Рецепти за торти

Дискусија во 'Рецепти' започната од white-chocolate, 25 март 2010.

 1. jovana03

  jovana03 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  5.951
  Пол:
  Женски
  Ми треба рецепт за посна торта, ама побогата. Има ли некоја?
   
 2. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.221
  Допаѓања:
  51.836
  http://moirecepti.mk/?s=Посна торта
  Еве имаш овде.
  Мене за што и да ми треба рецепт секогаш барам на странава.
   
  На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.956
  Допаѓања:
  124.259
  Пол:
  Женски
  aj ovde kje prasham. za pocvrst da e shlagot za da moze da se ukrasuva podobro mi rekoa sherbet da stavam. kolku kolichinski sherbet odi na primer kesa shlag i dali treba da chekam da se oladi sherbetot?
   
 4. nikolija2

  nikolija2 Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2017
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  Овошна торта
  -5 јајца
  -10 супени лажици млака вода
  - 10 полни супени лажици брашно
  -10 супени лажици шеќер
  - едно пециво
  - 15 супени лажици шеќер ( за шлагот)
  - јаболки 1 кг и тесто
   
 5. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.041
  Допаѓања:
  20.564
  Пол:
  Женски
  Некој колач со банани?
  Имам дома повеќе, па да ги потрошам.
   
 6. Luciferovog zlo♧

  Luciferovog zlo♧ Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2017
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  5.489
  Пол:
  Женски
  Некој рецепт за торта со кафе и слично од искуство која Вас Ви се допаднала? :)
   
 7. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.419
  Допаѓања:
  4.203
  Пол:
  Женски
  Најлесната и за мене највкусна :) .Бисквитна торта.
  Бисквитите ги потопуваш за кратко во млеко со јакобс кафе,редиш ред колкава сакаш да ти биде тортата и мачкаш со фил по желба или пудинг.Би ти предложила со карамел фил..Па редиш бисквити и повторуваш со фил.На крај ја филуваш со хопла.
   
  На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Luciferovog zlo♧

  Luciferovog zlo♧ Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2017
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  5.489
  Пол:
  Женски
  Фала ти :*
   
 9. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.440
  Допаѓања:
  95.723
  Пол:
  Женски
  Торти со кафе :inlove:

  Иако во основа секоја класична пандипан и ванила или чоколадо крем торта можеш да ја збогатиш со кафе или со попрскување на пандишпанот со истото или со додавање во кремот.

  Еве што сум правела

  Чоко- мока торта
  d4cd7650bc3a7ceab3ae75deb0328443_view_l.jpg
  За дното
  - 200 гр мелени чоколадни бисквити
  - 100 гр ситно кршени лешници
  -120 гр омекнат путер

  Се мешаат состојките да се добие хомогена смеса и се обложува дното на кружно тавче и ставаме да се лади

  Ганаш
  - 150гр чоколадо
  -75 мл слатка павлака

  На оган ја загреваме павлаката, тргаме и го фодаваме чоколадото да се стопи. мешаме убаво да се соедини и прелеваме врз тортата

  Мока крем
  -200гр чоколадо
  -60гр путер
  -2 жолчки
  -170 мл кафе ( еспресо е во рецептот )
  -250мл слатка павлака изматена
  -1 желатин
  -50мк течна слатка павлака

  Го ставаме желатинот во вода да набабри.
  Кафето да е ладно.
  Ги топиме путерот и чоколадото и ги додаваме жолчките и матиме со миксер. Ги додаваме желатинот, течната павлака, кафето и убаво изматено ставаме во фрижидет да се лади. На крај ја додаваме и изматената слатка павлака и ја филуваме тортата и ја оставаме преку ноќ да се стегне.

  Ама утредента имаме фантазија што се топи во уста :mm:
  Малку захтевна за правење е иако не се печи, ама вреди за секој миг потрошен на неа.


  Како фан на Џејми Оливер, сум ја пробала и оваа негова торта ао кафе иако повеќе би ја нарекла колач ама е вкусна
  1-Najubavata-torta-so-kafe-na-Dzejmi-Oliver-www.kafepauza.mk_.jpg


  Потребни состојки

  -200 грама мелени бадеми
  -200 грама темно чоколадо
  -175 грама путер
  -70 грама шеќер
  -4 јајца (со одделени жолчки од белки
  -20 мл јако еспресо

  Начин на подготовка:
  Загрејте ја рерната на 170 степени и подгответе го тавчето со масло и хартија за печење. Додека се загрева рерната стопете го чоколадото на пареа заедно со путерот и еспресото. Потоа матете ги жолчките и шеќерот околу пет минути, односно додека добиете бледа густа смеса. На таа смеса прво додадете ја смесата со растопеното чоколадо, а потоа и мелените бадеми. Во друг сад изматете ги белките, па и нив додајте ги на новата смеса. На крај, останува само уште да ја испечете тортата во добро загреаната рерна околу 25-30 минути.


