Рецепти за торти

Дискусија во 'Рецепти' започната од white-chocolate, 25 март 2010.

 1. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  Вака ми треба рецепт за торта во која филот ке е од јајца , значи да не е пудинг и шлаг кремови . Пример јас правам еден фил со 4јајца 8л шекер , 1 маргарин,250 гр прав шеќер и 2 Чоколада. Ама овој фил го правев прошлата година. Имате некој ваков или сличен?
   
 2. i-v-a-n-4-e

  i-v-a-n-4-e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.115
  Пол:
  Женски
  8 жолчки и 2 пудинг од ванила се раствораат заедно со околу 50 мл. млеко. Во сад на оган се става 650 мл. млеко и 7-8 лажици шеќер.Откако ќе зоврие млекото се истураат жолчките и пудингот и се вари во густ крем. Откако ќе се згусти се трга од оган и се остава да се излади. Потоа му се додава 300 гр. растопено црно чоколадо(млечно или кухинско) и се меша додека се соедини. И на крај се додава 25 гр. мелени или сецкани (ореви, бадеми или лешници) . Јас ставам околу 2 лажички рум или коњаче
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  blagodaram no pogore pisav deka ne sakam puding vo filot
   
  На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  2.522
  Допаѓања:
  28.608
  Пол:
  Женски
  Додај му на твојот фил ореви/ бадеми/ лешници и екстракт од ванила. Многу е поблиско така.
   
 5. Марија К

  Марија К Нов член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.567
  Допаѓања:
  14.462
  Пол:
  Женски
  ај кажете некој рецепт за чоколадна торта ама она баш чоколадна целата да е со чоколадо
  фала однапред :)
   
  На muchacha_a му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
  На k.frosina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  708
  Во сад се става 250 гр шеќер, 6 жолчки и 2 јајца.
  Се мати и се додава 100 гр брашно се додека не се изедначи.
  Во посебен сад се ставаат 1 литар млеко и ванилин шеќер.
  Кога ќе зоврие млекото се додава припремената смеса.
  Се намалува температурата и се меша да не загори со дрвена лажица.
  Се вари неколку минути додека кремот не се згусне.
  Се трга од шпорет и се остава да се излади.
   
  На westt му/ѝ се допаѓа ова.
 9. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  Aj ve molam za recept za vocna torta so slatka pavlaka ili nekoja druga torta so slatka pavlaka. Mm ima rodenden pa sakam da go iznenadam
   
 10. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.035
  Пол:
  Женски
  http://moirecepti.mk/?s=овошна торта имаш разни овде :D
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.439
  Допаѓања:
  95.607
  Пол:
  Женски

  Не знам дали поводот помина, сепак можеби некогаш некому ќе помогне рецептов

  Преубава тотра, се вика еврејска

  Тесто
  10 белки
  10л.шеќер
  250 гр мелени бадем/лешник/орев ( бадем најубаво)
  3 лајци брашно
  Се матат белки +шеќер па се вмепуваат јатки и брашно На 180 околу 20 минути, во кружно тавче 28ца се пече на 4 тури, во плех од шпорет на две па се дели на пола и се добиваат 4 кори


  Фил
  10 жолчки
  10 лајци шеќер
  250 бела чоколада
  250 путер

  На пареа жолчки и шеќер + се додава стопена чоколадата + на оваа смеса изладена матен путер


  Превкусна е, за родендени ја правам тродупла доза
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.450
  Предлог за рецепт за тортичка со бисквити? :)
   
 13. I'MBadDadGirl

  I'MBadDadGirl Нов член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Чкоколадни мафини

  Состојки:

  250gr темно чкоколадо/за готвење
  250gr путер
  300gr шеќер
  130dr брашно
  6 јајца
  1 кесичка ванилин шеќер

  Подготовка:

  Путерот се остава да омекне на собна температура,а потоа измешајте го со шекер.Јајцата додавајте ги едно по едно,а потоа измешајте го и брашното.
  Чкоколадото стопете го на пареа и додајте го во смесата.Ставете ја густата смеса во калапи за мафини и се печат 10min. на 200 степени.

  *резултатите се многу вкусни... :D
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.960
  Пол:
  Женски
  Одамна барам соодветен рецепт за чоколадни мафини, само да те прашам - за колку мафини е овој? Зашто 6 јајца се многу, а 130 грама брашно е малку :?:
   
 15. I'MBadDadGirl

  I'MBadDadGirl Нов член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  за од 10 до 12 мафини. Доколку сакаш стави 4-5 јаца.. Ги имам правено доста пати навистина убави испаѓаат мене калапот за мафини ми е за 12 и цел го потполнувам со оваа смеса.. пробај па ќе кажеш резултат се надевам ке биде позитивен :D
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  29.028

  200грама бисквити
  1 банана
  пола чаша сок од портокал
  100грама ресана
  30грама суво грозје
  пола кисело млеко
  1 супена лажичка шеќер
  ЗА ДЕКОРАЦИЈА
  прехранбена црвена боја
  1шлаг
  125мл млеко

  1.Во длабок сад се кршат 200грама бисквити и во нив се сечка една банана и се додава сокот од портокал и се промешува.
  2.Потоа се сечка ресаната и таа се додава во претходната смеса,исто така и сувото грозје
  3.Земаме една чаша и во неа го истураме киселото млеко и шеќерот и промешуваме.Доколку некој сака поблага торта може да додаде уште 1 супена лажичка шеќер
  4.Киселото млеко и шеќерот ги додаваме во садот со претходните состојки и промешуваме убаво.
  5.Потоа од смесата правиме торта.
  6.Во друг сад го ставаме шлагот,млекото и прехранбената боја и матиме.Потоа ја премачкуваме тортата со шлагот и доколку сакаме можеме да декорираме со нешто
   
  На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  4.323
  Еве видео рецепт за Хавана торта од Храна и вино. Цела тема ја исчитав и ништо не решив да правам. :D
   
 19. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.098
  Допаѓања:
  65.132
  Пол:
  Женски
  Има ли некоја да ми напише рецепт за пита/торта со јаболки,да е со тесто не со готови кори.Некој поедноставен рецепт :?:
   
 20. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  БАБИН КОЛАЧ

  Состојки:

  3 јајца

  12 лажици шеќер

  12 лажици масло за јадење

  12 лажици млеко

  15 лажици брашно

  1 пакетче прашок за пециво

  ½ килограм јаболка

  Шеќер во прав

  Цимет

  Подготовка:

  Направете смеса од јајца, шеќер, брашно, масло, млеко и прашок за пециво. Јаболката се рендаат и се додава цимет.

  Половина од смесата се става во калап за печење и се пече 15 минути на 180 степени.

  После тоа кората се вади од рерна, се додаваат врз неа ренданите јаболка, а врз слојот со јаболка се додава вториот дел од смесата за кора и се враќа колачот во рерна каде се пече уште десетина минути.

  Печениот и изладениот колач се поросува со шеќер во прав.