1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за коктели

Дискусија во 'Рецепти' започната од KejtiKaulitz, 8 мај 2011.

 1. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  Овошни коктелчиња за подобра кожа

  Неодамна гледав на интернет една емисија(што неможам пак да ја најдам) и имаше 2 рецепти за коктелчиња кои се без шеќер и секакви конзерванси.
  Бидејќи во последно време се обидувам здраво да се исхранувам, секогаш барам коктели или храна без многу калории а сепак свежи, вкусни и природни.
  Мислам дека ќе ви се допадне и вас рецептот..

  Потребни состојки за првиот коктел:
  * Половина краставица
  * 1 јаболко
  * 1 кива
  * Мало парченце р'доква
  * Мало лажиче сол
  * 2-3 лажици јогурт
  - Најпрво излупете ја краставицата и исечкајте ја на 4-5 поголемки парченца. Потоа јаболкото исечете го на 4 парченца и тргнете ги семките. Излупете ја кивата и додадете ја во блендерот. Потоа излупете ја р`доквата и исецкајте ја на не многу мали парчиња, и додајте го јогуртот. И блендирајте. Би требало да добие светло зелена боја.

  Потребни состојки за второто коктелче:
  * 2 свежи папаји или дињи
  * Една рака замрзнати малини или јагоди
  * 1 лимон
  * Мала чашка вода ( од тие за ракија :$ )
  - Прво го вадите семето од дињата или папајата, и го ставате во бледнер. После додавате 1 рака замрзнати малини или јагоди, потоа цедите 1 лимон, и додавате малку вода. Сето тоа го блендирате и добивате убава црвеникава смеса.

  Коктелите се освежителни и содржат многу витамини.
  Уживајте.
   
  На oceangirl и SanjaKirchner им се допаѓа ова.
 2. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Кој знае нека каже некое коктелче , по можност без кој знае колку пијалоци . :lol: она што ни се наоѓа во бифе :D
   
 3. plawa

  plawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  130
 4. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Куба Либре
  Состојки
  50ml бел рум
  100ml Кока-кола
  ½ зелен лимон
  мраз

  Подготовка  Ставете во чашата неколку коцки мраз, а потоа додајте го румот и налејте ја Кока-колата.
  Пресечете ја половинката зелен лимон на две четвртинки. Едното парче исцедете го во чашата, а со другото украсете.
   
 5. Andzelika

  Andzelika Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  176
  Па зависи што ти се наоѓа во бифе :)

  И зависи што преферираш повеќе, вотка, виски, џин ....

  Еве еден со малку состојки

  WHISKEY SOUR

  1 Цреша

  Џус од пола Лимон

  пола парче лимон

  2 oz. Виски

  пол лажиче шеќер во прав

  Протресете виски, џус од лимон и шеќер во прав со мраз во шејкер и процедете во чаша за виски. Украсете со половина парче лимон, додадете цреша и сервирајте.

  Тип на чаша: Чаша за виски

  http://kokteli.mk/index.php?page=new_cocktails
   
 6. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
  Lemon drop - може да се послужи во мартини чаша, или во мала чашка за на екс - шутер.
  Состојки:
  -Вотка
  -По правило се користи Sour mix - заблажен концентрат од лимон и лимета, а како алтернатива за тоа може да се исцеди свеж лимон и шеќер (не сум сретнала кај нас џус од лимон)
  Ова се става во шејкер (може и во обична чаша) со мраз и се меша додека не се излади убаво.
  Ако се служи во мартини чаша, многу подобро е кога чашата е претходно изладена.
  И по краевите на чашата се става шеќер - врвот на чашата (од кај што се пие) се натопува и се брцнува во шеќер, па кога се пие прво што ти доаѓа е шеќерот, па од благото вотката не е толку јака (наизглед)
  За декорација, кружно резне од лимон.
   
 7. kelly.r

  kelly.r Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  314
  Black Russian е едноставен коктел од водка со арома на кафе.

  50ml водка
  25ml ликер од кафе
  мраз

  Во чашата ставете неколку коцки мраз.
  Налејте ја водката.
  Додајте го ликерот од кафе.

  Промешајте и ставете кратка сламка за пиење.
  Можете да пробате и Tall Black Russian. Се приготвува на истиот начин, само што се служи во висока чаша која се дополнува со Coca Cola.
   
