1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за АЈВАР

Дискусија во 'Рецепти' започната од ladymici, 9 септември 2012.

 1. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  775
  Пол:
  Женски
  Секој дом си има свој рецепт за ајвар, ве молам пишетеги вашите рецепти за ајвар. Ајварот што го прави мајка ми мене не ми се допаѓа баш, сум пробала и поубави па решена сум годинава да ја убедам да измени нешто . инаку таа го прави со црвени патлижани (не е знам количината)

  Ги пече пиперките ги лупи и ги остава една ноќ да се цеди водата
  следната ден водата ја фрла, и ги меле пиперките
  ги става го шерпа да се ваарт , одма става и лупени и здробени црвени патлижани
  сето тоа така вари еден сат потоа става: масло, сол, шеќер, киселина, магдонос, лук и пржи додека маслото не почне да излегува.
  овај ајвар има темна црвена боја, и се некако сув, мене не ми се допаѓа поради вкусот вкусот на патлижаните
   
 2. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.034
  Ние ајвар правиме од црвени пиперки и модри патлиџани.
  Нормално се се пече, се лупи, ако е поголема количина се остава за нареден ден, со тоа што ќе се цедат преку ноќ.
  Нареден ден, пред пржење се мелат, па се ставаат во тава да се пржат.
  На 10кг пиперки оди 1л зејтин(ако добро памтам), но сепак се е по вкус, зејтинот се додава постепено, не наеднаш. Исто по желба , доколку не пречи луто се додава буковец непосредно пред да се вади од оган. Сол се става во текот на пржењето, со тоа што се вади по малку да се проба како е на вкус.
  Инаку на 50кг пиперки одат 50парчиња модар патлиџан.
  Ајварот е готов кога ќе почне да се прави пат низ него со лажицата, никако не смее да пливне(да излезе) зејтинот на површина.
   
 3. silvice

  silvice Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  24
  јас не јадам ајвар но ке ви го напишам рецептот на мајка ми,35 кила пиперки се печат,лупат и остават да се цедат преку ноќ нареднио ден се мелат се стават на пржење и при крајот се додава 2 литра зејтин и четити раце едра сол.либето ептен ни го бендисува.
   
  На luna. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  4.459
  Допаѓања:
  153.700
  Тоа е малиџано(кога се ставаат и модри патлиџани),ајвар е само со пиперки.
   
 5. m.a.f.i

  m.a.f.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  176
  ние кога правиме ајвар ставаме пиперки, модри патлиџани и моркови.
   
 6. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.034

  Абе тоа може во вашиот крај е малиџано, ама во нашиот е пинџур, ние немаме ајвар, ниту пак знаеме што е :lol:
  Од кога сум во Скопје никако неможам да се разберам со луѓево и да сфатам, што им е ајвар, што пинџур , па и за малиџано слушнав, кога свекрва ми ми донесе пред некој ден..... триста врсти имаат :lol:
   
 7. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  4.459
  Допаѓања:
  153.700
  Ајде сега читај-ќе се обидам да ти појаснам накратко
  1.Ајвар-само црвени пиперки
  2.Малиџано-црвени пиперки и модри патлиџани
  3.Пинџур-црвени/зелени пиперки и црвени домати
  Бреј кулинарка не ми е рамна,до кај стигнав ..... :clap:
   
 8. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  743
  кај нас ајвар се прави со црвени пиперки и модри патличани се печат се лупатсе мелат и се пржат на 10 кила пиперки се става 1 л зејтин постепено сол се става на самиот крај бидејки со сол ако ставиш порано може да ти загоре за шерпата
  малиѓано се прави од зелени пиперки и модри патлигани мозе и црвени и зелени пиперки со разлика со тоа што на малиганото му се стаа и сенф е тоа е разликата од ајварот се ее исто само малиганото има сенф и повеке модри патлигани
   
 9. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.582
  Допаѓања:
  703
  Пол:
  Женски
  Mislam deka onoj praviot ajvar se pravi samo od crveni piperki,nisto drugo.E sega majka mi mu stava epten malce patlidzan,dodeka modar patlidzan i morkovi-ne.Toa e veke malidzano.Zejtin odi eden litar na 15 kg.smesa,sol po vkus i malce seker.
  [mod-kirilica:22vji1dz][/mod-kirilica:22vji1dz]
   
 10. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.794
  Допаѓања:
  4.840
  Пол:
  Женски
  Ние ајварот го правиме чисто со црвени пиперки.Не додаваме ни патлиџани ни ништо.Највкусен ми е мене само со пиперки.А вкусен е и со модри патлиџани :)
   
