Рецепти за торти

Дискусија во 'Рецепти' започната од white-chocolate, 25 март 2010.

 1. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.099

  Па не треба да се пече, пудингот е сварен и готов е. Е сега, незнам тие тестата готови дали се печени или полупечени?
  Никогаш не сум купувала. Ако се полупечени прво нив ќе си ги испечеш па после ќе мачкаш пудинг. И не, пудингот не се мати со миксер, додека се вари се меша со лажица.

  А за шлагот ќе ти треба миксер :)
  Најдобро е да си купиш хопла, само ја матиш со миксерот и се згуснува и готово.
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mim

  mim Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  1
  Роденденска торта :)

  Во среда ми е роденден, па се мислам што торта да направам, не сум љубител на тешките торти со многу кори и не обожавам овошје. Може ли еден рецепт за лесна, брза и поефтина торта, благодарам, цмок
   
 3. esperanca

  esperanca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.321
  Допаѓања:
  3.163
  Ќе ви дадам рецепт за Чоколадна торта ама многу е вкусна :P
  Црн фил:
  450гр. чоколадо
  150гр. млеко
  250гр шеќер
  Сето тоа се растопува и се остава да се излади.
  Потоа посебно се изработува
  250гр. маргарин
  100гр.шеќер
  и во тоа се додаваат 10 жолчки
  Потоа се меша се заедно со претходната смеса

  2кори исто се прават
  10 белки со 10 лажици шеќер,
  се додава 12 бисквити мелени
  3 лажици брашно, 1 пециво
  и за секоја кора се зема по 4 лажици од филот за да и корите бидат црни


  Се надевам дека ќе ви биде од корист овој рецепт :)
   
  На mim му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.558
  Допаѓања:
  44.307
  Сакам да споделам со вас еден прелесен рецет за овошен колач.

  5 јајца
  2 шолји (поголеми за млеко или чај) шеќер
  3/4 од шолјата млеко
  1/4 шолја масло
  2 шолји брашно
  1/2 прашок за печиво

  овошје по избор (мене најубаво ми е со малини или вишни)

  се матат сите состојки, и се пече во подмачкан и набрашнет плех бр32. Кога само малку ќе се запече се става овошјето низ целата површина на колачот (ако се стави веднаш тоа пропаѓа на дното, а ако е многу запечена кога се стави останува на површината, значи доволно е само 1 минутка колку да се створи како коричка на површината). Кога се испече се става шеќер во прав одозгора.

  Прелесен рецепт. Јас го направив пред 2 часа, пред да излезам на кафе и веќе пола исчезнал.
   
 5. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  707
  Допаѓања:
  2.472
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Девојки кога ја матите шлаг пената во фрижидер ја ставате да се олади па потоа ја ставате на тортата? прв пат правам торта што да правам кога незнам :lol:
   
 6. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.562
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Не јас одма ја матам и ја филувам тортата. Па потоа ја ставам тортата во длабоко (обично ден два порано ја правам тортата за роденден или сл,)
   
 7. RodenaSoGreska

  RodenaSoGreska Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  48
  Сакам да прашам...?

  Првен ке ја нашлапаш тортата после со се торта ќе ја ставиш во фрижидер така е поубаво а можиш и да ја изладиш малку па после да ја ставишна тортата.
   
 8. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  707
  Допаѓања:
  2.472
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?


  аха а тоа ќе се стврдне баеѓи или..? :tmi:
   
 9. RodenaSoGreska

  RodenaSoGreska Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  48
  Сакам да прашам...?

  Па зависи колку време ќе ја оставиш во фрижидерот јас ја ставам во длабоко подолго времне и после ми иде како сладолет.
   
 10. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.811
  Пол:
  Женски
  Раванија

  Рецептов е од храна и вино..ми се виде вкусна тортата и ја правев, мене ми се допадна, а посебно мм ептен ја бендиса (инаку ептен е терсене за благо и ретко-ретко нешто да му се допадне)

  -4 јајца се матат со 9 лаж. шеќер. Потоа во изматените јајца се додаваат:
  -6 поголеми рендани моркови (на крупната страна од рендето)
  -2 лажици какао
  -1 ќесичка прашок за пудинг од чоколадо
  -1 пециво
  -9 лажици зејтин
  -9 лажици млеко
  -100 гр. мелени или сецкани ореви
  -9 лажици брашно.
  -Се` се меша со жица за матење и се пече ( подобро е во округло тавче)

  Шербет
  -3 чаши шеќер (200 ml.)
  -2 чаши вода (200 ml.)
  -1 лимон цеден
  -рендана ( на ситната стара од рендето) кора од лимон.

