1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за салати

Дискусија во 'Рецепти' започната од swety, 11 јули 2010.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Салата - макарони, мајонес, к.краставички

  Потребни состојки:
  * 100 грама шунка (по желба, свинска или пилешка)
  * 100 грама сирење
  * 400 грама макарони
  * 100 грама мајонез
  * 400 грама кисели краставички
  * 200 грама кисела павлака
  * 100 милилитри јогурт
  * 4 јајца

  Начин на подготовка:
  Сварете ги макароните во вода со сол, исцедете ги и измијте ги со студена вода. Оставете ги да се исцедат во цедалка. Потоа, излупете ги јајцата и ситно исечкајте ги заедно со шунката, сирењето и киселите краставички. Потоа, во длабок сад ставете ги макароните, додајте им ги јајцата, шунката и сирењето и краставичките. Во одделен сад измешајте ги мајонезот, киселата павлака и јогуртот, измешајте ги состојките за преливот, полејте ја салатата, измешајте и оставете во фрижидер до служење,за да зацврсне.
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.887
  Jас пред некој ден кога бев мртва гладна,а немав што да јадам по дома,направив ваква туна салата :)

  1 голема конзерва туна
  1 пиперка лута или туршија пиперка лута исечкана :D
  пола кромид исечкан

  малку киселина
  црн бибер

  Mене превкусна ми беше :mm:
   
 3. sneska80

  sneska80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  4
  многу ми се допаѓа Француската салата.Најчесто оваа салата ја приготвувам кога цекам гости оти порано се руската па руската од кога ја пробав оваа се сега оваа салата.Рецптот е
  1свежа краставица,250 гр.пилешка шунка,250 гр.сирење,250 грама павлака и ораци по желба.Краставицата и саламата ситно се сецкаат,сирењето се ренда на рендето на ситно а орасите на машинката се мелат.Сето овоа заедно се меша со павлака и за сервирање одозгора пак ставам од сомелените ораси како декорација.Стварно многу добра салата а овоа е пола доза прилишно добро испага ако имас повеке гости а ако чекаш некоја прослава треба со цела доза дупло од се.
   
  На macence994, Belieberka666 и bibip им се допаѓа ова.
 4. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.562
  Допаѓања:
  19.999
  Денес јадев една нова и вкусна салата .... Состојките се шкампи, ракчиња, варени јајца, нормално се ова сецкано, па рендан ситно морков, кромид, многу ситно сецкан или рендан не знам точно ама се чувствуваше вкусот и марула свежа која беше сечена на тенки мали лентички ... Се ова зачинето со сол и црн бибер и измешано со мајонез. Навистина нешто поинакво и доста вкусно.
   
  На piksooki и pupi.girl им се допаѓа ова.
 5. skorpija123

  skorpija123 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2011
  Пораки:
  699
  Допаѓања:
  2.622
  Salata so izvarok
  1/2kg. izvarok
  5 jajca (vareni i rendani)
  200gr. susam (ubavo isprzen)
  1 pavlaka
  5 lazici majonez
  Seto zaedno se mesa.
  [mod-kirilica:1131rxea][/mod-kirilica:1131rxea]
   
 6. Justice

  Justice Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2011
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  90
  Јас многу сакам вакви салати ама во 99% од салативе има мајонез а ја не јадам мајонез така да најмногу ми се свиѓа француската салата со краставица,шунка,сирење и павлака
   
  На DjinTonik и LoOnyD им се допаѓа ова.
 7. marina.m.g

  marina.m.g Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  86
  Азија - салата

  состојки:
  -кинеска зелка
  -2 пакувања кинески нудли (оние тенките за пилешка супа)
  -100 гр сецкани бадеми
  -5 големи лажици семки од сончоглед (излупени ;) )

  за дресингот:
  -6 големи лажици маслиново масло
  -4 големи лажици оцет
  -3 мали лажички шекер
  -1 мала лажичка сол
  малку бибер и зачините од кинеските нудли (што се во посебно мало кесе во пакувањето)

  Зелката се сецка,се користи само зелениот дел,белите делови не се јадат.Се сечка на ленти,се мие и се остава да се суши.Нудлите се кршат ,се додаваат врз зелката (полесно е ако ги ставите во крпа и така да ги искршите,бидејки се многу тврди,се исеков еднаш малце :^) ) Се прави дресингот од состојките и се додава врз салатата. Бадемите и семките од сончоглед се пропржуваат во малку маслиново масло (на тивко,многу бргу загоруваат) и се додаваат во салатата.Се меша се заедно и се остава да стои најмалку 2 часа (да омекнат нудлите,кои иначе ги има по сите поголеми маркети)

  Ја правам најмалку еднаш неделно и се давам во неа,нема утка,и многу заситува :) Некои ставаат и младо кромидче,мене повкусна ми е без тоа
   
