Рецепти за торти

Дискусија во 'Рецепти' започната од white-chocolate, 25 март 2010.

 1. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  518
  Пол:
  Женски
  Ставив кикиритки мелени и сецкани и си придојде скрос
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  3.483
  Пол:
  Женски
  Колач Медено Срце - Посно

  1 шолја кисела вода
  2 шолји брашно
  1 шолја шеќер
  5 лажици масло
  7 лажици мармалад или маџун (може и комбинирано)
  1 кесичка цимет
  1 кесичка сода

  Состојките се мешаат и смесата се истура во намрсена тепсија. Се пече на 180° околу 30мин. Одозгора се прелива со растопено чоколадо за готвење. Под чоколадото може да се намачка мармалад. Превкусен и брз колач.
   
  На anita123, Acka22 и anaja1 им се допаѓа ова.
 3. Afrodite¥

  Afrodite¥ Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  2.934
  Пол:
  Женски
  Некоја торта на која што не и треба печење? Така полесна почетнички:D
  @LiliBoz :?:
   
 4. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.419
  Допаѓања:
  4.203
  Пол:
  Женски
  Еве јас ако може да ти кажам една :)
  Мене многу ми е убава Песок торта.А ако ти е сложена оваа,секогаш можеш да си направиш ред бисвити натопени во млеко или кафе,па ред пудинг :)

  • 1л млеко
  • 5 лажици шеќер
  • 3 пудинга ванила
  • 250 гр мелени бисквити
  • 200 гр мелени ореви
  • 100 гр кокос
  • 1 млечно чоколадо
  • 200 гр шеќер во прав
  • 250 гр путер
  Подготовка:

  Прво се варат млекото и шеќерот, потоа се додава пудингот. Исто како да правите обичен пудинг. Потоа тргате го од оган да се олади.

  Во миксер матите 200 гр. шеќер во прав и 250 гр. путер, се додека убаво не се соедини смесата. Потоа додајте го на веќе изладениот пудинг од ванила.

  Така подготвената смеса поделете ја на три дела:

  • во првит дел додадете 250 гр. мелени бисквити
  • во вториот дел додадете 200 гр. мелени ореви
  • во третиот дел додадете 100 гр. кокос
  Во стаклен сад за торта прво нанесете ја смесата со бисквити првитот дел, одозгора над неа вториот дел со ораси и најгоре нанесете го третиот дел со кокос. Внимавајте, многу е битно да се запази редоследот. Одозгора нарендајте едно млечно чоколадо. Декорирајте по желба.
   
  На Afrodite¥ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.950
  Допаѓања:
  123.803
  Пол:
  Женски
  песок торта? :?:
   
  На Afrodite¥ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  10.376
  Пол:
  Машки
  Uci uci :P
   
  На Afrodite¥ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Afrodite¥

  Afrodite¥ Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  2.934
  Пол:
  Женски
  Ќе видам можда ќе ја пробам таа.

  Ако не успее мајка ти ќе ми направи ај :nod::^:
   
  На PogbaPol и LiliBoz им се допаѓа ова.
 8. Tatjana95

  Tatjana95 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2014
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Епа вака дечки.. За брзо ми се ближи роденден, па деновиве разгледувам рецепти, барам нешто интересно.. :D Традиција ми е веќе 7 години сама да си правам торта.. Па ако имате некаков предлог, повелете со рецепт :^: :l:

  Нека биде нешто едностсвно ама роденденски. Нема нешто што не јадам во тортите, па сите рецепти се добредојдени ;)

  П.С. Честам парче, нема проблем :D:hug:
   
 9. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.661
  Допаѓања:
  1.008
  Пол:
  Женски
  Nekoj recept za torta so jabolki... samo edna znam so peceni jabolki i posle pecenjeto smesata za pecenje so se stava.. mi treba drugo nes zas jabolki vo izobilie imame a se kapat ko ludi haha
   
 10. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.440
  Допаѓања:
  95.719
  Пол:
  Женски
  На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kejtmoss

  kejtmoss Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2018
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  324
  Пол:
  Женски
  Знае некоја на кој начин се правени тортиве? И дали има некаде да се купат готови деловите? city home clean design.jpg EXPS_49892_CWX1958946A03_25_2bC_RMS_clone-696x696.jpg
   
  На _Catherine_ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  62.479
  Пол:
  Женски
  Има готови, само треба да се залепат деловите и да се декорираат. Ама кај нас не знам дали има. Мене ми имаат донесено од странство.
   
 13. zbuneta66

  zbuneta66 Активен член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Рецепт за торта со мед?
   
 14. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.419
  Допаѓања:
  4.203
  Пол:
  Женски
 15. zbuneta66

  zbuneta66 Активен член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  ги најдов тие што се на нет,нема многу избор. Сакав некоја филеста повеќе. јадев пред некое време,донесе свекрвами од работа ,имало некое славење,ама неможам да го најдам рецептет,незнаеше и таа од кого била тортата
  сепак фала
   
  На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ciel

  Ciel Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2019
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  1.818
  Пол:
  Женски
  Торта од лешници
  Потребно е:
  6 јајца
  250г шеќер
  250г лешници
  Брашно за посипување
  Приготвување:
  Се одделуваат жолчките и се матат во 250г шеќер. Белките се матат во цврста пена. Кога се готови, бената од белките се поврзува со жолчките и се додаваат 250г мелени лешници. Тестото се пече во загреана рерна на 180°C. Тестото се вади од рерна, се пресекува на половина и се остава да се излади. Се премачкува со мармалад или со крем од кафе.
   
 17. st2007

  st2007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  665
  Пол:
  Женски
  Девојки ај малку помош. Шампа за торта само со белки и шеќер се прави или имаше уште нешто?
   
 18. Imagina

  Imagina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Во основа е тоа, белки со шеќер. Ако сакаш да биде подолготраен шамот и поцврст, треба да ги матиш белките со шербет. Значи според потребната количина во рецептот колку шеќер на колку белки, се прави густ шербет од шеќерот и се додава во танок млаз, малку по малку во тек на матење на белките.
   
  На st2007 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. angela.kostova

  angela.kostova Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Женски
  Здраво, сакам да направам на другар за роденден торта со чоколадо и портокал дека кажа му се омилени тие и барам некој рецепт, малце по-прост. Он го опиша како фил од портокал желе и одгоре прелиено со топено црно чоколадо. Некои рецепти слични да не имате?
   
 20. _Catherine_

  _Catherine_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2018
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  1.315
  Пол:
  Женски
  Здраво, јас сакам торта во облик на срце да направам и да е овошна. Некој рецепт да споделите ? А и немора да е овошна, само главно да е во облик на срце.