Рецепти за торти

Дискусија во 'Рецепти' започната од white-chocolate, 25 март 2010.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.534
  Допаѓања:
  132.546
  Пол:
  Женски
  ^^Јас го печам во плиток голем плех, од оние што доаѓаат заедно со шпоретот кога го купуваш. Знаеш на каков мислам, нели? :)
   
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.960
  Јас сакам така да ја печам.После ја сечеш на три подолги ленти така?
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.534
  Допаѓања:
  132.546
  Пол:
  Женски
  ^^Да, па така ми кажаа кога ми го дадоа рецептот. А и повеќето торти така ги правам :)
   
 4. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  771
  :) да знам... фала.. утре ќе си направам.. вака изгледа дека е многу вкусна.. :D :up:
   
 5. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  239
  Ролат од лешник и кокос

  • 150 грама Шеќер во прав
  • 20 грама Чоколадо за готвење
  • 50 грама Чоколадо
  • 250 милилитри Млеко
  • 250 грама Лешник
  • 100 грама Кокосово брашно
  • 50 грама Какао
  • 100 грама Блага павлака
  • 250 грама Бисквити
  Млекото, 100 гр. шеќер во прав и какаото варете ги додека не зовријат, а потоа ставете го чоколадото за готвење, па мешајте додека не се растопи.
  Додадете ги мелените бисквитите и мелените лешници.
  Измешајте ја смесата за да стане хомогена.
  На работната површина ставете намастена кујнска хартија, одозгора ставете ја смесата, па расукајте правоаголник, а одозгора ставете намастена хартија или фолија.
  Слатката павлака и белата чоколада ставете ги да се варат, пред да зовријат тргнете ги од оганот, па вмешајте ги со 50 гр. шеќер во прав и кокосот.
  Премачкајте преку темната смеса, а потоа внимателно завиткајте ролат.
  Ролатот оставете го во фрижидер неколку саати да се стегне, а потоа со остар нож сечете парчиња и послужете.
   
 6. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  270
  Срцка јас сега баш ја правам тортава, оставив а ми се излади пандишпанот па да ја филувам тортата, туку да те прашам филот ти излага тврд, како крем, или потечен па се стврднува кога ќе олади малку... Бидејќи мене малку потечен ми испадна... :D
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.534
  Допаѓања:
  132.546
  Пол:
  Женски
  ^^Нека се олади малку филот, ако си ги ставила еурокремот и чоколадото директно од микробрановата... тие го топат маргаринот па е малку потечен. Стави го во фрижидер на пола час и ќе се стврдне, токму за мачкање, а не да ти тече по тортата. А ако и ладен ти е течен, тогаш изгледа не си го варела кремот доволно долго (да се направи како потврд пудинг).
   
 8. MrSasinka

  MrSasinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Дали некој знае рецепт за посна торта или колачи?
   
 9. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Еве една посна торта што редовно ја правам, пробајте навистина е лесна и вкусна :)
  1 чаша тола вода
  1 чаша зејтин
  1 чаша шеќер
  1 лажица сода бикарбона
  20 лажици брашно
  1 чаша ореви сецкани
  3 - 4 лажици мармалад од сливи ( може и од друго но со мармалад од сливи е најубава)
  2 јаболка убаво изрендани.
  Сето ова убаво се меша ( со лажица или со жица за матење) се става во подмачкан плек, пред да се стави да се пече одозгора се наросува со малку сусам.
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cvetanoska

  cvetanoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  8
  Здраво јас сум нова и многу ми е интересна оваа страница еве и од мене едни колачи посни а и лесни
  4 чаши од кафе вино бело
  6 чаши од кафе зејтин
  1 пециво
  брашно по потреба
  Добро се замесува се заедно тестото да не се лепи за раце и да може да се оформуваат топчиња,
  на рака се прави топче и се плеска на раката се става внатре мармалад и со краевите се затвара да дојде како цвеќенце кога ке се испече се редат во неподмачкан плех кога ке се извадат од рерна одма се валкаат во шеќер во прав многу се лесни а и вкусни за јадење позззз
   
