1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за бебешка храна

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 8 мај 2010.

  1. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    читам путер му ставаш, јас во зеленчуковите му ставам 1 лажича маслиново масло заради витемините ако сакаш можиш и така да пробаш.
    ќе му ставиш на почеток за да изврие убаво.
    од кога почнав јас така да му ставам (пред нецел месец) синчето и поубаво и полесно се кака :D :D :D :D
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    еве шдо и правев за ручек
    пченка со морков и компир и золчка
    пченка 3 раце 2 моркова и еден компир така јас од ѓутуре ставам се што правам за сите рецепти иза малата и за големите дома позз
    ;)
     
  3. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Исхрана од 4 месеци па нагоре

    Вариво од јачменова каша

    40 гр јашменова каша
    40гр компир
    60 гр морков
    11гр корен од магданос
    6 гр корен од целер
    11 гр лук (а и немора)
    5 гр маслиново масло
    30 грама интегрално лебче или какво имате дома

    Јачмената каша добро да се измие во келку води,(најдобро е да одтстои о ода преку ноќ) и другиот ден се вари. Посебно се динстаат лукот,морковот,корените од целер и магданос.На крај се додава компирот исецкан на стапчиња. По потреба се зачинува.

    Крем супа од брокула

    50 гр брокула
    2гр путер
    15 гр компир
    5 гр кисела павлака
    сол,магданос и лук по желба

    Брокулата се двои на ситни мали делчиња.Компирот се сецка на коцки. Се варат брокулата и компирот заедно со путерот во посолена вода.Но претходно е подобро да се свари компирот зошто му треба повеќе време па потоа да се додаде брокулата за да не ги изгуби витамините.Кога ќе биде варено да се испасира и да се додаде вода ако е потребно.Се меша со киселата павлака.
     
  4. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.261
    Пол:
    Женски
    Еве некои мои рецепти кои ги приготвувам на ќерками
    Појадок 10месеци +

    Пола банана се сецка на парчиња се додава 3 лажици сок од портоклал и и две лажици кисело млело и сето тоа се меша со два супени лажици овесни снегулки ! Превкусно

    Ручек
    морков,компир, младо кромидче , целер и малце магодонос и една лажичка путер
    Сите состојки ги сецкам на мали парчиња , го додавам путерот и оставам да се стопи !! потоа додавам бода и оставам на оган некои 20 мин
    На крај или блендирате или пасирате се заедно !
     
  5. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас пасирам 1 банана и 1 портокал така премногу јади.
    баш ќе пробам со кисело млеко и снегулки. иначе ние последно време со кисело млеко јадиме вишни од компот и така сака многу,и јас сега мнаџите му ги правам со млад кромид, пред недела мм му даде да грицка така 2 дена на кромид мирисаше :rofl: :rofl: :rofl:
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    За бебиња над 6 месечна возраст и секако - за дечиња, еве рецепт за домашен сладолед кој добро ќе ви дојде летово.
    6 банани, лупени и исечени
    2 манга лупени и сечени на коцки (може и друго овошје, не мора манго)
    280 мл кисело млеко или јогурт, може и павлака.

    Овошјето се замрзнува, а потоа се микса убаво во блендер заедно со јогуртот да се добие кремаста смеса. Се замрзнува во соодветен сад за сладолед.

    Овој рецепт е од 24Kitchen, го имам пробано неколку пати со различни овошја, при што банана ставам секогаш, оти ја згуснува смесата.
     
    На Unique.chick, ikame, Mayyya и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Мами знаете некој рецепт за каша со тиква 8+?
     
  8. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас тикве најчесто му правам со ориз или компир, домат, морков, кромитче и лукче + мевце
     
  9. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    мамички по колку време ги чувате дома приготвените кашички?? ете на пр сабајле јас му направив на синко и не ја дојаде, па ја собрав во тегле и ја ставив во фрижидер, може да му ја дадам пак?? :?:
     
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Подобро не, оксидираат после некое време, така имам читано, а и јас не му давам нешто ако ми остане од кашичките дома приготвени, ги фрлам и наредниот ден нова му правам.
     
