1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за здрава храна

Дискусија во 'Рецепти' започната од Sckarlet90, 16 мај 2014.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Дарси за во солени крекери ајде де, ама за во благи, да не ве лаже господ, ужас.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Не се колачи овие, крекери се. Нема да мириса маслиновото масло, нема ни да се осеќа во оваа комбинација. А виното ќе им даде убав шмек, баш како крекери ќе бидат.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    @Annath работата е да бидат здрава храна :D А маслиновото да, иде во комбинација овде, но и сончогледовото нема да биде лошо.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Е добро де, виното не е штетно, таман работа. Башка овие ќе се печат, ќе испари алкохолот. Па сега како сакаш. Јас сум поборник на здрава исхрана, ама и на тоа дека клучот е во умереноста. Алкохолот на пример, не го исфрлив целосно, туку повремено си уживам во него (особено виното). Сигурно дека овие интегрални крекери што содржат вино се стопати поздрави од оние готовите интегрални крекери на рафтовите во маркетите ;)
    А за маслото, право на избор. Јас би ставила маслиново.
     
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И јас би ставила вино, алкохолот дефинитивно нема да се осеќа. А за поздрави од купечките - многукратно!
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Таман работа, за поздрави, поздрави се сто пати, прво правиш тазе и имаш контрола над намирниците, а после тоа дека стварно состојките не се толку страшни. За виното, дефинитивно и јас би ставила. Всушност рецептот веќе ќе го направам викендов :D
     
  7. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    Уф мојот начин на здраво хранење е доста ригорозен и во грамови ради покачениот инсулин па дури и сега во бременоста. Посни манџи, тавчиња се неизоставен дел, салата секакви, најомилени периодов ми се дајконот и зелената салата секој ден ги јадам :D Туку ве читам за млеково, зашто го направивте толку штетно па уште жедна ќе седам нема млеко да пијам..чиниш отров има во него, башка мене докторката од ендокринологија ми рече за да немам проблеми со лекот за инсулин да внесувам сложени јаглехидрати како млеко и корнфлекс :?: Читајќи ве вас си викам женава сака да ме потруе :lol: Знам понекогаш да направам смути со банана, малце млеко и аронија. Преубаво е :) Како и да е сигурно пре би се напила чаша млеко отколку да внесувам суплементи со калциум ( можи зашто ми е смачено од толку сумпеленти и лекови) сега во бременоста калциумот е попотребен и нема шанси да пијам суплементи, освен ако секако лекар не ми наложи.
    После за овошјето, обожавам авокадо, најомилено ми е , и знам навечер да си поткаснам овошје ако ми се пријади и сега засега немам проблеми, мислам болје тоа отколку смоки или чипс, а и пуканките не знам , не беа и тие калорични? Бар како такви ги знам и не ги конзумирам.
    Туку ми текна за ова рекламиве за здрава храна, добра работа се, ама овој готвачов тој стомак не ќе да му е од тавчиња со лиснати зеленчуци :rofl::rofl:
     
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Невестулке, не е штетно млекото, штетно е тетрапак млекото. Калциум нема само во млекото така да не е прв избор секогаш. Не е проблем да се напиеш денес една чаша млеко, проблем е да испиеш литар денес, два... Не велам дека докторката погрешила, скраја да е, ама не е прв избор корнфлекс и млеко за сложени јаглехидрати. За овошјето супер што си го јадеш, така продолжи, но за пуканките дека се калорични прв пат слушам, како што реков нормално спремани, не со путер, сол или преливи, само со зејтинче малку и со сол малку, супер ужинка или вечера се. Прво пченката нема глутен, второ и ако ја најдеш од сигурни извори да си знаеш што и како се одгледувало, на коњ си. А за готвачот, знам еден куп вегетаријанци дебели, не значи дека јадат месо. А и тој е готвач пред се, потоа готвач ангажиран за серијалот за здрава храна.
     
