1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за Мулти готвач (Multi cooker)

Дискусија во 'Рецепти' започната од macalavica, 21 јануари 2020.

 1. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  4.798
  Пол:
  Женски
  На пазарот постојат различни модели на мулти готвачи, кои служат да ни го олеснат секојдневието,во Америка се доста популарни и се користат многу.Овие апарати имаат различни опции за готвење меѓу кои опции за подготовка на ориз, паста, готвење на пареа,пржење, печење, бавно готвење а некои модели имаат и опција за брзо готвење под притисок.Дали користите мулти готвач?Ја отворам темава да разменуваме искуства и рецепти.
   
 2. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.086
  Допаѓања:
  13.213
  Пол:
  Женски
  И мене ме интересира и јас ќе го земам.
   
 3. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.895
  Зошто би го купил некој ова ако има рерна и рингли дома? И оној -rice cooker, па за варење јајца посебен апарат...Секое јадење што се прави едноставно во апаратов, се прави едноставно и ако го пикнеш во рерна или ставиш на рингла. Што може? Месо да испржи, запечи, тестенини да свари, ориз...колку копмлицирани се овие јадења и колку ќе ти ги олесни апаратов? Ич.
   
  На JoyJoy, candy.cane, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
 4. LadyLollypop

  LadyLollypop Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  5.405
  Пол:
  Женски
  И плус се многу мали, јас кога разгледував не видов некој поголем, а мене ми треба за 7 порции :D
   
 5. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.086
  Допаѓања:
  13.213
  Пол:
  Женски
  Има опција за готвење на пареа, првично поради тоа ќе го земам.
  Друго си темпираш од вечерва, утре од работа кога ќе се вратиш во 17часот да имаш готово топло јадење.
  Трето, троши многу помалку струја бидејќи многу побрзо се готви јадењето.
  Четврто не може да претече.
  Тоа е што ми текна во моментот :)
   
  На AhThatFemaleProblems, ane.bella и candy.cane им се допаѓа ова.
 6. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  25.670
  Пол:
  Женски
  Ставете слика да видиме како изгледа
   
 7. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.596
  Допаѓања:
  171.601
  Пол:
  Женски
  Класичен пример во америка е крок потот, сигурно си го видела
  [​IMG]

  Едно време сакав и јас да го земам, го гледав во бугарија.. само затоа што може да си темпираш кога да ти е зготвено јадењето иако не си дома..
  После си реков - не ти треба уште една глупост:D нова кујна ќе ми треба(facepalm)
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 8. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  4.798
  Пол:
  Женски
  Овие крок пот и инстант пот се подобри варијанти, бидејки имаат опција и за брзо готвење под притисок.Јас ке си порачам инстант пот од ибеј, а овој што го имам ке го заменам за аир фраер, така се одлучив.
  За инстант пот има многу рецепти и книги и ептен ми се допадна, е сега дупло е поскап од делиманото ама се надевам дека вреди.
   
 9. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  25.670
  Пол:
  Женски
  Оф да знам што е (facepalm)
  Баш овој на сликава е $99 на амазон. Како што велиш и јас ако прикупам уште нешто ќе треба и кујната да ја зголемам :D
  Му го имам фатено редот на слоу кукерот не ми треба и мулти кукер :shake:
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 10. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  4.798
  Пол:
  Женски
  Најдов Тефал во Нептун, со исти функции како американскиве, и цената е тука некаде, со тоа што ке имам плус 2 год гаранција, најверојатно ке земам ваков https://www.neptun.mk/categories/TAVCINA/EKSPRES-LONEC-TEFAL-CY-505-E30 Овој има опции и на слоу кукер и на прешур кукер.
  Те молам сподели некој рецепт за слоу кукер, да научиме нешто.
   
  На mira.mira и teaiva им се допаѓа ова.
 11. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.200
  Допаѓања:
  25.670
  Пол:
  Женски
  Месoтo ми е нaј убaвo вo слoу к. Немaм некoј пoсебен рецепт, истo гo зaчинувaм кo зa печење зa вo релнa.
  Прaвaм ребрa сo bbq (barbeque sauce) зaчинувaм сo сoл, бибер, лук и крoмид вo прaв и ги мaчкaм сo сoсoт и тoлку.

