babylove овошни кашички

Рецепти за салати

Дискусија во 'Рецепти' започната од swety, 11 јули 2010.

 1. swety

  swety Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  5
  Како што разгледав нема никакви рецепти за салати јас сум голем обожавател на салати но само знам да ја правам мајонез салатата па ајде ако знаете рецепти за салатите со урда,пилешките и др слободно пишете и споделете ги вашите рецепти овде
  ПОЗДРАВ ДО СИТЕ :*
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.402
  Пол:
  Женски
  Caprese ја открив пред 4 години, прв пат јадев во Австрија и ич не ми се допадна. Во Шпанија често ја служат и таму се навикнав да ја јадам, после некое време ми стана хит , а гледам дека и по некои ресторани во Ск ја служат ама не онака како оригиналната.
  Рецептот е многу лесен.
  Домати, ама да не се премногу сочни ,се сечат на тенки кругови. Моцарелата ( ама бела, жолтата е за пица) се сече исто на кругови , се реди врз гоматите , се зачинува со свеж исецкан босилек, сол, многу малку магдонос (може и сушен ) , маслиново масло и балзамико.
  Лесно се прави, свежа е, оди со ракоја, узо, вотка... се што е жестоко.
  Обично ја правам кога имам гости, ептен добер впечаток дава и ја личи масата :D
   

  Прикачени фајлови:

  • images.jpg
   images.jpg
   Големина на фајлот:
   3,8 KB
   Прегледи:
   16.767
  На joy1, Esmeralda-MD, vikule89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  85
  [​IMG]

  Ммм шопска салата, моја омилена!
  Едноставно е. Сечеш домати, краставички, ставаш зејтин, оцет и на крај рендаш сирење! ;)
  Брзо и вкусно.. :P :*
   
  На LadyC, Osamena devojka и _Catherine_ им се допаѓа ова.
 4. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  незнам дали е баш некој вид на салата но јас си ја вбројувам во салати....салата со тиквички....најпрвин ја миеш тиквичката и потоа на кругови ја сечеш на колца по мое....и потоа ги пржиш...во маст или зејтин се едно е...и накрај кога сите ке ги испржиш...ги ставаш во чинија и им ставаш оцет и сол и може и зејтин ама малце бидејки тие си пуштаат мрсно од самото пржење и накрај ке го измешаш сетотоа убаво..оваа салата се јаде со пржени компири и е многу убава.... :) позз и кажи ми ако си ја правела дали ти се допаднала :D
   
  На LadyC, dianna95 и sunnygirl им се допаѓа ова.
 5. swety

  swety Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  5

  Јас обично пржени тиквички ги ставам во земјена чинија и ставам малку оцет некогаш и малку лукче колку за вкус ммм прекрасно е

  сепак фала девојки кажете некој рецепт за салатите пилешки со мајонез што се прават и тие другите поздрав и фала на сите
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  Свежа салата

  500 г. сирење (гмечено со вилушка)
  300 г. шунка (сецкана)
  2 краставици (сецкани)
  3 павлаки
  мајонез
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  437
  исто ја правам и салатата со туна
  туна
  марула
  мајонез и го мешаш целото прекрасна е,а понекогаш ја правам и со јајце варено наместо туна
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  Освен што е вкусна, салатава е освежителна. Наместо краставици ставам макарони.

  Салата со јајца

  јајца (варени)
  компири (варени)
  салама
  сирење

  Ова се ренда и се додава мајонез.
   
  На Osamena devojka и sikica7 им се допаѓа ова.
 9. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.991
  Еве ви уште една салата која се прави релативно брзо
  варен компир
  сирење
  јајце варено
  павлака
  мајонез
  Ова се може да се изренда и ќе се измеша убаво
   
  На Osamena devojka и femina11 им се допаѓа ова.
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  Урнебес салата

  500 г. урда
  3 лажици мајонез
  едно чешне лук (ситно сецкано)
  ореви (толчени)
  пипер
  буковец
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.730
  Допаѓања:
  146.071
  Пол:
  Женски
  Еве и салата со пилешко и макарончиња:
  варено бело пилешко месо
  пакување макарончиња (мали ситни макарончиња, само за салата)
  кисели краставички
  варени моркови
  грашок од конзерва
  мајонез
  кисела павлака

  Сето ова убаво се меша, се зачинува по вкус (сол, црн пипер, зачини како оригано и слични, ако сакате, но не мора).
   