  9. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    леле морам и јас да искоментирам за готвачот. Седиме со мм и ги гледам рекламиве, јас како нешто запишувам рецепти, и само зборам на мм, гледаш? Ете вака треба да јадеш, а не ти тоа виршлите и саламите си запнал :D и он ми вика, добро а стомаков на готвачов од што му е , не ќе да му е од блендиран зеленчук и овие теста од леблебија, кој знае колку буреци и кифли има изедено :lol: не верувам од месо да му порасне стомак, се знае стомак од што расне, од теста, благи работи :?: јас познавам вегетеријанка која е со покачена килажа, ама секое утро бута симит погачи и чоко локуми :D
     
  10. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    И јас првпат слушам ова за пуканките дека биле калорични, јас можам и несолени да ги јадам (со путер не ми се ни убави). Многу ја имам солта исфрлено од исхрана, ради камчиња во бубрезите.
    А инаку мене од пуканки одма ми се оди во вц, ми се рамни стомакот, даска сум :$:muscle:(hollest)
     
  11. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.762
    Пол:
    Женски
    Феминки дајте некој рецепт за здрави соленки ?
    Јас вчера земав едни крекери од продавница за здрава храна со тофу сиренце и некои семки, многу се вкусни.Ми дојде идеја дека слични можам да си направам дома, па барам рецепти :)
     
  12. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.762
    Пол:
    Женски
    И како се прават?
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Па ги месиш состојките, прво сувите па ги дадаваш течните и месиш со рака или со маталка.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Ke ги замесиш состојките,тестото ке го развлечеш,да биде со дебелина од околу пола cm.Со калапи ке извадиш какви сакаш облици,ке ги наредиш на хартија за печење и на тава ке ги печеш околу 15 минути на 180 степени.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Луѓе aј кaжете некoи пo кaлoрични јaдењa, прoдукти или рецепти oти сaкaм дa се здебелaм a ми се гaди веќе oд тoстoви и хaмбургери. :)
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Во погрешна тема си, имаш тема специјално за тоа и дискутирано е таму на долго и широко, ова е тема за нас кои сакаме да јадеме здраво, а не хамбургери и тостови и не калории ;)
    http://forum.femina.mk/threads/Како-да-се-поправам.179/
     
  17. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Тава со зеленчук:
    Компир, морков, кромид, свежи печурки се се сецка и се пече. Зачини по вкус, а се додава и малку вода колку да се обарат убаво зеленчуците, после тоа водата си испарува и баш се добива онаков крцкав вкус однадвор, а внатре сочно. Соодносот исто така одредете си го сами.
    Одлично е за ручек.
     
    На K.Mari4ka, elisabeta и bubac им се допаѓа ова.
  18. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Пa и зaтoa пишaв тукa, бидејќи ме интересирaше зa здрaвa кaлoричнa хрaнa кaкo кикиритките, a не зa нездрaвa кaкo хaмбургерите :)
     
  19. b.o.n.i

    b.o.n.i Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    1.139
    Салата за двајца.
    Со едно одење на пазар изнакупив се, и имам од претхоната недела...намирниците стојат во фрижидер една недела, немаат мака.
    - 3 варени јајца (една жолчка фрлена), мало снопче рукола, една ротквица, пола марула, една третина од еден страк праз, маслинки, една шака свеж спанаќ , сиренце малку, двопек како кубети накршен, маслиново масло и сол. Излезе превкусно.
    Вториот пат кога ја правев, малку ја пресолив салатата, па се чудев што да додадам (а немав веќе двопек) па ставив една шака измешани непечени јатки. Милина...се чудам како волку добар вкус излезе.
    :*
     
    На K.Mari4ka, joy1, simoncelicius и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. b.o.n.i

    b.o.n.i Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    1.139
    Мимс, и јас ја имам правено тавава...превкусно е! Може и сусам да се додаде, и така е вкусно.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.