 11. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  682
  kај нас ајварот само со црвени пиперки најубав е така :)
   
 12. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  7.100
  Ние ајварот го правиме со печени пиперки црвени и лупени околу 60 кг, 7-8 модри падлиџани печени и лупени исто така и 3кг моркови варени и сето тоа се меле и не го оставаме да се цеде право го вариме за да не е сув оти така одма му пливнува зејтинот, а мене тоа ми е :puke: .Исто така покрај солта по желба додаваме 2-3 лажици сенф, и да не забравам многу ми е убав ајварот кога налутнува па затоа може да се додадат од оние зелените најтенките изгор лути пиперки околу 3 кг и тие се додават така што само се измијат и се смелат живи на машината за мелење,а се варат заедно со ајварот.Мене така ми е најубав :inlove:
   
 13. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.236
  Допаѓања:
  16.962
  Пол:
  Женски
  3. Пинџур-повеќе патлиџан од пиперки и е поредок
  4. Љутика-Повеќе пипер од патлиџан

  И заборавивте да пишете дека во малиџано се става една мала тегла сенф, пред да се тргне од огин. Малиџаното е дефинитивно најубаво, само еднаш го правевме со моркови и повеќе не, зашто го потемнуваат малиџаното.
  И совет-задолжително да се пробаат модрите патлиџани пред да се печат, ако горчи некој се фрла, бидејќи еден горчлив модар патлиџан може да ти заебе цело малиџано. На 50 кг пипер, ставаме 25 модри патлиџани.
  И откако ќе се наполнат теглите, никако шерпата да не се полни со вода, бидејќи следува најубавиот дел, топење со леб од топлото малиџано што останало во шерпата :rofl: Тоа дека ќе ти врне на свадба ако јадеш од тенџере или шерпа нема врска, јас сум жив сведок :lol:

  Мене лично ајвар не ми се допаѓа, горчи само од пипер, со црвен патлиџан ми е кисела љутиката, затоа малиџано е вистинскиот избор-само со модар патлиџан и сенф.
   
  На bela.hrizantema и imelda им се допаѓа ова.
 14. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.330
  Прави ли некој уште жив ајвар? Или јас го викам - не мрзи да печиме и лупиме пиперки ајвар. Оној кога црвените пиперки се мелат живи и тоа се пржи, па откако се јаде мора да се погледне во огледало, да не останале црвени квадратчиња по забите. :$
   
 15. bela.hrizantema

  bela.hrizantema Активен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  Порано ајварот го правевме само со црвен пипер,а сега го правеме со пипер и модар патлиџан.На 40 кг пипер ставаме 15кг модар патлиџан и 4кг зејтин.Ај пишете доза за малиџано како го правите.
   
 16. AnimeHQ

  AnimeHQ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  245
  Додека живеев со моите, знам правевме жив ајвар, малиџано, пинѓур, и остала зимница, па кога ке залупевме пиперки, модри патлиѓани по цел месец, по цели денови. Кај да ги испечем и излупем па и да ги набераме.
  Па да седам до чумбе да пржам, да одменам мајка.

  Затоа не го скам, не го јадам воопшто. :!:
   
 17. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  10.718
  Допаѓања:
  166.564
  Девојки ајвер, а не ајвар како прво.
  Второ ајверот се прави од црвени пиперки и модар патлиџан.
  Малиџано е од зелени пиперки.
  Ние ајверот го правиме на тој начин и тоа си е ајвер.
  Но си трпи различни модификации и ајверот :D . Кој како си го јаде :) .
   
 18. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.215
  Допаѓања:
  41.373
  Да на нашки е АјвЕр, зашто заштитен производ АЈВАР е на Словенците, ние мора да се задоволиме со Ајвер бе, Ајвер :rofl:
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.402
  Пол:
  Женски
  ^коа сме спори како желки нотмално дека ајвер ќе ни се вика |(
  Работата е кој прв носи,товари, ама нашиот еиригиналниот рецепте за ајвар.
  Баш друграка ми јадела во љубљана ајвар,и вика дека е многу почуден од нашиот.
  Јас ајвар најмногу сакам кога е само со пиперки.Со билокој додаток некако не ми е тоа тоа.
   
 20. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  10.718
  Допаѓања:
  166.564
  Што му фали на АЈВЕР? :D
  Малце е со источанчки акцент, ама мене подобро ми звучи од АЈВАР.
  Кај нас така велат, и збор да не ве чујам за ајвЕерот :D .

  Хипстер, патлиџани се става многу малку, заради шмек, само со пиперки не оди баш.
  Не се ни осеќаат патлиџаните