  Тукa се прoдaвaaт секaкви месa сo сите зaчини и зеленчук зaеднo спaкoвaни специјaлнo сaмo зa вo С.К.
  Рaзгледaј и нa youtube и нa Pinterest имa мнoгу интересни рецепти.
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 12. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  4.798
  Пол:
  Женски
  Го најдов и овој, да не го користи некој https://www.krusel.mk/iskra/iskra-h...tvach?sort=p.model&order=DESC&page=2&limit=50 има екста цена а колку што гледам малте не исти програми.
  За Тефал прочитав лоши критики, а овој пак е упола поефтин.Маж ми вика порачај си од ибеј оргинален инстан пот кога тие мерак, ама мене ми е мисла да не ми го царинат 136 долари излегува со шипинг кост.
   
 13. blackstyle

  blackstyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2011
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Јас го имам и постојано го користам. Го купив од Нептун за иста цена
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 14. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  4.798
  Пол:
  Женски
  Што готвиш во него, сподели некој рецепт, има ли упатство како се користи?
   
 15. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.596
  Допаѓања:
  171.601
  Пол:
  Женски
  Ако си во МК нормално дека ќе ти го царинат, освен ако селерот не прифати да ти стави пониска цена, согласно со законот. Не знам дали го усвоија новиот закон, рекоа ќе го зголемат лимитот..
   
 16. blackstyle

  blackstyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2011
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Не се сеќавам точно но мислам дека имаше некое упатство но и гледав на интернет видеа со многу слични модели. Готвам грав, сарма, ориз, стек, грашок, леќа за разлика од обичното тенџере тука ставам помалку вода и ги ставам сите состојки што се потребни за јадењето одеднаш. Треба да се внимава колку е зафатнината во тенџерето внатре и да се намести правилно капакот и контролерот за притисок. Воопшто не е комплицирано само треба да експериментираш со времето за готвење и потребната вода за да се зготви потоа лесно е. Варам грав за 50-60 минути, грашок ,стек за околу 20 минути. Немам посебна постапка или рецепт исто си готвам како и во обично тенџере.
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 17. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  4.798
  Пол:
  Женски
  Јас имам обичен експрес лонец, и скоро сите ручеци ги правам во него,со тоа што на крај префрлам во друго тавче или тенџере и запржувам или потпекувам кратко бидејки е голем лонецот, од 9 литри е.Овие готачи ми се некако помодерна варијанта, и мислам дека се згодни за одмори каде што треба да готвиш.
   
 18. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Имам дома slow cooker - krcko. За варени сарми е тата - мата. Оризот и зелката бавно ги вари на пареа, а притоа не го растура зрното, додека содржината и вкусот оригинален. Одличен избор, со капацитети од 2,5 до 4 килограми.

  Multi cooker ми е сомнителен некако. Поприлично нова, мултинаменска технологија која нема долгорочна гаранција. Со други зборови, ќе те служи три години додека е предвидено и не истече гаранцијата.

  Едит: Не ги оставајте дома апаративе вклучени при излез. Од најмал спој може да дојде до пожар додека не сте присутни.
   
  Последна измена: 26 јануари 2020
  На Nikolina35 и mira.mira им се допаѓа ова.
 19. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.086
  Допаѓања:
  13.213
  Пол:
  Женски
  Рецепти ај што нема разбирам до некаде, ама што нема упатсво ептен безвеза е. Има некое кратко без детали како да го користиш.
  Постар нема шанси да се снајде на тач е и на англиски.
  Мана е што кабелот е ептен краток.
  Друго е ок, јас се снајдов како се користи ама не е во ред сами да откриваме и експирементираме со копчиња.
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 20. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  4.798
  Пол:
  Женски
  Се сложувам, од тие причини го вратив. Ке си купам од друго место.
   
  На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.