Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  847
  Допаѓања:
  14.783
  Пол:
  Женски
  Јас вака правам сутлијаш:)
  Потребно:

  1 литар вода
  1 литар млеко
  1 филџан за чај ориз
  13 лажици шеќер

  1 пудинг од ванила
  1 ванилин шеќер
  5 лажици шеќер

  Се става водата да зоврие ,се додава оризот .Откако ќе поврие оризот се става шеќерот па млекото и се вари едно пола саат .Пред крај се додава спремениот пудинг од ванила (посебно во некоја здела ја истураш кесичката со 5 лаж шеќер ,една ванила и малку вода ) и се остава да се повари уште 5-10 мин.и толку .
  Многу е вкусен вака приготвен :)
   
  На Thallia, mime87 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 2. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.255
  Допаѓања:
  5.791
  Пол:
  Женски
 3. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  49.189
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  49.189
  @Shelea
  Ај те молам рецепт.
  Тенкју
   
 5. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.397
  Допаѓања:
  30.307
  200мл јогурт се мешаат со 80мл масло, рамно лажиче сол, малку црвен пипер, 100гр семки од тиква и 100гр рендан кашкавал, се додава брашно од ѓутуре (не мерам, само гледам да е смесата податлива за кинење мали топчиња) и се замесува меко тестенце, лепливо ама масно.
  Вадев топчиња и ги редев во плех, ги стискав одозгора со тегличка за да бидат сплоснати и печев додека не заруменат, односно моите загореа најгорните :D
   
  На mal.ecka и Ordinary им се допаѓа ова.
 6. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  48.872
  Пол:
  Женски
  https://www.kolaci.biz/milka-torta.html

  Ова е тортата, само јас во корите ставив мелени ореви, во белиот фил лешници кршени, а во чоколадниот бадеми. И сите бели кори се премачкани со нутела, а црните со лино лада. :)
   
  На emkaemka, Sexybaby86, Love 83 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  847
  Допаѓања:
  14.783
  Пол:
  Женски
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  7.756
  Допаѓања:
  118.291
  Пол:
  Женски
  Може :)
  Правиш палачинки, јас од око ставам се.. брашно, пециво, масло, сол малку, вода и јајце
  Откако ќе ги направиш палачинките ги филуваш по избор. Моите беа со мелено месо, нешто како болоњезе сос. Запржив кромид, додадов ситно сецкана пиперка и ситно рендан морков и доматно пире од око, да не е многу ретко. Зачинив со тоа што ми се најде по дома, мислам имаше лук во прав, вегета, рузмарин..
  На палачинката ставаш од филот, додаваш малку кашкавал, ги виткаш во ролнички и ги редиш во тава (одоздола под палачинките на тавата можеш да ставиш малку од филот, потечниот дел..убав вкус му дава кога ќе се запечат). Одозгора има павлака растворена со малку вода (а може и јајце) и кашкавал(јас и малку оригано, презла и пармезан ставив).. се печат додека кашкавалот не се потпече (околу 15-20мин)
  Филот може да ти е по желба, спанаќ и сирење на пример или нешто сосема трето..
   
  На Milobebence, boomsleng, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  847
  Допаѓања:
  14.783
  Пол:
  Женски
  Супер се ,фала многу :)
   
  На boomsleng и Dust им се допаѓа ова.
 10. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  448
  Допаѓања:
  7.025
  Пол:
  Женски
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  847
  Допаѓања:
  14.783
  Пол:
  Женски
  Обично ја правам со кафени бисквити ,поубаво изгледа ама сега немав па со обични кои ги потопував во чоколадно млеко.
  А за филот варам 4 кесички пудинг од чоколадо во 1 литар млеко и шеќер по желба (јас имам ставено 4 лаж.).
  Кога е сварен пудингот додека е жешко ставам еден маргарин директно и од жешкиот фил тој ле со се растопи .Потоа една чоколада и рум .
  И си редиш и филуваш .На крај јас имам рендана чоколада ама можеш да ставиш и глазура само од чоколадо или од чоколадо и слатка павлака
   
  На Sejfullai и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 12. Kjutche

  Kjutche Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  44
  На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  963
  Допаѓања:
  6.842
  Пол:
  Женски
  Може:)
  Тостерки
  • 5 јајца
  • 16 лажици шеќер
  • 250 мл. зејтин
  • 1/2 литар млеко
  • Прашок за пециво
  • Брашно колку прима
  Подготовка: Јајцата и шеќерот се матат убаво со миксер и потоа се додаваат зејтинот, млекото, малку вода, прашокот за пециво и брашно колку прима.

  Добар апетит;)
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.111
  Допаѓања:
  40.286
 15. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  756
  Допаѓања:
  3.266
  Пол:
  Женски
  Во темата за рецепти е, пред 2-3 недели е ставен.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. M.B.

  M.B. Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2018
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
 17. Kjutche

  Kjutche Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  44
  Фала ти ќе го пробам:)
   
  На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.397
  Допаѓања:
  30.307
  Го ставив во рецепти од инстаграм.
   
  На M.B. му/ѝ се допаѓа ова.
 19. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.328
  Допаѓања:
  239.731
  Пол:
  Женски
 20. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.039
  Допаѓања:
  53.748
  Пол:
  Женски
  Еве одма за погачките :)

  1 шолја кисело млеко
  Пола шолја масло
  1 ипол шолја брашно
  2 јајца
  1 лажиче пециво
  Сол
  Сирење, или што сакаш за фил, по вкус (сум ги правела и со кашкавал и шунка, одлични се секако)
  Магданос или оригано (моиве беа со сирење и магданос овојпат).
  Сусам за одозгора (ако сакаш)

  Се меша се’ убаво во сад и со лажица се ставаат на обложена тава со хартија за печење. Јас ги печам на 200 степени додека не поруменат (околу 15-20 минути).
   
  На LejlaD, Thallia, Love 83 и 3 други им се допаѓа ова.