  На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.388
  Пол:
  Женски
  Ги имам правено, вкусни се, виното може и со пиво да го замениш ако сакаш :)
   
 12. cvetanoska

  cvetanoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  8
  Еве уште една посна торта:550гр брашно 8 чаши од кафе кисела вода 3 чаши од кафе зејтин 1 ванила 1 пециво и 300гр шеќер
  Ова се заедно се меша и се дели на два дела во едниот дел се става какао а другиот останува бел.Со црпалка за супа се става еднаш од белото еднаш од кафеавото да испадне шарено како зебра на крај се става сусам и се пече.Може изгледа просто но е вкусно..... :D
   
  На vviillaa, sofijana и loveforever им се допаѓа ова.
 13. cvetanoska

  cvetanoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  8
  Da da znam deka moze....:) inaku jas sum golem ljubitel na blago i sakam da pravam uzivam vo sekoj nov recept i so zadovolstvo go pravam
  [mod-kirilica:2xfs2itu][/mod-kirilica:2xfs2itu]
   
 14. cvetanoska

  cvetanoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  8
  Торта со еурокрем :inlove:
  Пандишпан:
  5 јајца
  15 лажици топла вода
  15 лажици шеќер
  10 лажици брашно
  1 пециво
  10 лажици мелени ореви
  *се мати со миксер како за пандишпан. Убаво се изматува и се додават 10 лажици брашно(пецивото се става во брашното), 10 лажици мелени ореви. Се пече во четвртаст плех од шпоретот. Кога е готово се сече на 3 ленти.
  Фил:
  Се вари густа каша од 4 лажици брашно, половина литар млеко и една 200гр. шеќер. Посебно се мати со миксер 250гр. маргарин со 200гр. шеќер во прав и две ванили. Се додава матејќи 300-400 гр. еурокрем и 100гр. готварско чоколадно, претходно омекнато во микро или во рерна. Се' се измешува заедно кога белата каша убаво ќе се излади. Тортата се филува.
  п.с. тортата е ептен убава, лесна и евтина :lol: ако на некој нешто не му е јасно, нека пише ;)
  се прави еден пандишпан или 2 :D
   
  На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.054
  Пол:
  Женски
  Може ли да ми кажете рецепт за филувана торта ама без ореви, лешници, суво грозје....
   
 16. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  Сакам да направам некоја чоколадна торта со овие купените кори, само да биде без суво грозје, кокус и ванила.хепл ми
   
 17. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  1.608
  Пол:
  Женски
  Па има крем за торти чоколаден исто како шлаговите,во такви ќесички,на др.Оеткер мн е вкусен можес со тој да филуваш,а одозгора да изрендаш чоколадо или ореви нешто.
   
 18. BV87

  BV87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  79
  Еве една лесна торта без многу "зарзевати" ( ореви,смокви и сл.) ;)

  кора :10 белки, 12 лажици шекер, 200гр рендана чоколада 3 лажици брашно (откако ќе се испече кората се остава убаво да се олади пред да се извади од тавчето - за да се стегне ренданата чоколада)

  фил : 6 жолчки (се матат па се додаваат во размутениот пудинг па потоа ги додаваме во млекото заедно да се сварат) , 4 пудинзи од ванила или чоколада, се варат во 1кг млеко и 12 лажици шеќер. Се мати 1 маргарин со 4 жолчки и 250гр шеќер во прав. Оладениот крем се меша со изматен маргарин и се филува.
   
  На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  Сакам да прашам...?

  Каде можам да нарачам торта да ми направат ? Знам само за Канела јас , сакав да ве прашам дали знаете и некое друго место што сте задоволни ? :wasntme: Битно и хитно ми е :P
  Ќе правам беља што би требало да има многу добри резултати .. Ако искочи ко што замислувам , ако не .. :rofl:
   
 20. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  629
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Јас пред два дена купив од Шехерезада за кај братучед на маж ми за малото, супер беше :)