  Откако тортата убаво ќе се излади, се попарува со шербетот.
  Добар апетит :)
   
 11. Evellyn

  Evellyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  137
  Разработена сум деновиве во кујна,баш сега ставив еден колач да се пече,па ќе видиме како ќе испадне. Лесен ми е многу за правење,и зима и лето со сезонско овошје. Најубав е со вишни ама јас имав праски дома и го направив со праски. Еве го рецептот

  2 јајца
  10-12 супени лажици шеќер
  шоља за кафе зејтин
  250 мл јогурт
  1 пециво
  12 супени лажици брашно (јас ставам 10)
  3 супени лажици гриз (јас ставам 5,така ми е поубаво тестото)

  Сето тоа се миксира,се става во подмачкан плех и одозгора се става сезонско овошје и се става да се пече.Јас кога го сервирам ставам шеќер во прав,а може и ванилин шеќер.
  Добар апетит !!!!
   
 12. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.878
  Допаѓања:
  3.917
  Пол:
  Женски
  Може ли рецепт за некоја брза и лесна роденденска торта,по можност чоколадна,а не овошна?
  И ве молам сите постапки на правење на тортата,без прескокнувања. :D
   
 13. mops

  mops Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  118
  еве еден лесен рецепт за чоколадо со ориз
  1 еурокрем
  3 чоколади за готвење
  1 пакување оризови снегулки
  во тенџере загреано се става малку масло за јадење потоа се додаваат 3 чоколади а откако ке се растопат се става и еурокремот откако се заедно ке се растопи се трга тенџерето од оган и се ставаат снегулките, убаво се промешува за да се измешаат снегулките со кремот и се става во тавче и се рамни, откако ке се стави ви тавче препорачливо е да поседи 5 минути на собна температура а потоа да се стави во фрижидер за поубаво да се сече да не се распаѓа :P
   
 14. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

  t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  333


  ммм ова може да се измени и да се прават како колачиња, во корпички за бомбици да се ставаат со лажичка!!!! :D
   
 15. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  498
  Торта со рум

  Девојки итно ми треба рецепт за торта со рум. :)
   
 16. Miss.Love

  Miss.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Девојки мии требаа помош.. Најдов една тортаа на Интернет .. многу ми се допагаа но не ми е јасно како да ја направам, бидејки немаа дадено точно колкава коли4ина од состојките треба да се стави. Може Хелп?. :)

  ***За тесто е потребно:

  2 чаши јогурт, 2 лажици шеќер, 2 лажици какао, 2 чаши брашно, 2 лажици сода бикарбона и половина шолја масло.

  За прелив: 10 лажици шеќер, 100 гр путер, 10 лажици млеко и 100 гр чоколадо за готвење.

  Подготовка:

  Истурете го брашното во голем сад и додадете сода бикарбона и какао, додадете го шеќерот и измешајте. Постепено додавајте јогурт и мешајте, потоа додадете масло и мешајте додека масата не стане хомогена.

  Намачкајте го тавчето со масло или путер и истурете го брашното. Додадете ја подготвената смеса и заедно со измешаното брашно печете 40 минути на 220 степени. Најдобро е да најдете калап кој ќе биде во форма на срце.

  Растопете ги чоколадото, путерот и млекото. Чоколадото секогаш растопувајте го на мала температура за да не го изгуби сјајот. Додадете шеќер, измешајте и чекајте да се стопи.

  Откако ќе се испече колачот, оставете го да се излади, а потоа пресечете ги краевите за да можете да го додадете чоколадниот прелив. :D :)
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.433
  Допаѓања:
  129.303
  Пол:
  Женски
  ^^И што не е јасно тука?! Јас не гледам проблем.
   
 18. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.273
  Допаѓања:
  5.129
  ДА не сакаш да не повикаш дома да ти го направиме или немаш лажици :lol:
  Еј ако немаш калап срце тогаш може и округло тавче :$
   
  На eutixismena и Annath им се допаѓа ова.
 19. BlackSwam

  BlackSwam Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Торта Детско царство

  Ми се ближи роденденот и сакам мајка ми да ми ја направи детското царство. Ја имам јадено некаде ама не се сеќавам каде. Многу ми се допадна. Но за жал не го знам рецептот. Ќе може ли некој да ми го каже. Благодарам :)
   
 20. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  2.867
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Каде да најдам/купам ваква торта? Колку пари би можела да биде? Некој? :^)
   

  Прикачени фајлови: