1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за соја

Дискусија во 'Рецепти' започната од Ice-age, 5 декември 2011.

 1. Ice-age

  Ice-age Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  ми треба рецепт за соја како се подготвува, може и некој сос за неа :wasntme:
   
 2. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  Рецепти за соја....

  Јас соините топчиња си ги правам од време на време, најпрво ги варам додека не омекнат, потоа убаво ги цедам ( ги стискам со раката) за да им излезе што е можно поголем дел од водата, ги ставам во тавче, им додавам вегета и масло за јадење и ги печам(со повремено мешање) додека не станат крцкави. Мене ми се превкусни. Мајка ми знам дека порано поховаше соја шницли, постапката не ја знам ама претпоставувам дека исто претходно се обаруваат, се цедат, потоа се валкаат во брашно, јајце и презла и се пржат на врело масло. И така се убави, но јас повеќе ги сакам потпечените топчиња.
   
 3. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Рецепти за соја....

  Сојните шницли се варат за да омекнат.Се цедат убаво од водата и се реди во тавче.Еден ред од сојните чницли,еден ред (врз нив) печурки и најгоре кашкавал.Се потпекува додека да се растопи и малку зарумени кашкавалот.Вкусно е.
   
  На anakonda88 и flowergarden им се допаѓа ова.
 4. Ice-age

  Ice-age Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  Рецепти за соја....

  Ви благодарам јас еве сега ги пржам после ке си напраам некој сос со печурки и на здравје...па бујрум...:D
   
 5. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Рецепти за соја....

  Јас правам нешто слично на болоњезе сос за тестенини, само со соини трошки. Запржувам прво малку кромид, потоа ставам печурки и чекам да се испржат. Потоа ги додавам соја трошките, ставам кечап, оригано, а некогаш додавам и туна. Се меша се додека не се запржат соја трошките (затоа што впиваат многу масло, за да не ми бидат многу мрсни, ставам малку масло, а повеќе кечап). Тоа е тоа. Ги ставате врз тестенините и имате превкусен здрав оброк.
   
 6. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  160
  Рецепти за соја....

  Соја топчиња.. Свари ги, исцеди ги па пропржи ги со маслиново масло и печурки. Малку оригано, и по желба сиренце или кашкавал..
   
 7. Normal

  Normal Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Рецепти за соја....

  Мајка ми прави тава со соја топчиња. Прво ги обарува да омекнат, 2 пати со сол, и 3тиот пат со вегета, затоа што имаат тежок мирис. Потоа запржува кромид и во земјена тава ги става обарените топчиња, печурки и пржениот кромид, со масло и по желба се става и бело вино и зрнца црн бибер.
   
 8. VladeMila

  VladeMila Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  8.514
  Пол:
  Женски
  eve eden..
  Soja troski se stavaat vo voda da nababrat,vo tavce se zaprzuva kromid i morkov i se dodava iscedenata soja troski,se stavaat zacini po zelba i malku domatno pire..
  Vo tendjere se obaruva brokula ili karfiol koj sto saka,i potoa se redi vo tepsice so zejtin...red brokula,pa sojata i odozgora pak brokula,se stava vo zagreana rerna i se pece 15min na 200stepeni,se vadi i odozgora se narosuva so kaskaval i pak se stava vo rerna da se stopi kaskavalot..

  jas go pravam so karfiol,nekako poubavo mi e..
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.