Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.129
  Допаѓања:
  123.950
  Пол:
  Женски
  Тестото ми е пола од дозава, уствари мислам исти состојки ставаат сите што тегнат:^).. плус тоа јас помали топчиња си правам:D филот јајца и сирење..
  Некогаш и пица фил ставам..
  Screenshot_20191025-152540.jpg
   
  На boomsleng, LejlaD и joy1 им се допаѓа ова.
 2. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  760
  Пол:
  Женски
  Pola kocka stopen margarin za vo testoto ili zapremackuvajne na testoto?
   
 3. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.167
  Допаѓања:
  111.290
  За премачкување на секоја кора , пред да ја наполниш со фил.
   
  На dade123 и LiliBoz им се допаѓа ова.
 4. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.352
  Допаѓања:
  2.972
  Пол:
  Женски
 5. Wallflower107

  Wallflower107 Активен член

  Се зачлени на:
  12 август 2019
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  152
  На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  588
  Допаѓања:
  4.784
  Пол:
  Женски
 7. Saraahh

  Saraahh Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  1.160
 8. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  51.294
  Пол:
  Женски
  800гр.брашно ,1л сол,1л шеќер,1сув квасец ,250мл јогурт,1л мед,100мл масло .Мешаш со лажица и додаваш топла вода.Треба да биде лепливо тесто,а на крајот го домесуваш со рака.Го оставаш да кисне два пати.
  Потоа земаш тесто го развлекуваш и ставаш по желба.Јас ставив кашкавал,фета и сувомеснато.
  Печам на 250 степени со вентилатор 10 мин додека боја да фатат,но секое шпоре е различно да знаеш.
  Пиши ми нешто ако не ти е јасно.И сите состојки да бидат претходно на собна температура.
   
 9. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.653
  Допаѓања:
  20.389
  Пол:
  Женски
 10. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  51.014
  Чаша од 200 мл
  3 чаши мешано ржано брашно
  1 прашак за пециво
  100гр сусам
  100гр ленено семе
  100 гр лупен сончоглед
  1 мала лажичка хималајска сол
  1 чаша пиво
  пола чаша малсинов зејтин
  Расукав на хартија за печење,исеков на правоаголници
  Печев на 190 степени околу 25-30 мин
   
  На boomsleng, Thallia и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
 11. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.129
  Допаѓања:
  123.950
  Пол:
  Женски
  Од вода само беровска чешмовача :D
  Ги правам по рецептот на Вал Дим најчесто но денес ставив плус мало филџанче млеко затоа што од утре ќе ме нема дома цела недела а млекото беше отворено:D
  Еве го рецептот

  Со тоа што кај мене беше пилешко месо затоа што ми остана од пред два дена(facepalm) и кашкавал што е обавезен кај нас:D инаку најчесто со свинско ги правам отстоено од вечер во фрижидер.. Некогаш ставаме пастрма ама сега јок овци јок пастрма:D ај следната година :wasntme:
  Мојов е алергичен на јајца така да не ставам..

  Патем и на пилешкото си ставив сало..без него не ми е тоа тоа:D
   
  На duffi, Val-Dim, boomsleng и 6 други им се допаѓа ова.
 12. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  8.081
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1572378303270.jpg
  Вечеричка
   
  На victoria, flower30, boomsleng и 5 други им се допаѓа ова.
 13. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  8.081
  Пол:
  Женски
  @Dust значи од канцерогената вода затоа толку убаво изгледа :P
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Osamena devojka

  Osamena devojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2018
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  928
  Пол:
  Женски
 15. Osamena devojka

  Osamena devojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2018
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  928
  Пол:
  Женски
 16. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  15.915
  Пол:
  Женски
  @Ordinary кажи како ги печеше крилцата ,многу вкусно изгледаат?
   
 17. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  51.014
  Пилешкиот стек го исеков на тенки парчиња,го ставив да отстои во смеса од јогурт,лук во прав и сол неколку часа.После тоа земам парче ,ролам во мешавина од пченкарно брашно и оригано,па во јајце(изматено и посолено),па во мешавина од презла и сусам.Редам на хартија за печење и печам на 200степени додека не зарумени.
  Бон апетит :)
   
  На 24.07, Dadusicka, Thallia и 4 други им се допаѓа ова.
 18. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  15.915
  Пол:
  Женски
  Јас пак сум прочитала "крилца"(facepalm).
  Фала ти многу :)
   
  На Ordinary му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  51.014
  Имам и за крилца,проверено и ептен дилишс :D
  Немам слика само
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  15.915
  Пол:
  Женски
  Па не мора слика :).
  Обавезно кажи што како треба ,ако сакаш,ние многу сакаме пилешко а јас највеќе крилца :D
   
  На Ordinary му/ѝ се допаѓа ова.