 8. macence4

  macence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  416
  jas bi sakala da najdam recepti za domasni likeri ako znae nekoj neka pisi :)
   
 9. karamela24

  karamela24 Активен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Чоколаден ликер

  100gr. чоколадно какао
  500gr. шеќер
  250gr. млеко
  Сето ова да зоврие и се остава настрана да се олади

  250gr. ракија
  2 лажици шеќер
  2 пакетчиња ванилин шеќер
  Се вари заедно и се остава настрана да се олади
  Потоа двете смеси се мешаат заедно :)
   
 10. Bella2

  Bella2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  6
  Ke moze nekoj da mi kaze recept za bezalkoholen koktel?
  ( po moznost da ima crvena boja)
  :)
  Vi blagodaram odnapred
  [mod-kirilica:18inbrjk][/mod-kirilica:18inbrjk]
   
 11. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  843
  Bezalkoholni Kokteli

  Cranberry Bomber
  - 120 ml. сок од брусница
  - 15 ml џус од портокал
  - 2 лажици grenadine сируп
  - 1 лажиче мед
  - 1 лажиче кола (Пепси, Кока Кола ...)
  [​IMG]

  Cherry Spritzer
  - 60ml чист cherry сок
  - 120 ml минерална вода
  [​IMG]
   
 12. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Еве страна за коктели...
   
 13. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Највкусните женски коктели
  Pink Lagoon (Розова лагуна)

  Ова е нешто што потсетува на летна авантура па додека да дојде летото, научете како да го подготвувате и станете вистински мајстори. Клучно е да ги употребите истите пијалаци кои се наведени во потребни состојки. За декорација земете овошје по ваш избор, или пак украсете го со разни украси за летни коктели.
  [​IMG]
  Состојки:

  60 мл Palm feni
  3 капки сируп од малини
  3 капки зелен лимон измешан со шеќер

  Frozen pink lemonade (Замрзната розова лимонада)

  Освежителен коктел со вкус на лимонада и ниска количина на алкохол. Доколку ја одберете вистинската декорација, коктелот ќе изгледа феноменално, но исто е многу важно да ја одберете вистинската пригода и да го конзумирате со добро друштво.
  [​IMG]
  Состојки:

  45 мл вотка со вкус на лимон
  1 лажичка шеќер
  5 мл свежо исцеден лимон
  5 мл сируп Gernadine
  кршен мраз

  Midnight rose cocktail (Полноќен розов коктел)

  Заводлив коктел со овошни компоненти. За украсување на коктелот, одберете било какво овошје со црвена или розова боја.
  [​IMG]
  Состојки:

  30 мл ликер Advocaat
  15 мл ликер од јагода
  15 мл ликер од цреши
  30 мл крем (блага хопла)

  Ooh La La (У ла ла)

  Не толку јак коктел со блага розова боја, соодветен за во друштво со најблиските пријателки. Коктел за оние со изразена женственост.
  [​IMG]
  Состојки:

  15 мл вотка со вкус на лимон
  10 мл Triple Sec (жесток, но и сладок ликер со вкус на портокал)
  30 мл џус од ананас
  30 мл Спрајт
  половина свежо исцеден лимон
  1 лажичка ликер Grenadine
  1 резанка лимон за декорација
  1 марачино цреша

  Начин на подготовка на коктелите:

  Потребните состојки истурете ги мешалка за коктели заедно со една или неколку коцки мраз (зависно од количината на другите состојки, по можност кршен мраз), мешајте долго и приготвениот коктел сипете го во коктел-чаша. За попрецизно мерење, имајте во предвид дека 30 мл се колку малечка чашка за ракија. Дадените состојки се доволни за една чаша коктел. Колку поинтензивна розова боја ќе добие коктелот, зависи од сирупот кој ќе го додадете. Одберете соодветна декорација овошје, цвет или нешто слично, и уживајте сами или со добро друштво.

  :d: :d: :d:
  Превземено
   
 14. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  25.397
  Пол:
  Женски
  Алкохолни или безалкохолни,изборот е ваш.
  Еве еден од мене
  100 гр лубеница без семки издробена
  30 мл водка (каква имате)
  20 мл сок од лимета
  200 мл кисела вода
  Лед
  Е заедно изблендирајте убаво и коктелот е готов!
  По желба може да се додаде и свежо нане
  Sparkling-Watermelon-Punch-Bowl-12.JPG
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.