Рецепти за торти

Дискусија во 'Рецепти' започната од white-chocolate, 25 март 2010.

 1. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.882
  Допаѓања:
  12.867
  Пол:
  Женски
  На EMoonlight и Acka22 им се допаѓа ова.
 2. angrypepper

  angrypepper Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  120
  Пол:
  Женски
  Дали некој има рецепт за бабина торта во берово што ја прават?
   
 3. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.306
  Допаѓања:
  11.032
  Пол:
  Женски
  Жени,девојки не знаев каде да го поставам ова,претпоставувам тука треба :) .
  Дајте ми рецепт од некоја чоколадна торта/колач со ореви,без филови и по можност без маргарин,да наликува на браунис ама повеќе суво (ако ме разбравте што сакам :) ) .
  Благодарам однапред :) .
   
 4. Hoj

  Hoj Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2016
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  59
  Пол:
  Женски
  Женски се изначитав рецепти за торти...е сега мене меинтересира дали можам да ги правам со фондан...наместо со шлаг...?
   
 5. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.439
  Допаѓања:
  95.607
  Пол:
  Женски
  Да, јас така ги декорирам.
   
  На Hoj му/ѝ се допаѓа ова.
 6. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  da
   
 7. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  еве јас да ви споделам еден рецепт за Шпански ветер
  (оригинален рецепт)
  Шпански ветер

  12 белки и 250 гр шеќер во прав се матат како шампа, се додава 4-5 лажици мармалад од кајсија. Се става во намрсен плех посолен со брашно и сецкани ореви (оревите треба да го покријат цел плех). Се ече 5 мин на 250 степени и 45 минути на 150 степени.
  Фил
  12 жолчки и 100 грама шеќер во прав се мешаат во миксер. Во посебен сад се меша 300 гр маргарин и 150 гр шеќер во прав. Маргариновата смеса се додава во жолчките. Им се додава и 200 гр рендано црно чоколадо. Испечената кора се дели на 3 еднакви дела. Првиот дел од кората го ставаме на чинија за тора со ореовата страна нагоре. Филуваме и истата постапка ја правиме со останатите кори , но третата кора ја свртуваме надолу со оревите. Цела торта ја филуваме со остатокот од филот.
  Шампа
  3 белки и 12 лажици кристал шеќер се матат со мискер на млака рингла додека не згуснат. Се филува тортата и се декорира по желба
   
 8. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.018
  Допаѓања:
  10.836
  Пол:
  Женски
  Некоја торта убава вкусна по можност чоколадна со ресани или нешто да има во неа блага сакам да е..Не сакам смокви урми такви раб..За некој ден му е роденден на мм па сакам да направам..Благодарам
   
 9. N.2106

  N.2106 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2017
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  17.703
  Пол:
  Женски
 10. kosmodiks

  kosmodiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Од неодамна гледав на интернет еден рецепт од торта, од состојките знам дека имаше компот од вишни,гриз,хопла,млеко и јајца.Сега го барам и неможам да го најдам.. Дали можеби некому му е познат? :)
   
 11. malecko5

  malecko5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  450
  Има ли некоја да сподели рецепт за торта гараш?
   
 12. kanella

  kanella Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  4.062
  Пол:
  Женски
  Се ближи роденден и во план сум да спремам торта. Ништо комплицирано, купив готови кори, шлаг крем еден ванила еден чоколадо, и пудинг исто така, еден ванила еден чоколадо.

  Сега во потрага сум по фил. Мајка ми секогаш кога спрема торти филовите што ги прави ми се многу тешки за јадење затоа што таа става се внатре, јајца, маргарин, суво овошје, мелени ореви она ептен класичен домашен фил за торта. Мене ми е претежок за јадење и сакам нешто полесно.

  Без јатки, без овошје или желе бонбони. Кремаст и едноставен.

  Предлози? :sun:
   
 13. afrodita26

  afrodita26 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  1.367
  Пол:
  Женски
  500 мл млекo свaри 2 пудинзи,дoдекa е тoпoл пудингoт дoдaди 50гр белo чoкoлaдo и убaвo измешaј дa се стoпе.Oткaкo ќе излaде се дoдaвa 100гр измaтен путер сo 100гр шеќер вo прaв.Нaстрaнa се мaте 200мл хoплa и се дoдaвa вo филoт.
   
  На Antebellum, SofiMar_ и kanella им се допаѓа ова.
 14. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  4.323
  Мене ми треба рецепт за тесто за торта, ама сакам да биде меко ко воздух. Бев на свадба во Континетал и имаа преубава торта од хотелот. Пандишпанот беше прелесен и превкусен за јадење, а и филот. Лиги ми течат. Ве молам ако имате некој рецепт за преубав пандишпан (како и да се вика тестото) да го споделите.
   
 15. afrodita26

  afrodita26 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  1.367
  Пол:
  Женски
  1јaјце,1 лaж брaшнo,1 лaж шеќер и пецивo.Пред дa филувaш пoпрскaј пaндишпaнoт сo шербет,млекo или oвoшен сoк.
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  740
  девојки ми треба рецепт за торта, лесен, не многу благ и по можност со јагоди или киндер торта
  Сакам да направам ваква некоја за роденденот од дм
  IMG_0966.JPG IMG_0965.JPG
   
 17. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.217
  Допаѓања:
  51.830
  Феминки знаете ли некој рецепт за торта со ресани и банани?
  Сакам таква да направам ама не можам да најдам рецепт.
  Може и со печење и без да биде освежителна. :)
   
 18. Vik'Toriah

  Vik'Toriah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  581
  Пол:
  Женски
  http://moirecepti.mk/post/бајадера-торта-со-ресани-и-бисквити мене оваа торта ми е мн убава и плус лесно се прави :inlove: можеш да додадеш банани доколку сакаш,јас лично не јадам банани па затоа не ги додавам
   
  На Acka22 и orhideea им се допаѓа ова.
 19. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.217
  Допаѓања:
  51.830
  На Vik'Toriah му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.423
  Пол:
  Женски
  мојата ЦРНЕЦ БЕЗ ЈАЈЦА
  Ммногу е вкусна
  .3 филџани јогурт
  .2 филџани шеќер
  .3 филџани брашно
  .2 лажички сода бикарбона
  .3 лажички какао
  .1\2. филџан зејтин
  СЕ СЕ МЕША ЗАЕДНО И СЕ ПЕЧЕ
  Прелив: 100грама чоколадо 100грама маргарин 8лажици шеќер 10 лажици млеко се растопува заедно и се прелива тортата ..
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.