат Микс Б и навистина е подобро. image.jpg
   
  На Mama25, Bozica1980, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  54.388
  Пол:
  Женски
  Тоа и ми беше целта на темава, да постираме рецепти што ни испаднале успешно, зашто не испаѓа се’ успешно, иако сликите на нет изгледаат супер. @Annath, тоа од Schar е моментално најдоброто на нашиов пазар. Има и едно италијанско во Зегин, тоа не сум го пробала.
  Порано употребував едно од македонско производство, не знам точно како се викаше.
  Ех, @irenna - тоа беше Микс Пане, за ништо не го бива.

  Лебот беше кисел и тврд, па се откажав и едно време правев само лепчиња од хељда (кои не се баш лепчиња, ама вршат работа). Сега со Schar правам и пита лепчиња - само го заменувам обичното брашно со ова, и одлично успеваат.


  Еве за почеток од мене две рецептчиња.

  Ѓевреци
  Мерките не се скроз точни затоа што мајка ми ги прави од рака, но ќе видите според тестото.

  IMG_1713.JPG

  1 филџан (околу 100 грама) брашно Schar Bread Mix. Ќе ви треба уште малку брашно за домесување.
  40мл вода (ова од прилика, 1/4 од филџанот, ако е многу ќе додадете уште малку брашно).
  Пола лажичка сув квасец се зафаќа со млака вода и пола лажичка шеќер (и малку од брашното). После тоа се додава брашното, третина лажичка сол, и се замесува тесто, цврстина како за леб.
  Се остава да нарасне.

  Се подготвува шербет - 1 супена лажица шеќер се загрева, да се направи карамел (користете помалечко тенџерче). 1/2 литар топла вода се тура во карамелот. Водата треба да зоврие. Во меѓувреме ги формирате ѓевреците. Од оваа мера излегуваат 7-8 малечки.
  Едно по едно ги варите ѓевречињата (превртувајте ги). Треба да нарасне во водата, околу 2 минути се вари. Потоа ѓевречето се вади на хартија за печење. Се валка во сусам и се става во плех обложен со хартија за печење. Тоа го повторувате со сите ѓевречиња.

  Се печат во загреана релна на 200-210 степени, да зацрвенат. Најдобро да ги правите вака, со мала мера и да ги јадете веднаш или во рок од неколку часа. Забележав дека навечер се веќе тегави, но може и така да се јадат ако се претоплат. Инаку, кога се свежи се супер и крцкаат баш ко нормален ѓеврек.

  _______________________________________________

  Колачиња со урми
  IMG_1714.JPG

  За овие нема никаква мера. :D Земате урми, кајсии, вишни, јаготки, и друго суво овошје - тоа што имате, и се’ исецкајте на ситни парчиња. Само урмите се задолжителни, со другото експериментирајте. Треба повеќе урми, околу 400 грама, и помалку од другото суво овошје, затоа што урмите ја врзуваат смесата. Јас додавам и малку рендан свеж ѓумбир. Тоа се комбинира со мелени ореви, лешници, или бадеми (околу 150 грама на 450-500 грама суво овошје). Сето тоа се спојува со малку јаворов сируп (околу 1 супена лажица). Се меси смесата, се формираат бомбици и ги украсувате како сакате. Овие ми се омилените колачиња. :D
   
  Последна измена: 31 март 2016
  На kravce, Antebellum, Nausicaa и 8 други им се допаѓа ова.
 6. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.931
  Допаѓања:
  13.976
  Пол:
  Женски
  Браво за темава! Безглутенската исхрана ја практикувам веќе осум месеци. Доста истражував по интернет, прлагодував рецепти на тоа што може да се најде кај нас, имаше успеси и падови... Сега веќе имам доволно проверени рецепти па како што ќе готвам, ќе прикачам и овде. За почеток, еве ги безглутенските мафини кои веќе ги постирав во инстаграм. Ми се чини дека рецептот трпи модификации, јас веќе го испробав во две варијанти, а ќе пробам и со други додатоци.

