Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  568
  Допаѓања:
  5.075
  Пол:
  Женски
 2. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.592
  Допаѓања:
  114.262
  Пол:
  Женски
 3. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.780
  Допаѓања:
  26.330
  Пол:
  Женски
 4. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.028
  Допаѓања:
  52.887
  Пол:
  Женски
  @TutiFuti еве го рецептот. Не сум допишала за постапката, сега сфатив (facepalm)

  Во млекото се топи шеќерот, па се додава маргаринот и тој да се стопи, па на крај и чоколадата (јас скратив и на шеќер и на маргарин). Откако ќе се истопат, ги додаваш кикириките (сецкани, несолени) и мелените бисквити и мешаш се’ да се соедини. Ја префрлаш смесата во сад, ја натапкуваш убаво и во фрижидер да се стегне едно 45 мин.

  Инаку, може и путер да користиш место маргарин.

  За глазурата, го топиш маргаринот заедно со чоколадото на пареа и истураш врз изладениот колач. Посипуваш малку мелени кикирики одозгора додека не е уште стврднато чоколадото и убаво го протресуваш садот да се распореди еднакво. Пак во фрижидер на ладење, да се стегне убаво. Толку :) Брз и вкусен е :)
   
  На Thallia, manako1, Love 83 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.780
  Допаѓања:
  26.330
  Пол:
  Женски
  Фала ти.
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Keiner

  Keiner Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2018
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  389
  Пол:
  Женски
 7. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.781
  Допаѓања:
  30.443
  Пол:
  Женски
  Се продаваат замрзнати во продавница, треба само да ги испечиш. Од Цермат се.
  Се печат на загреана рерна на 200 степени околу 20тина минути (а се ставаат директно замрзнати). :)
   
  На Keiner му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Keiner

  Keiner Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2018
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  389
  Пол:
  Женски
  Фала ти:inlove:
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nightingale

  nightingale Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  2.763
  Пол:
  Женски
  Звучи здраво и вкусно, ако може да споделиш како го правиш кремчето :)
   
  На Thallia и Dadusicka им се допаѓа ова.
 10. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  10.195
  На boomsleng и Dust им се допаѓа ова.
 11. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  7.703
  Допаѓања:
  117.638
  Пол:
  Женски
  Такозван попарник во овој крај.. или што вика овој мојов - тесто со нешто:rofl:
  Пола квасец, 1лаж шеќер, 100мл млака вода и 1лажица брашно ги ставаш во еден сад за да се активира квасецот..
  После додаваш 100мл кисело млеко или јогурт, 200 мл вода, 1 лаж.сол, 30-40 мл зејтин (отприлика), едно цело јајце и една белка и брашно од око, околу пола кило оди..
  Замесуваш и оставаш да стаса.
  Откако ќе стаса си делиш топчиња и ги расукуваш во форма на јајце (значи не круг туку такви долгнавести) и правиш неколу засеци со ножот на врвот на тестото како на кифлите што им правиме и ставаш фил по желба.. овој беше праз и јајце ама најчесто кај нас е пица фил или сирење или што имаш по дома да исчистиш:D ги моташ како кифли и ги сечеш на пола. Ги редиш во претходно намрсена тава (најдобро со маргарин да ја поминеш а не со масло) со врвовите накај внатре а широкиот дел нанадвор. Во средина ставаш малку тестенце во форма на круг и додаваш што ќе ти остане од филот..
  Премачкуваш со жолчката што ти останува, ставаш сусам и печеш додека не се испече..
  Кога ќе го извадиш убаво е да намокриш една чиста крпа и да го покриеш со неа некоја минута.. ептен меко и убаво станува тестото.
  Што не е јасно, ќе објаснам:D
   
  На boomsleng и Thallia им се допаѓа ова.
 12. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  10.195
  Супер јасно е, ти благодарам :* Само уште да прашам на колку топчиња го делиш тестото? Претпоставувам поголеми "кифли" треба да испаднат :)
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  7.703
  Допаѓања:
  117.638
  Пол:
  Женски
  Мислам дека на 8 беше за кифлите и едно мало топче за средина. Мене секогаш ми останува тесто, колку за една средна тенка пица, затоа што толкаво ми е тавчето:D па следниот ден пица за појадок (под присила:devil:).. ќе си видиш во зависност од тавчето колкави ќе треба да ти се кифлите..кифлите треба да се поголеми од овие стандардните, јас околу 16-20цм веројатно ги правам:^) отприлика ..
  Рачунај ако една половина кифла е 9-10цм од едната страна и 9-10 од другата.. и во средина кругчето е некои 13-15цм..толку отприлика излегува..
  Кои математики ги свртев за еден попарник:lol: :rofl:

  Убаво е и пред да го ставиш да се пече да го оставиш пола саат да нарасне..ако имаш време:D
   
  На boomsleng и Thallia им се допаѓа ова.
 14. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  10.195
  Кристално јасно и математички прецизно :D Фала ти @Dust :*
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.003
  Допаѓања:
  2.634
  Пол:
  Женски
  @Dust пушти го рецептот за "емби во тавче" :)
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  7.703
  Допаѓања:
  117.638
  Пол:
  Женски
  https://moirecepti.mk/post/емби
  Еве го.. само што тој последниот дел со глазирање го скокнав и ги расплеснав во тавче:D
  И мене ми отидоа 300грама топчиња.. моите беа од овие
   
  На Love 83, Dadusicka и Thallia им се допаѓа ова.
 17. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.003
  Допаѓања:
  2.634
  Пол:
  Женски
  Тоа и ме збуни, знам дека не ги мацаме во чоколадо. Ок, фала ти. ;)
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  7.703
  Допаѓања:
  117.638
  Пол:
  Женски
  Кој има време и нерви да ги прави како шишарки па после уште да чека за да ги чоколадира :lol: па да чека пак да се стегнат...ехее:rofl: :$
   
  На Thallia и Leo_29 им се допаѓа ова.
 19. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.602
  Допаѓања:
  54.297
  Пол:
  Женски
  @Sexybaby86 мила кои се кифличките?На Мариз ли?
  Многу вкусно изгледаат(fingers)
   
 20. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.028
  Допаѓања:
  52.887
  Пол:
  Женски
  Тие се :) Не ги менувам и не експериментирам веќе со други, ептен се брзи. Си дојдов од работа и за 45 мин беа готови :)
  Овие се со виршли и сенф инаку, по желба на мм. Му се јадело хотдог за вечера, па му направив своја верзија :rofl:
   
  На duffi, Thallia и dunika им се допаѓа ова.