Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  54.302
  Премачкуваш секое крилце со смеса од лук во прав,маслинов зејтин и соја сос,па печеш на најјако додека не заруменат
   
  На Thallia, lunicka, boomsleng и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.120
  Допаѓања:
  14.864
  Пол:
  Женски
 3. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  54.302
  Имам споделено во Рецепти од ФИ
   
 4. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  53.224
  Со големо задоцнување :)
  Француска салата
  300 гр сецкана шунка
  300 гр дробено сирење
  2 свежи краставички
  2 павлаки
  100 гр сецкани ореви

  ПС Во рецептот има и 1 кесичка мајонез, но јас го избегнувам :)
   
  На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  21.795
  Пол:
  Женски
  Повели :
  За пандишпан :
  10 белки се матат со 10 лаж.шеќер и се додава 1 рендана чоколада и 6 лаж.брашно .Смесата се истура во плех со хартија на која прво сме ставиле 200 гр.сецкани ореви и се пече .Кога ќе се испече се прелива со стопена чоколада.
  За филот :
  10 жолчки се варат на пареа со 10 лаж.шеќер и 2 лаж.нишесте .Кога ќе биде готов филот ,додека е топол се става 1 чоколада и 200 гр.мелени ореви и се остава да се лади .
  Настрана се мати 1 маргарин со 5 лаж.хопла и потоа се соединува со филот .
  Испечената кора се сече на половина и едниот дел се премачкува со пола од филот па се редат мини кроасанчиња (потребни се 2 големи паковки), потоа се става остатокот од филот па на крај се става вториот дел од кората .
  На крајот на целата торта се става хопла .
   
  На Dadusicka, dade123 и g8lQQk им се допаѓа ова.
 6. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  6.845
  Пол:
  Женски
  Тортата ти е топ (y) Не сум баш по слатко, ама на изглед вака делува многу вкусна.
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  21.795
  Пол:
  Женски
  Фалаа :)
  Многу е вкусна ама јас да ти кажам секогаш намалувам на шеќер ,никогаш не ставам како што пишува во рецептите и многу ми се полесни за јадење така сите торти .
   
  На Dadusicka и g8lQQk им се допаѓа ова.
 8. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.021
  Допаѓања:
  18.822
  Пол:
  Женски
  Фала ти. Секако. :)

  Рецепт за чизкејк со шумско овошје.

  Потребно:

  3 јајца
  80 гр. шеќер
  220 гр. бисквити
  100 гр. растопен путер
  250 гр. маскарпоне сирење
  250 гр. несолена урда
  мармалад со црвено овошје (за премачкување)
  и овошје по желба за декорирање.


  Бисквитите се дробат ситно и се замесуваат со путерот, па се ставаат во тавчето кое е претходно премачкано со путер и плус одозгора покриено со хартија за печење и се распоредува рамномерно да се добие убав мазен слој како кора. Се става во фрижидер да отстои половина час.
  Во меѓувреме три жолчки се матат со 80 гр. шеќер, потоа се додаваат маскарпонето и урдата, па повторно се мати со миксер колку да се соедини смесата, па на сето тоа им се додаваат претходно изматените белки да се соединат (последново само со лажица).
  Сето ова се става врз слојот кој претходно бил во фрижидер, па се печат 10 мин. на 200 степени, и 30 мин. на 17 степени. Потребно е да не се отвара рерната за проверка дали е готово. Готово е кога ќе се добие златна боја одозгора. Се остава убаво да се излади. Се расклопува тавчето, да остане само долниот дел, па се премачкува со мармалад и се декорира со овошје по желба.
  За консумација потребно е да се почека барем 5-6 часа.
  Напомена: Тавчето е на расклопување (оние на кои им се вади страничниот дел) и одговара на бр. 24.
   
  На Thallia, Sexybaby86 и BabyT* им се допаѓа ова.
 9. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.021
  Допаѓања:
  18.822
  Пол:
  Женски
  ^^ Сум испуштила една нула кај 17, треба 170 степени да стои, нека редактира модератор.
   
 10. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  838
  Пол:
  Женски
  Стопено чоколадо на кората се става да е изладена кората или одма по печење?
  И, лажици хопла во филот, хопла изматена цврста или течна?
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.021
  Допаѓања:
  98.104
  Пол:
  Женски
 12. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  21.795
  Пол:
  Женски
  Да ,кората да биде изладена па ставаш чоколадо и чекаш и тоа да се излади ,зацврсне и потоа ставаш фил.
  А во филот ставаш 5 лаж.течна неизматена хопла .
   
  На dade123 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.198
  Допаѓања:
  63.496
  Пол:
  Женски
  Повели :)

  F6D80851-7C94-4A64-81A9-CD616FBE14A2.png

  Јас додадов малку повеќе кикирики, отприлика 200 гр, дека посипував и врз глазурата.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.388
  Допаѓања:
  74.076
  Пол:
  Женски
  Мора ли да е во такво тавче? Јас немам на расклопување:wasntme:
   
 15. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.021
  Допаѓања:
  18.822
  Пол:
  Женски
  Најдобро би било, за да не се скрши бисквитот. Немам пробано во друга, а можно е и да успее.
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  38.605
  Пол:
  Женски
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.446
  Допаѓања:
  137.955
  Пол:
  Женски
  На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  53.224
  Лешник гнезда
  20191018_171054.jpg
  200 мл вода
  200 гр шеќер
  100 гр путер
  100 гр чоколада
  150 гр лешници
  300 гр бисквити
  Еурокрем
  Водата, шеќерот, путерот и чоколадата се провриваат. Се додаваат мелените бисквити и лешници. Се формираат топчиња на кои што им се прави мало вдлабнување. Се валкаат во сецкани лешници и со шприц се полнат со бел еурокрем.
   
  На Thallia, duffi, g8lQQk и 2 други им се допаѓа ова.
 19. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.446
  Допаѓања:
  137.955
  Пол:
  Женски
  Фала ти :*
   
  На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.298
  Допаѓања:
  10.650
  Пол:
  Женски