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.293
  Кинеска салата 1 (ја викаат така зашто има ориз :) )
  -250 гр варен ориз (не многу за да се раскашави како за сутлијаш, само да омекне)
  -250 гр ситно сецкана шунка
  -600-800 гр ситно сецкана краставица (да и се извадат семчињата внатре за да не ви пушти вода)
  - 3 мали павлаки
  -3 лаж мајонез
  -сол и црн пипер по вкус

  Кинеска салата 2

  -1 зелена салата
  -1 црвена и 1 бела пиперка
  -1/2 краставица
  -100 гр мајонез
  -2 варени јајца
  -150 гр варена пченка
  -маслинки (колку сакаш по вкус)
  -50 гр сецкани ореви
  -сол и црн бибер по желба
  Неколку листови марула се ставаат во сад во кој ќе се послужува салатата а останатите се сецкаат.
   
 9. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.171
  Допаѓања:
  39.118
  Арапска салата од спанаќ

  Потребно е:
  - едно главче спанаќ
  -200 грама козјо сирење
  - 100 грама урми
  - ситно сечкани ореви и бадеми (од око)
  - балсамико оцет
  -маслиново масло
  - мед
  -сенф

  Спанаќот измијте го со млака вода, лист по лист, и искинете го на ситни парчиња (не го сечете, зошто ќе пушти зелен сок), и оставете го во сад за салата.
  Во друг сад, измешајте 100 грама мед, едно мало кесиче сенф, додајте маслиново масло, балсамико оцет и направете го сосот да биде густ, но не тегав. По желба, зачинете со сол.
  Козјото сирење исечкајте го на ситни коцки, стопете го на тивок оган во тавче со малку масло. Додајте ги оревите и бадемите, урмите ситно исечкани и пропржете неколку минути додека сирењето не се стопи.
  Додајте го ова во садот со спанаќот и промешајте. Одозгора истурете го сосот и убаво измешајте за да се спојат состојките.
  Бон апетит :)
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.111
  Ако имате некој рецепт за салата со цвекло, пишувајте :)
   
 11. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  500 кг јунешко месо
  2 цвекла
  пола тегла кисели красатвички
  1 кромид
  китка рукола
  павлака
  сол и бибер
  Месото се вари и потоа се цепка на конци.Се ренда свежото цвекло, се додаваат сецканите кисели краставички,се сецка на тенки тркалца свежиот кромид, руколата, се зачинува со сол и бибер и се меша салатата со павлака.

  Едит

  Најдов уште една салата со цвекло, потребно е
  -Цвекло
  -Варено јајце
  -Павлака
  -Сенф
  -Лук
  -Сол и Бибер
  Се се сецка или ренда и се меша со павлаката додека да добие хомогена смеса.
   
  На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.293
  Оваа ќе ви се допадне

  -1 пакетче ова, јас си го викам кукуруз (пченка) [​IMG]
  -1 мрков свеж
  -1 пакетче Кубети
  -сол, бибер, ситно сецкан магданос и 2лаж мајонез
  Во сварената пченка се додаде изрендан морков, Кубети, ситно сецкан магданос, сол, бибер и мајонез
   
 13. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.548
  Овој рецепт мислам дека го имам напишано и во друга тема ајде и овде.
  Салата со цвекло и пилешко:
  - се варат копаните и се мелат во машинка за мелење на месо
  - исто така се мели и цвеклотот во исто таква машинака
  -се додава бел ориз исто така смелен заедно со цвеклото и пишркото
  - се додава мајонез и се зачинува и сето тоа се меша
  Мене оваа салата мие една од поомиленти салати и благодарение на неа уште од мала го обожавам цвекото :) Добар апетит ;)
   
 14. nenuska

  nenuska Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  455
  Јас имам 3 омилени салати, ама проблемот е што скоро се си ставам отприлика

  1. Пилешка салата

  500г пилешки стек
  1 тегла сецкани печурки
  неколку кисели краставички

  Се ова се сецка и на смесата се додава
  павлака отприлика

  2. Француска салата

  1 свежа краставица
  салама
  урда
  лук неколку чешниња
  павлака

  саламата и краставицата се сецкат на коцкички,
  лукот исто така ситно се сецка или се толчи,
  се додава урдата и се заедно се меша со павлаката.
  Краставицата може откако ќе се исецка да се исцеди да не пушти многу вода.

  ( за сите салати со павлака користам Спитико павлака, некако ми е нјдобра.

  3. Рендана салата

  во поголем длабок сад се ренда по следниот редослед
  ред компир
  ред сирење
  ред јајца
  ред салама
  па се мачка мајонез
  и пак се повторува рендањето по истиот редослед
  само што на крајот врз мајонезот се ренда сирење
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.683
  Пол:
  Женски
  Не е рано, зошто да е рано ?!?
  Еве една убава салата за новогодишната вечер. Јас таква ќе правам.