  Безглутенски мафини
  PicMonkey Collage.jpg

  Се мешаат во еден сад:
  150 грама густин
  150 грама кокосово брашно (или брашно од ориз, киноа, просо, овес)
  пола лажиче сода
  1 1/2 лажиче прашок за пециво
  и по 1 лажиче цимет, 1 лажиче ѓумбир, 1 лажиче какао.
  Во друг сад се матат:
  2 јајца
  6 лажици мед
  6 лажици масло за јадење
  Потоа се мешаат сите состојки заедно. Смесата е за 12 мафини, калапите се полнат околу 3/4, и на крај се посипуваат со сецкани бадеми. Се печат на 180 степени околу 20 минути.
  (Ова веќе е моја модификација на рецептот. Оригиналниот рецепт е за gingerbread мафини, па може и така да ги припремите, само со ѓумбир и цимет, јас овојпат додадов какао и бадеми).
   
  На kravce, Nausicaa, Lux и 9 други им се допаѓа ова.
 7. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Денешниот ручек, плескавици ( мисиркино, јунешко, млад лук и кромид, црвена и зелена пиперка и зачин) и фурнарини( едно јајце, еден филџан млеко, 3 филџани микс б брашно, еден прашок за пециво,малку масло, премачкани со масло, вода, сол, зачин и сусам. image.jpg
   
  Последна измена: 31 март 2016
  На Nausicaa, Lux, Winter Lady и 7 други им се допаѓа ова.
 8. softy1

  softy1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2014
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Женски
  @irenna од каде го купуваш меленото мисиркино?
   
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Го има во Рамстор а понекогаш и во Веро го наоѓам.
   
  На softy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  22.300
  Допаѓања:
  104.933
  A каде го купувате брашново?
   
 11. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  54.388
  Пол:
  Женски
  Во продавници за здрава храна. Ова Schar го има во продавниците на Зегин (заборавив тие за здрава храна како им се викаа).
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  22.300
  Допаѓања:
  104.933
  Тенкс -знам кои се и имам една ептен близу. Ќе пробам нешто од рецептиве :)
   
  На irenna и LivingGlam им се допаѓа ова.
 13. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Schär го има во ДМ и во Веро Центар (Џамбо)
   
  На kjukli и kukla21 им се допаѓа ова.
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  22.300
  Допаѓања:
  104.933
  Го меркам и твојот колач со овошје :)
   
  На LivingGlam и irenna им се допаѓа ова.
 15. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.610
  Допаѓања:
  46.567
  Пол:
  Женски
  Всушност, овде треба да ме има повеќе, а не во Фемина инстаграм:D
  Три пати ура за темата !(y)
   
  На LivingGlam и LollySky им се допаѓа ова.
 16. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  54.388
  Пол:
  Женски
  @irenna ако не ти е тешко, копирај ги безглутенските рецепти за мафини и колач и овде кога ќе имаш време, да си ги имаме на збирка, па полесно да си ги наоѓаме. И јас ќе го направам истото, мислам дека сум постирала неколку низ рецептите, па ќе побарам.
   
 17. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  3.048
  Допаѓања:
  28.608
  Пол:
  Женски
  А ова кокосово, оризово итн брашна ги има исто во Дм и Зегин? И колку се отприлика?
   
 18. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  54.388
  Пол:
  Женски
  Не знам колку се во Зегин и ДМ, но еве чисто за информација - од Биокосмос http://www.biocosmos.mk/product/category&path=82_135

  Без ова од хељда не можам да живеам. Ако купувате брашно од хељда, никако не земајте рефус. Мириса многу чудно. Ова од биокосмос е одлично.
   
  На irenna и kjukli им се допаѓа ова.
 19. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.404
  Пол:
  Женски
  Еве ги
  Мафините со јагоди и колачот се еден ист рецепт, само во колачот има плус една рака брусница и е печен во округло плехче. Еве го оригиналот
  image.jpg
  Мене ми излегоа вака
  image.jpg
  image.jpg
  Еве ги и солените мафини
  image.jpg
  image.jpg
  Правев и палачинки од брашно од костен, нема точен рецепт, тоа беше вкусен експеримент. Ставив 500 мл млеко, 300 грама брашно од костен, 1 јајце, голема лажица кокосово масло, малку мед. Смесата излезе густа па ја разредив малку, како пржев така пробував и додавав што фали:lol:
   

  Прикачени фајлови:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   170,9 KB
   Прегледи:
   24
  Последна измена: 2 април 2016
  На Nausicaa, Annath, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  826
  Кокосово брашно го имаш во секоја продавница. Обично е пакувано во кесички од 100 гр
  .А оризово брашно можеш да добиеш и дома.Со мелење на ориз во мелница за кафе или во блендер
   
  На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.