  11. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    женчиња, јас палента му немамам дадено на синко мој, сакам да му дадам со сирење и јогурт.
    е арно ама незнам за кој оброк да му заменам како ручек или како вечера наместо житарици???
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Може ли да ми кажете некој рецепт со ориз и пилешко? Денес планирам да правам ориз и пилешко маалку да му ставам за проба , инаку ориз прв пат ќе му правам до сега не сме јаделе обичен ориз варен , само во кашичките млечни има јадено ориз и пченка, исто така и пилешко ќе јадеме за прв пат. телешко пробавме пред 2 дена и многу не го бендиса.
    Па ве замолувам за некој рецепт за ориз со што да го комбинирам? М? :?:
     
  13. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.261
    Пол:
    Женски
    ориз и морковЧе можеш да свариш заедно и мевце исто
    Па после да му испасираш (или блендираш)

    е сеа јас на моево и пеЧам ориз и морков со кромидЧе и пилешко месо , и на крај и додавам павлака
    Тоа го готвам за нас двете :) превкусно
     
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Морков вчера му правев со брокула и тиква, па еднаш во неделата му давам морков оти нели се жолтеело па да не ми пожолти детето :D
    Инаку смислив, имам и блитва дома па ќе му правам блитва,ориз,кромидче,лукче и пилешко ;)

    Морам да се пофалам, само што го изручкавме ова погоре напишаното, пилешко,блитва,ориз и кромидче, цела чинија си ја искрка и многу ми је кејф кога си јаде убаво, отвара уста пред да голтне, па дури уште сакаше ама како за проба 100 гр.кашичка мислам дека супер е, без молење и запечатување на устето :D
    На крај му дадов и 2 големи лажици кисело млекце, за десерт му дојде тоа :lol:
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2017
    На Twinja и silk им се допаѓа ова.
  15. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Едно брзо рецептче од мене-варам јуфки заедно со малку компир и морков сецкан на коцкички. Прво го варам морковот,па додавам компир и на крај јуфките.
    Посебно варам јајце, ја користам само жолчката.
    Се заедно блендирам во блендер кој ја сецка храната значи има ситни парченца (не е кашесто), додавам малку кисело млеко или јогурт и воила.

    Или место жолчка ставам патлиџан, се` во блендер и на ручкање.
    Може и без кисело млеко/јогурт...и така ручкаме.

    За деца над 10 мес. т.е. јас од тогаш давам јуфки (тестенини) со јајца. :)
     
  16. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    еве ги и нашите тестенини:
    запржувам кромид, лук, домат, морков, го запржувам и мевцето, му турам малку кечап и вода и го оставам да се вари.
    од кога се свари месото клавам шпагети (ситно искршени) да се сварат.
    ја цедам водата и рендам кашкавал.

    прсти лижи син ми. :D :D :D
     
  17. Twinja

    Twinja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    68
    Дајте некои идеи мамички. Ние за жива глава не сакаме од купечките кашички па мама ќе се потруди да ги прави дома. Како ја правите паленатата? Гледам користите маслиново, путер - како/колку? Кисело млеко не сме пробале сеуште но ќе пробаме ....
     
  18. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Twinja јас многу едноставно ја правам палентата. Значи прво зовривам вода со една капка зејтин, ја додавам палентата и мешам малце да се свари и згусне. После ја растечнувам малце со АД млекце (а и похранливо да биде), и ставам многу малце сол. Во еден сад го ставам ова (околу 200 мл) а во друг ставам само кисело млеко. И давам комбинирано, малце палента малце млекце, за крај неколку лажички само к.млеко (ова мислам од Калиас дека го научив и ептен добро ми дојде.Калиас :* ) И си јаде ептен со сласт. Ние к.млеко уште пред 1 месец пробавме, мислам дека можеш да им дадеш и ти... :*
     
    На kallias и Twinja им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Јас правев палента така што ставам филџан вода и филџан млеко да зоврие. Бидејќи сте мали, ќе ставиш два филџани вода (имај на ум дека ова е за едно дете). Кога ќе зоврие, ставам половина филџан палента со постојано мешање, убаво да се свари. Кога ќе се свари, додавам путер, најчесто лажиче, лажиче и пол или пак лажиче маслиново масло, ама повкусна е со путер, покремаста доаѓа. И одозгора рендам сирење, затоа не ставам сол. А за твоиве исто нема потреба од сол и сирење (барем почекај до седум полни месеци, отсолено ќе даваш), доволно ќе биде киселото млеко, и онака тоа за нив е прилично интензивен вкус.
     
    На lolyta777 и Twinja им се допаѓа ова.
  20. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    е јас ја правев исто јајо анатх палентата што плус ја блендирав оти син ми не сакаше да јаде од неа ако не е блендирана, да знаше ако ти ја одбиваат значи до тоа може да е :)
     
    На Twinja му/ѝ се допаѓа ова.