1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за храна што се прави во микробранова печка

Дискусија во 'Рецепти' започната од kiki-riki, 25 ноември 2009.

 1. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  кажете некој рецепт за приготвување во микробранова, јас ја користам само за подгревање и за јајца на око
   
 2. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57

  А како правиш јајца на око во микро? :roll:
   
 3. madzarovska

  madzarovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  23
  И јас не знам како може да се направи јајце на око во микробранова. :oops: Еднаш мислам дека пробав, не се сеќавам убаво но мислам дека се подуваше многу.

  Сепак тоа си зависи од типот на микробранова. Каква програма користиш за пржење?

  Иначе јас правам многу работи во микробранова, на неа има програми за компири, ориз, пиле. Полесно ми е затоа што не треба да мислам дали компирите се залепиле. Знам колку време му треба и само ги ставам и воопшто не треба да ги надгледувам. :D

  НИКОЈ ДА НЕ СЕ ОБИДУВА ДА ВАРИ ЈАЈЦЕ ВО МИКРОБРАНОВА!!!
   
 4. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  цинијата ќе ја намачкаш со зејтин (со четка) ги стасвач јајцата ги посолувач и стави во микро, зависно од јачината на која е вклучено готови се за 1-3 минути
   
 5. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  леле.... се изнасмеав со пожаров...
  јас микро не ни користам, порано го користев за да згреам млеко за кафе или храна.... ама за ништо друго...
   
 6. lady.v

  lady.v Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ако имаш некој во странство нека ти испрати специјални садови за пржење и варење јајца во микро.Јас имам за прзење само за во микро и тоа во облик на 4 срциња. Романтично нели?
   
 7. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  топен кашкавал во микро :roll: и заедно со јајцата пржени на око исто така во микротот :) и ете супер појадоооок ;)
   
  На tHeBeAuTyFoReVeR му/ѝ се допаѓа ова.
 8. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Салама и кашкавал на леб, понекогаш и виршли, друго ништо :wasntme:
   
 9. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.782
  Допаѓања:
  19.958
  Пол:
  Женски
  Пуканки :rofl: :rofl: :rofl: добро сега купечки ама мноооогу ми се вкусни, обичните и тие со путер што се :rofl:
   
 10. zagrizena1

  zagrizena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Пица во микро... за една минута
   
 11. jmila

  jmila Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  14
  Торта за во микро ( вкусно како pop cake ) :)

  4 лажици брашно
  2 лажици шеќер
  2 лажици какао
  3 лажици млеко
  3 лажици зејтин
  1 ванила
  1 јајце

  Се прави хомогена смеса од состојките, се исипува во една чаша за млеко.
  ( смесата прво е половина чаша, но потоа нараснува во микро )

  3 мин. на 1000W
   
  На tace73, Antebellum, SlAtKi4ka.SlAtKi4ka и 7 други им се допаѓа ова.
 12. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.929
  Пол:
  Женски
  Какао од тоа за готвење што е, што се пие како кафе? :lol: Или од оние за во млеко што се, од краш, милка...?
   
 13. abeajde

  abeajde Нов член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  16
  Јас знам само за пуканките од Веро ....
   
 14. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  Рецептов ти е супер само малку го изменив внматре ставив парчинја крсено цоколадо и ги пецев во мали филџани за кафе
  БРЗО и ВКУСНО :P
   
 15. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  Си мачкам кришки со маргарин и наросувам сирење(а може и кашкавал) и тоа се се топи во лепчето и се спојува, преубав појадок или вечера :)

  П.С. нема престан, го отвараат апетитот и можеш да се занесеш да изедеш многу :lol:
   
 16. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  можеш и без маргарин и одозгора да ставиш оригано
   
  На Linn1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  е баш сега си го направив и јас овај рецепт, ммммм прекрасно од смесата ми излегоа 4 филџани за кафе, јас во нив ја турив смесата, и плус на средина во секое ставив по една коцка бело чоколадо :rofl:
   
 18. djokes

  djokes Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  ne li pukaat filganite za kafe vo mikroto nemam staveno jas samo pukam od pukankite
  [mod-kirilica:2ksv7lzw][/mod-kirilica:2ksv7lzw]
   
 19. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  не не пукаат јас редовно си правам во нив, три минути на 1000 вати ;)
   
 20. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.458
  Девојки јас малку каснам ама сега видов...кажете ми за рецептот погоре што е за тортата, потребно ли е микробрановата да биде со грил или не? Сакам да ја правам ама мојата изгледа нема грил, пишува нешто таму auto cook за пица,за риба, за ориз, за шпагети...ама не видов никаде за печење :?: