Рецепти за салати

Дискусија во 'Рецепти' започната од swety, 11 јули 2010.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.408
  Пол:
  Женски
  Денес јадев прекрасна салата, вкусна и здрава и имам намера да ја приготвувам барем два пати неделно.

  Салатата се состои од коренот од целер, кој се ренда, се става и неколку гранчиња и ливчиња ситно сецкани, па се меша со сецкани ореви и сето тоа се поврзува со косело млеко или павлака...преубаво..(y)

  јас изрендав два корена целер, ситно сецкани ливчиња, 150 грама ореви и две павлаки...на крај попрскав со чија семе(тоа ми стоеше одамна)...
  :)
   
  На toogood, Milobebence и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 2. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  Да споделам рецепт :wasntme:
  - 2 ќесички сусам потпечен на сува тава
  - едно кофе Маестро павлака
  - 1 средна конзерва пченка
  - 1г.лаж мајонез
  - прстофат сол

  Се се меша, може да ставите и малку лукче
   
  На srekice, SunnyGirl2, Osamena devojka и 2 други им се допаѓа ова.
 3. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.837
  Допаѓања:
  12.755
  Пол:
  Женски
  Може и.урда да се додаде, така ја експериментирав јас...а наредно и 2/3 кисели краставички :)
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  933
  Пол:
  Женски
  Некоја салата со кус кус да имате пробано?
   
 5. macor24

  macor24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Малку помош ако може за една салата ги стаават најчесто по свадбите имаше внатре урда салама сусам дали знааете за која салата ако го знаете дали може да ми го кажете рецептот
   
 6. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  6.837
  Пол:
  Женски
  Крем салата со макарони

  1.Ситни макарони
  2.Ситно сецкана шунка
  3.Павлака
  4.Мајонез

  Оваа салата е превкусна нема да згрешите ако ја пробате:) IMG_20190901_205002.jpg
   
  На Turna, SunnyGirl2, Osamena devojka и 3 други им се допаѓа ова.
 7. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  7.249
  Пол:
  Женски
  Омилена ми е а јас ставам внатре кисели краставички и налку сирење
   
  На ElProfesore, SunnyGirl2, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  1.718
  Пол:
  Женски
  Некој друг рецепт за салата со макарони имате? Мислам без мајонез.
  Малку сме на диета :D
   
 9. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  1.848
  Пол:
  Женски
  Стално ја правам оваа салата ,со додаток на кисели краставички и рендано сирење (y)(y)
   
  На Mrs.Precious и piksooki им се допаѓа ова.
 10. Osamena devojka

  Osamena devojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2018
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Denes ja napraviv prevkusna e :inlove:
   
  На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
 11. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  7.249
  Пол:
  Женски
  Цвекло (свежо)се ренда се додава кромид, зелка и краставици.
   
  На Mortisia и Mrs.Precious им се допаѓа ова.
 12. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.353
  Допаѓања:
  66.552
  Рендани зелк,морков и павлака (плус бибер и сол)

  Оваа нз како се вика,ама супер е-
  Потпечен сусам,варен компир,варено јајце,сирење ( се се пасира) ,конзерва пченка ,павлака и мајонез. Количински не правам по рецепт туку од "голо " око :)
   
  На Mimmi39 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 13. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  619
  Допаѓања:
  1.074
  Пол:
  Машки
  Кинеска салата со каков ориз е најдобро да се прави?
   
 14. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  619
  Допаѓања:
  1.074
  Пол:
  Машки
  За руска салата каква шунка и кашкавал е најдобро да се стави?
   
 15. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  Свинска шунка и кашкавал каков имаш, јас сакам мешан на Екошар ама кога сум у шкрипец и Ајдамер ставам од Стокомак. Еве сега маж ми купил Мацко мешан, па тоа ќе ставиме. Поз
   
  На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
 16. FancyGirl*

  FancyGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2019
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  2.076
  Пол:
  Женски
  Пред година или две забележував некоја салата, лесна за формирање во облик на новогодишна елка со свеж магдонос, чери домати, најгоре ставена звезда направена од кашкавал (колку што се сеќавам).
  Е сега си испланирав конечно да го разгледам детално рецептот и да ја направам, но никако неможам да ја најдам.
  Дали некој (доколку сте го виделе тој рецепт) случајно се сеќава поточно на состојките од салатата и нејзиниот изглед? Можеби некој зачувал слика итн.?
   
 17. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  793
  Допаѓања:
  1.873
  Пол:
  Женски
  https://www.facebook.com/CafeDelite...Tg1MDgyMA/?lst=740685819:740685819:1576074255
  Повели една верзија
   
  На FancyGirl* му/ѝ се допаѓа ова.