Рецепти за салати

Дискусија во 'Рецепти' започната од swety, 11 јули 2010.

 1. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.885
  Допаѓања:
  6.250
  Пол:
  Женски
  Здраво, I need help,

  Вчера јадев седвич во Рамстор, а потоа истиот го имаше во Веро, 40 денара, вегетаријански.
  Сендвичот беше со италијанска салата.
  Имаше нешто павлака, моркови, краставица....
  Барав на интернет ама ми даваат други рецепти. Дали некој случајно го составот на оваа салата?
   
 2. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.602
  Допаѓања:
  86.833
  Пол:
  Женски
  Јас ја сакам Снежанка.
  Од Бугарите ми е, инаку - таму најчесто ја имам јадено. Слична е на Ѕаѕики...
  -цедено кисело млеко, сецкани кисели краставички, неколку јатки ореви /може и без нив/, едно-две чесниња лук /истолчен/, малку копар, сол, зејтин.

  И, не и го знам името:DСалата со модар патлиџан...
  -испечен и испасиран модар патлиџан, мелени ореви, едно-две чесниња лук, сол и павлака.
   
  На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.602
  Допаѓања:
  86.833
  Пол:
  Женски
  Импровизирај ако не,покушај.. стави се она што си осетила.:tmi: од моркови до краставица, павлака...зачини.
   
 4. Ginger^

  Ginger^ Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.396
  Допаѓања:
  38.627
  Пол:
  Женски
  Малиџано ли е таа со модри патлиџани и лук ? :D
   
 5. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.602
  Допаѓања:
  86.833
  Пол:
  Женски
  Не, малиџаното е ко зимница... ко љутеницата,ајварот:tmi: само со сенф, со пиперки пржење,модар патлиџан итн.

  Оваа е крем салата, ко сите други крем салати.
  заборавив да пишам урда дека се става во салатата со модар патлиџан:|:rofl:

  Еден мозок што сум деновиве,мајко....(facepalm)
  Мерки немам јас..се правам од око,мешам пробувам дал ми е добар соодносот:tmi:
   
 6. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.885
  Допаѓања:
  6.250
  Пол:
  Женски
  тоа ми е секако на to do листата денес :party:
  се надевав некој да ја знае, па да ми даде вистински инструкции од старт. сепак фала :f:
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  44.551
  Mislenjevo ti e od pred 100 godini ama ja sega baram recepti za salati pa naidov na ovaa tvojava. E sega ako seuste ja pravis, sakav da te prasam kakvo sirenje stavas? Ako pamtis :lol:
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.804
  Допаѓања:
  19.429
  Пол:
  Женски
  Ставам κρавјо сиρење.
   
 9. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  44.551
  A I kompirite I jajcata rendani?
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.804
  Допаѓања:
  19.429
  Пол:
  Женски
  Се да биде ρендано. Се додава и сол. Се пρомешува и се става мајонезот.
   
 11. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  44.551
  Aham, ti blagodaram. Ke probam ;)
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.804
  Допаѓања:
  19.429
  Пол:
  Женски
  Јас ја пρавам само со κомпиρи и јајца. И таκа е вκусна. Сиρење и салама одамна немам ставено.
   
  На Kukla994 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  44.551
  Pa da, I jas pravam kompiri, jajca I malce kromid I salama...ama ova deka so sirenje mislam deka ke e ubavo. Samo ne znaev dali e izvarok sirenje ili kakvo. Poso za gosti mi treba I sakam ubava da e I nesto novo...:D
  Aj ke se mislam, ke napram malce za proba pa ako mi se svigjat moze I za gostite da ja napram :D
   
  На Sahlene и SummerGirl им се допаѓа ова.
 14. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.886
  Пол:
  Женски
  Во последно време ја правам салатата со урда и павлака, вкусна е и освежува :)
  Еве рецепт

  Потребно:
  Урда
  Павлака
  Сусам
  Буковец
  Масло
  Зачин

  Подготовка:
  Урдата ја ставам во подлабок сад и според количината додавам павлака (Јас ставам помалку павлака).
  На оган во тавче потпечувам сусам и го додавам во урдата, додавам сол, и буковец по желба (зависи колку сакате да биде луто), додавам 2-3 лаж. масло и мешам се убаво.
   
  На Chanell*, VladeMila, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.488
  АЈ ТЕБЕ НЕКОЈ НЕКА ТЕ БАНИРА ОД ФОРУМОВ, ДОСТА СИ ЈА ПРОМОВИРА МРТВАТА СТРАНА
  ОТОК СТАНА НА СЕКОЈА ТЕМА
   
  На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. peperutche21

  peperutche21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2015
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  901
  Пол:
  Женски
  Јајца
  салама
  мајонез
  павлака
  кога сакам нешто на брзина да направам,најчесто ја првам оваа салатаа
   
 17. LUCI 99

  LUCI 99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2015
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  2.503
  Пол:
  Женски
  Nekoj da ne znae salata so varen stek nemozam recept da najdam???
   
 18. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
  Пилешка можеш.
   
  На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ginger^

  Ginger^ Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.396
  Допаѓања:
  38.627
  Пол:
  Женски
  Две несекојдневни салати со павлака, кои се брзи.:inlove:


  Зелена салата со павлака.

  Сецкате целка и марула, стандардно како и обично. Во сад, редите еден ред зелка, еден ред од дресингот( павлака, маслиново и лимон), па марула. Се така додека не се заврши мастрафот.
  Вкусна е и лесна.


  Крем салата

  Варено цвекло, морков и компир, се иситнува на коцки и се промешува со павлака.
  Уште една ќесичка мајонез додавате, сол и маслиново по вкус и готово. :)
   
  На Annath, sjdgo, Viktorijaaa5 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
  На LUCI 99 и anaja1 им се допаѓа ова.