1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за пекач за леб

Дискусија во 'Рецепти' започната од danichap, 27 септември 2017.

 1. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.095
  Допаѓања:
  281.502
  Голем број од нас поседуваат пекачи за леб.
  Во моменти на еуфорија, кога голем број членки споделија дека го набавиле, го набавив и јас, но за жалост по кратко време стана само уште едно неискористено парче во кујната.
  Претпоставувам не сум единствена, па би сакала да се мотивираме заеднички за нивно понатамошно искористување преку споделување рецепти и/или слики од тоа што сме го подготвиле.
  Би било корисно доколку се сподели и марката на пекачот како дополнување на рецептот.
  Се надевам на активност и многу рецепти.
   
  На Alex.T, mal.ecka, Mayyya и 7 други им се допаѓа ова.
 2. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.703
  Допаѓања:
  322.367
  И јас го купив во еуфорија и првата недела си го вклучував тајмерот, си почнуваше во 3 наутро да си меси сам и во 6-7 сабајле си имав тазе црно лепче со семки.

  Некои правеле мармалад, имам и јас книга со рецепти, ама не сум пробала мармалад да печам во него.
  Има некој искуство со мармаладот?

  Сега книгата не ми е при рака, а од попладне ќе споделам рецепт од лепче кое најмногу го правев и е вкусно и само него да го јадеш беш ништо.
   
  На mal.ecka, Mayyya, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  20.936
  Пол:
  Женски
  Ние имаме пекач нашиот е на мулинекс ,презадоволни сме од пекачот пуштаме лепче да се прави еднаш на неколку дена затоа што не сме баш некој јадачи на леб.Плус си го користам и за правење тесто за пица,сум правела по рецептите и колач со суво грозје .Покасно ќе ви напишам некоја рецепта за мојот пекач затоа што за различни фирми на пекачи има различни рецепти .
   
  На Alex.T, Mayyya и danichap им се допаѓа ова.
 4. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.737
  Тестото за пица е врв од книжето со рецепти на мојот мулинекс :)
  @referentka кај мене има посебна програма за мармалатче и има книжето рецепта. Сакаш? :)

  Едит. Заворавив да кажам дека таму месам се - кифли, лепче за бадник :) па после ако треба печам во рерна :)
   
  На mal.ecka, Antebellum и Mayyya им се допаѓа ова.
 5. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Јас најчесто го правам овој леб, најбрзо се прави и наједноставно, програмата трае еден и пол час (наместо млеко во прав, околу 50 мл вода заменувам со млеко).
  20171001_021414.jpg
  Пекачот го користам максимално, ми стои на работна маса, тесто за баници и кифлички ми меси, исто тестото за пица е многу убаво. :)
  20171001_021351.jpg

  20171001_020641.jpg

  Сега сум во потрага по некој успешен рецепт за хроно леб, еднаш правев - неуспешно. :|
   
  Последна измена: 1 октомври 2017
  На Kikikikiri0405, luda.mala, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.737
  имаше во групата на фб успешни хроно лепчиња во машинка. Трикот е да го замесиш тестото на страна, ја вадиш перката од пекачот и печеш 2 пати на прпграмата што е само за печење - 2 пати по 1 час.
   
  На Mayyya и referentka им се допаѓа ова.
 7. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  1.369
  Допаѓања:
  5.467
  Ќе може да споделите успешни рецепти?
   
 8. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.737
  Какво апаратче имаш?
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  1.369
  Допаѓања:
  5.467
  Горење БМ1200 од Сетек го зема снаа ми на попуст нешто бил. Мислев дека 1600 сум го имала... Јас сум многу задоволна само ми требаат и други рцепти не само обичен леб.
   
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.737
  Немаш ли книже сп ревепти?
   
 11. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  1.369
  Допаѓања:
  5.467
  Имам ама не се погодуваат баш сите. Па се погоди и темава дека е за рецепти мислев да споделите некој :lol: :pizza::^:
   
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.737
  Ќе ти сликам од моето книже. Какво лепче конкретно сакаш? Мармалад прави ли машинката?
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 13. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.325
  Jas go kupiv pekacot na Blaken Deker, dojde so kniga so 20-30 recepti. Go probav nekolku pati I im go vrativ nazat vo prodavnica.
  Fala bogu kajnas moze toa, ako ne ti se sviga molim lepo, prietno.

  Toa bese nekade pred 10 god. Denes mozda se po usovrseni, kako I da e sto ke mi e koga denes vo prodavnica ima kakov sakas leb
  Go smetam za dzabe potroseni pari.

  Da napomenam deka morase da se drzam strikno po receptite. I mala promena nisto ne uspevase, jasno bese napisano deka nemoze po svoj recept.
   
 14. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  1.369
  Допаѓања:
  5.467
  Па јас само бело лепче сум правела до сега и е феноменално. Мармаладот од кајсии исто феноменален и за комшиите има. Комшиката кај мајка и имале сливи денес ќе набере утре тазе ќе го направиме. 8) Мене ми треба нешто различно да не биде само 3 шољи брашно, 1 вода, да замешам и нешто друго... :lol:

  Јас не се држам стриктно до рецептите по мое си ставам и не е лошо само францускиот леб не можам да го погодам... Снаа ми веќе го имаше користено инаку ќе ја земевме онаа што имаше и за правење јогурт. Јас ова заради немање пари го немав иначе мене ми е најголем изум. Стави тесто за пица си го месе си го стасува само извади и печи. Мекици немам рецепт како се стасуваат во него пошто не можам рецептот да го погодам. Тоа го вежбам али многу тврди испаѓаат. Многу сакам мекиците да научам во него да ги правам. :l:
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.737
  Не ми текнало мекицу тука да замесам :)

  Имав едно книже за екстра рецепти. Ќе го побарам на лап топ
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  1.369
  Допаѓања:
  5.467
  Не можам да најдам рецепт за мекици затоа не можам да ги погодам. Мене не ме бива за готвење комшикава запнала наместо масло малку маст да сме ставеле за помеки да биле...
   
 17. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.741
  Допаѓања:
  32.076
  Пол:
  Женски
  Рецепт некој за брашно од хељда за во пекач?
   
 18. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  1.369
  Допаѓања:
  5.467
  Најде? И јас сакам да пробам нешто ново.
   
 19. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.741
  Допаѓања:
  32.076
  Пол:
  Женски
  Еве еден рецепт. Ама наместо бело јас ставив пченкарно брашно.
  Само брашно од хељда да ставиш, многу горчи. Утнав од прва. Од втора погодив.

  Едит - Сега видов не сум го ископирала линкот (facepalm)
  https://www.coolinarika.com/recept/kruh-od-heljdinog-brasna/
   
  Последна измена: 19 август 2018
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  1.369
  Допаѓања:
  5.467
  Секаде барав рецепти за хељда освен на кулонарка ич не ми рекна... Ќе кипам деновове да го пробам рецептов.
   
  На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.