  [​IMG]
  Руска салата „Новогодишен Пламак“

  200 гр. варени компири
  2 бр. варени јајца
  50 гр. варен грашок
  100 гр. салама
  зачини по избор
  3 супени л. мајонез
  магданос
  1 бр. печена црвена пиперка
  50 гр. кашкавал


  Компирите се сечат на ситно, става се грашокот, ситно исечените јајца, става се сол, мајонезата и се меша убаво со лажица. Во чинијата се става од салатата во круг, се става парче кашкавал како свеќа, пламокот се справи од лентичка црвена пиперка, исто и панделка. Од магданозот се става цели листенца од страна на салатата, да изгледа како венец и парченца морковчиња.
   
  На tinkerbelll и Mayyya им се допаѓа ова.
 16. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  159
  Ајвар, кисела павлака, сецкани ореви и лук... Овие состојку се мешаат, а количините по вкус.
   
 17. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.783
  Имам ама сега да ја напраиш, тешка работа, на пролет :)

  Наједноставен а највкусен рецепт. Рендаш цвекло, сецкаш марула, евентуално морков рендаш (јас го избегнувам затоа што сум алергична ама знам дека и со морков ја праат салатава), додаваш јаболков оцет и маслинест зејтин.

  ТоВа би било :)

  Исто така зелка можеш да исецкаш ептен ситно и да ја помешаш со цвекло. Црн бибер, малку сол, зејтин, оцет.

  Абе цвекло - на се иде, го обожавам а и многу е здраво и е силен антиоксидант, дали свежо или пак онакво, варено па теглирано , како да го кажам бре не ми текнува :D
   
 18. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.293

  Може и сега, на пазар има и цвекло и марула (некој одамна не бил на пазар :D )

  Еве и од мене една салатка

  -200 гр цвекло ама го свариш и го исецкаш на мали коцки
  -200 гр пилешки гради или телешко (кој како сака) се вари и сецка на коцки
  -1 варен компир, варен и сецкан на коцки
  -2-4 лаж мајонез (по вкус)
  -2 мали павлаки
  -сол, бибер
   
 19. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.548
  Салата од макарони
  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  * 200 грама Туна
  * малку Сол
  * 150 грама Пченка
  * 500 грама Макарони
  * 300 грама Кисели краставички
  * малку мала лажица Бибер

  * Време за подготовка: 15 мин.
  * Време за готвење: 10 мин.

  ПОДГОТОВКА:
  Сварете ги макароните со маслото од тунaтa.
  Исецкајте ги киселите краставички и добро исцедете ги.
  На сварените макарони додадете ја пченката, исцедените краставички и туната, малку сол и црн бибер.
  Мешајте ја целата смеса додека не добиете хомогена маса.

  Освежителна салата

  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  * 100 грама Шунка
  * 100 грама Сирење
  * 400 грама Макарони
  * 100 грама Мајонез
  * 400 грама Кисели краставички
  * 200 грама Кисела павлака
  * 100 милилитри Јогурт
  * 4 Јајца/це
  * Време за подготовка: 15 мин.
  * Време за готвење: 15 мин.

  КРАТОК ТЕКСТ:

  Освежителна салата
  ПОДГОТОВКА:
  Макароните сварете ги во малку насолена вода. Исцедете ги и веднаш измијте со ладна вода. Оставете ги во цедалка. Јајцата излупете ги, ситно исечкајте ги и шунката и сирењето.

  Во длабок сад ставете ги макароните , додајте им ги јајцата, шунката и сирењето. Киселите краставички ситно исечкајте ги, малку истискајте ги со раце и додајте во садот.

  Посебно измешајте ги состојките за преливот, полијте ја салатата, измешајте и оставете во фрижидер до служење.
   
 20. LadyEvil

  LadyEvil Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  13
  Девојки пред некој ден, од една пријателка на мајка ми, дознав рецепт за една многу необично, но интересна и вкусна салата и мислам дека е вистинско место да го споделам со сите заинтересирани :)

  Оригиналниот рецепт е со кус-кус, меѓутоа јас ја направив со тарана и воопште не беше лоша.
  Ситно се сечкаат 1 зелена пиперка(свежа), 2 домати, 1 помал кромид (или 1/2 поголем) и 10-15 маслинки. Сето тоа се меша со 1/2 пакетче сварена тарана, се додава маслиново масло, оцет балсамико, неколку капки лимонов сок, сол, оригано и други зачини по вкус.

  Се надевам дека ќе ви се допадне. Освежителна е и според мене може да замени 1 оброк во лето :)
  Уживајте !
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.