  На Esmeralda-MD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  437
  наједноставна салата
  потпечен сусам во релна , многу потпечен и многу количински :)
  сусамот се става со кајмак, павлака и сецкани краставички и сето се промешува
  многу е лесна и вкусна и освежителна, пробајте ;)
   
  На CarrieBradshow, Chantal, valeristoska и 3 други им се допаѓа ова.
 13. swety

  swety Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  5
  Анатх колку се става количински мајонез и павлака колку да се соедине цела смеса се става од нешто повеке пример помалку павлака повеке мајонез или обратно иначе обозавам вакви салати ммм фала на рецептот :* :* :*
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.730
  Допаѓања:
  146.071
  Пол:
  Женски
  Па јас обично ја правам повеќе на павлака, значи три лажици павлака на една лажица мајонез. А количински, за една ќесичка макарончиња ќе ти требаат 3-4 пилешки стекови, една мала конзерва грашок, половина тегличка кисели краставички, три поголемки моркови и отприлика ќе видиш колку мајонез и павлака ти треба, за да се направи салата. Не мора само да се соедини, може и малку повеќе да има мајонез или павлака, што повеќе сакаш :)
   
 15. sexymama

  sexymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  80
  Тиквички пржени на тркалца може да се редат и со павлака , многу убава комбинација
  павлаката обично ја зимам онаа во кантичка на кри кри , погуста е , одделувам колку ке ми е потребно за салатата и на павлаката и ставам една лажица мајонез
  кога се реди се става лукче и магдонос врз тиквичките и се посолуваат по вкус
   
  На djokes му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.629
  Во длабок сад
  1. рендаш сварен компир
  2. шунка
  3. мајонез
  Во зависност од садот ставаш различна количина..ммм прекрасна е
   
 17. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  114
  Најубавата салата на целиот свет :) -
  Црвена зелка, исецкана ситно како за во обична салата ( во длабок поголем тањир) и посолена по вкус
  Павлака ( 1 ипол од тие малчките чашки)
  Една кесичка мајонез
  И дробено (не рендано) сирење по вкус
  Салатава е превкусна и лесна, баш за лето и се јаде со Бејкролс (со сол или сусам )
  Пробајте, лесно се прави и кажете дали ви се свиѓа :hai:
   
 18. Tikve

  Tikve Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  Еве и од мене една вкусна и брза салата.

  200 гр. ориз недоварен само омекнат малку
  200 гр. шунка сецкана
  1-2 краставички
  200 гр. дробени ореви
  зачини по вкус
  3-4 павлаки (2 и пол внатре за да се соединат сите состојки заедно и една за одозгора да се премачка)
   
  На Osamena devojka и teletabis4e им се допаѓа ова.
 19. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.394
  Допаѓања:
  12.782
  Леле знае некој каде можам да купам или како да направам Ранч Сос за салата? Многу ми е фали :(
   
 20. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  337
  Еве најдов на еден сајт рецепт за ранч сос, но на англиски е, се надевам ќе се снајдеш.

  Ranch Dressing
  Ingredients

  * 1 cup mayonnaise
  * 1/2 cup sour cream
  * 1/2 teaspoon dried chives
  * 1/2 teaspoon dried parsley
  * 1/2 teaspoon dried dill weed
  * 1/4 teaspoon garlic powder
  * 1/4 teaspoon onion powder
  * 1/8 teaspoon salt
  * 1/8 teaspoon ground black pepper

  Directions

  1. In a large bowl, whisk together the mayonnaise, sour cream, chives, parsley, dill, garlic powder, onion powder, salt and pepper. Cover and refrigerate for 30 minutes before serving.