1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за бебешка храна

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 8 мај 2010.

  1. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Не ја затопувам, ја цувам на собна температура не во фрижидер. Ќе пробам утре ќе затоплам да видиме дали ќе сака. Фала за советот :* :)
     
  2. Kristalija

    Kristalija Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали знаете каде може да се набават убави и квалитетни садови за приготвување бебешка храна ( тенџерчиња на пареа, блендери и сл. ) ??? Се приближуваме до шестиот месец и сакам да бидам подготвена :)
     
  3. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    поздрав мамички,,,ми треба совет од вас искусните...моето малечко е 7-ми месец сега...како да и ги распоредам оброците со кашички и дали 2 или 3 пати во денот..што и како да давам?...

    до сега наутро кај 8-9 часот и давав кашичка од јаболко печено..некогаш варено,,и круша некогаш...слива....

    попладне кај 17часот сега веќе две недели почнав да и давам компир варен блендиран со малку сол,,сега и ориз варен блендиран.....јаде по едно тегличе од кашичка..

    но дали 2 пати е малку,,,да не треба 3 пати во текот на денот да јади кашичка...

    и житарки какви да давам ,,и кога..бисквити?дали навечер..како да ги искомбинирам,,ве молам за совет..
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    Na седум месеци можеш веке и со месо да почнеш.прво водичката во која се варело месото па за ден два и мевце телешко или пилешко.пилешко обавезно домашно да бараш никако купено ради хормони што содржат.од овошје исто можеш ораска кајсија тиква,од зеленчук тиквица модар патлиџан спанак...се тоа оделно нормално .векје сте поголемки и можете мн комбинации да правите :)
     
  5. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14

    а коллу пати кашички во денот да давам?
     
  6. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    јас и давам 3 цврсти оброци: овошје,зеленчук и житарки баш и по тој редослед и нормално имаме подои измеѓу. Треба асортиманот малце да го прошириш: банана,кајсија,праска,тиквичка,брокула.морков,спанаќ,блитва,телешко...за бисквити рано ви е со оглед на тоа што многу побитни работи сеуште немате пробано. Ние користиме житарки на нестле и малата ми ги обожава
     
  7. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    ок,фала...а житарките со што да и ги давам...како?..и како ги рапоредуваш оброците...житарки кај колку часот и даваш?...и какви се тие житарки..наменети за бебиња или нема врска?
     
  8. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    житарките најпрво ќе ги даваш чисти,а потоа можеш и да им додаваш овошје. Иначе ги давам накај 17-18 часот и се специјални за бебиња. А и мене ме интересира дали смеам и др житарки да давам и од која фирма. бидејќи доаѓаат малку скапички...кажете мајки?
     
  9. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Моето бебче е 7.5 месеци и јас давам вакa:
    Кога се буди 07ч-подој
    08.30-09ч-житна каша (ги купувам на Нестле и Хипп-и со мешани жита, и со овошје и само ориз, така да давам различно кога што ќе ми текне)
    11.30-12ч- овошна кашичка (некогаш купечка на Хипп, некогаш правам дома, мешам овошја што имам дома, најчесто две во комбинација).
    14-15ч-ручек, зеленчук или со месо или без (досега имам дадено телешко и пилешко).Ретко давам купечки зеленчукови кашички зашто се мнооогу грозни. Плус сега почнав и жолчка.
    17-18ч-овошна кашичка
    20ч житна каша

    Плус бебчо многу цица измеѓу оброци.
    Е сеа овака изгледаат многу оброци ама мојот синко не јаде многу количински, на пример од овошните кашички јаде по пола исто и од житните и тие му ги правам по пола доза.
    Во еден прирачник за исхрана на доенчиња што го имам горе доле овака се препорачува плус вода минимум 120 мл за 7 месечно бебе и природно цедени сокови во мегуоброци ама нешто ние многу не ги сакаме.
     
    На Goca92 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Мамички дали до сега некоја давала малина и на кој начин. Сепак таа има семчиња и незнам дали со семки да му ја дадам само со блендер или да ја цедам?
     
  11. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    *-

    Јас на син ми му правам кашичка од компир, спанаќ брокула и малку јогурт. Многу често користам јогурт, кога му правам кашички, повкусни се така
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    Колку месеци имате?јагода,капина,малина,киви јас не би дала пред 11 месеци
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^и јас до година дена црвено овошје и лимон не планирам да давам
     
  14. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    6 мес. сме.
    Ме чудите баш за малинава, јас имам една книга за бебешки рецепти и во неа пишува дека малина може од 4 месеци да се дава. Јас му дадов. До сега немаме реакција фала Богу се надевам така ќе остане
     
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    И јас знам дека црвени овошја и цитрусни не се даваат до година и не планирам да давам.
     
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Како ја правите свежата јаболка?
     
  17. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Свежа јаболка не сум дала, или ја варам или ја печам, а за така мали бебиња мислам дека од свежата може само сокче да се исцеди.
     
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    значи само сокце може,мислев кашичка да сс може да дд направи?..
     
  19. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
    кратко обари го за кашичка-2-3 минутки.јас секое овошје свежо го давам ама јаболчето малку сварено.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    јас сакам сега да го пробам и со праска и касија дали тие треба да ги обарувам
    до сега имаме пробано јаболче банана и компирче
    сега се мислам дали морковче да пробаме или од овошје нешто
    а иначе сме 5 месеци и десет дена
    и само ме интересира ако не дај боже имаме алергија на нешто како ке ја препознаам како се манифестира