  Или како што ти спомнав погоре, еве една вкусна варијанта

  Нескафе торта / Капучино торта

  ness-torta.jpg

  Тесто
  -6 јајца
  -140 гр шеќер
  -200 гр брашно
  -30 гр какао
  -ванилин шеќер
  -прашак за пециво

  Се мешаат брашното, какаото, ванилин шеќер и пецивото. Јајцата се матат со шеќерот па му го додаваме брашното мешаме со шпатула и печеме на 180 степени 30тина мин.
  По ладење сечиме три кори

  Крем
  -200гр шеќер
  -200гр омекнат маргарин
  -50мл млеко
  -5 жолчки
  -4-5 лажички нескафе/ капучино

  Се мати добро и се лади во фрижидер

  Прелив 1
  -100гр шеќер
  -200мл вода
  -малку арома рум

  се зоврива и се прелеваат трите кори

  Прелив 2
  -50гр шеќер
  -30гр маргарин
  -30мл вода
  -лажичка нескафе / капучино

  се зоврива и се премачкуваат трите кори

  Се реди кора-фил до крај и се лади. Вкусна кафе торта.


  Се надевам ќе пробаш некој рецепт:)
   
  На Tatjana95, SunnyGirl2, Thallia и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Luciferovog zlo♧

  Luciferovog zlo♧ Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2017
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  5.489
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам, може да го пробам рецептот со лешниците и онака ги имам вишок, и рецептот од предходната членка, па ајде на торта кај мене:lol:
   
  На ♡BuBaLe♡ и bebaa им се допаѓа ова.
 11. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.440
  Допаѓања:
  95.723
  Пол:
  Женски
 12. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  518
  Пол:
  Женски
  Жени, помош. Стопати го имам правено филот со пудинг млеко и жолчки и секогаш си излегуваше мазен и кремаст. . Синоќа ја спремав тортата за роденденот на ќарка ми и кога го направив филот видов дека има мали трошки од пудингот низ него. Да го фрлам ли или може да се поправи некако? Да додадам ореви сецкани? Совет, било каков? Не ми се допага идејата да го оставам таков бидејки и при јаденје се осеќаат грутчињата пудинг.
   
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.390
  Допаѓања:
  21.683
  Пол:
  Женски
  Додади ореви, лешници, бадеми, желе, ресани..... Нешто од ова ќе ти заврши работа.
   
 14. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  7.344
  Пол:
  Женски
  @La.loca рецептот го има напишано Bubale погоре за чоко мока торта, само што јас ја направив без жолчки :)
   
  На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
 15. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  7.767
  Пол:
  Женски
  Фала ти.
   
  На f.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  7.767
  Пол:
  Женски
  @Kikikikiri0405 Еве ти рецепт :)
   
  На ♡BuBaLe♡ и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
 17. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.440
  Допаѓања:
  95.723
  Пол:
  Женски
  Да кажиш што стори, може во иднина на друг ќе му се најде за совет :mm:

  Мене еднаш ми поздагоре филот, ама во огромно тенџере го варев, 32 жолчки имаше, па фати на дното малку загоре и при претуривање во друг сад ми се изгреба од кората фатена на дното. А во цајтнот бев, огромна торта за родеднен правев, да купувам јајца и наново да правам немаше шанса, а рецептот беше грчка торта, во филот одеа 2 кила ореви мелени, чоколади рендани и бисквити кршени, па ризикував се да оди по фира, но на крајот не се осети воопшто ништо :lol:
   
 18. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.236
  Допаѓања:
  62.494
  Пол:
  Женски
  Некој да има убав испробан рецепт за трилече? :wasntme:
   
 19. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.806
  Допаѓања:
  11.830
  ТРИЛЕЧЕ
  За тесто: 10 јајца, 300гр шеќер, 2 кесички ванилин шеќер, 300гр брашно и 1 кесичка пециво. Се матат јајцата и шеќерот, се додава ванилиниот шеќер и откога добро се измати се додава брашното и пецивото. Се пече на 180 степени. Се вади испеченото тесто настрана да се олади.
  Во длабок сад на тивок оган се става 1 литар млеко, 1 литар хопла и 300мл кондензирано млеко, се загрева но не да зоврие. 1/3 од ова се става во плехот од тестото, се става тестото, а останатите 2/3 од млекото се дотураат на два пати.
  Одозгора се става 800гр карамел.
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 20. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.236
  Допаѓања:
  62.494
  Пол:
  Женски
  Фала :) Ќе се проба сигурно.
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.