Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.795
  Допаѓања:
  63.685
  Пол:
  Машки
  Повели

  IMG-7ef0bf5e8f94ba1c0a555305a63c1230-V~2.jpg
  Од смесава доволно е пола за 4 особи :)
   
  На boomsleng и oblace1 им се допаѓа ова.
 2. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  33.133
  Пол:
  Женски
  Состојки:
  - 180 грама брашно
  - 1 кафено лажиче прашок за пециво
  - 1/2 кафено лажиче сол
  - 60 грама какао во прав
  - 200 грама шеќер (јас користев кафеав, но можи и бел)
  - 1 кафена лажичка инстант кафе во гранули
  - 250 мл вода
  - 80 мл растително масло
  - 1 јајце
  - 1 кафено лажиче оцет

  Подготовка:
  Во длабок сад преку голема цедалка ги додаваме брашното, прашокот за пециво, солта и какаото. Потоа го додаваме шеќерот и инстант кафето и се меша за сето да се соедини. Се додаваат водата, маслото, јајцето и оцетот.
  Се меша целата смеса додека убаво се соедини и нема грутки.
  Во калапче за 12 мафини се редат корпиња и се става од смесата.
  Се печи на загреана рерна од 180 степени 18-20 минути.
   
  На boomsleng и oblace1 им се допаѓа ова.
 3. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.173
  Допаѓања:
  62.735
  Пол:
  Женски
  @oblace1 повели рецепт за штрудлата со јаболки:

  Едно пакување кори (500 гр)
  1 кг јаболки (покисели)
  4 лажици шеќер (јас кратам секогаш, па ставив 3)
  1 пакетче ванилин шеќер
  4 лажици презла (може и гриз)
  Цимет по вкус

  За попрскување на корите ти треба во едно чинивче една чашка зејтин (отприлика околу 150 мл) помешано со околу 100 мл минерална вода.

  Прво филот го спремам на следниов начин: јаболките се лупат и се рендаат на најкрупно, па се додава шеќерот, ванилиниот шеќер, презлата (или гризот) и циметот и се’ заедно се промешува.

  Потоа оди виткањето на корите: на работна површина редиш една кора, ја попрскуваш со смесата од масло и кисела вода, ставаш уште една кора врз неа, пак попрскуваш и редиш трета кора, а врз неа ставаш од филот со јаболки и ги виткаш трите кори заедно во ролат.
  Постапката се повторува се’ додека имаш фил, мене ми излегуваат околу 5 ролати обично.
  Ролатите свиткани ги редиш во подмачкан плех, ги премачкуваш со четка си масло одозгора (може и од смесата со к. вода ако ти остане), ги засекуваш на парченца со нож и ставаш да се пече во загреана рерна на 200 степени. Јас ја намалувам на 180 откако ќе ги ставам и се пече околу 30 мин (треба благо да порумени, но не да се препече).

  Кога ќе се испече, вадиш да се подолади, па посипуваш со прав шеќер :)

  Ептен е просто, целата работа е во рендањето на јаболките (јас мм го терам да ми ги ренда :D). Некои ставаат во филот и мелени ореви или суво грозје, ама јас ја сакам штрудлата клот, со јаболка и многу цимет. И гриз или презла обавезно стави, зошто јаболките пуштаат вода, па тоа служи да ја упие :)
   
  На eta, mal.ecka, 24.07 и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  2.107
  Пол:
  Женски
  @Butterfly1107 за да ти испадне палентава таман ни многу течна, ни многу густа пробај со сооднос 1:4 палента и вода. :)
   
  На boomsleng и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
 5. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.285
  Допаѓања:
  5.944
  Пол:
  Женски
  Фала на сите за рецептите :).

  @Sexybaby86 Поедноставно мислам нема :D. Само што мене секогаш ми излегуваат суви корите и жилави не знам што утнувам, а твојата штрудла ми изгледа многу сочна и вкусна. И јас ја сакам само со јаболко и цимет, е и со вишни е убава многу :nod:.
   
  На mal.ecka, boomsleng, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.247
  Допаѓања:
  15.209
  @oblace1 повели рецепт
  Правиш фил од 5 јајца, 1 шолја минерална вода, 1 шолја јогурт, пола шолја масло и сирење рендано по вкус. Кори 500гр - може да ги филуваш секоја посебно или секоја да ја потопуваш во смесата. Редиш на намастен плех и печеш. Брзо, едноставно и вкусно
   
  На boomsleng и oblace1 им се допаѓа ова.
 7. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.173
  Допаѓања:
  62.735
  Пол:
  Женски
  Или е до премачкувањето пред печење, или во печењето се пресушува. Јас на вентилатор ја печам обавезно, така останува најсочна (сум го забележала истото и кај пици, пити и теста кога правам) :)
   
  На oblace1 и boomsleng им се допаѓа ова.
 8. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  2.107
  Пол:
  Женски
  Дали и кифлите ги печеш на вентилатор?
   
 9. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.173
  Допаѓања:
  62.735
  Пол:
  Женски
  Да, само нив на повисока температура и пократко, не им треба многу.
   
  На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  110.391
  Пол:
  Женски
  На Natali.3, GoodGirl45, Alisa22 и 6 други им се допаѓа ова.
 11. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.123
  Допаѓања:
  38.526
  Пол:
  Женски
  На g8lQQk и Bubce38 им се допаѓа ова.
 12. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  2.107
  Пол:
  Женски
  На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  630
  Допаѓања:
  8.044
  Пол:
  Женски
  @Dust Рецепт за десертот?
   
 14. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  14.523
  Пол:
  Женски

  Си го правам на мој начин вака:
  Во едно тавче ги ставам прво сецканите печурки со кромидот за да ја пуштат водата нели,после тоа додавам една супена лажица маслиново масло заедно со месото и го пржам и на крај ставам сос од домат,оригано и сол по вкус. За мерки појма немам да ти кажам затоа што од око си ставам се :D Ама ептен е убаво и пармезанот одозгора обавезно :inlove: Малку лошо објаснувам ама се надевам дека ме сфати хахах
   
  На Ladybug98 и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
 15. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.369
  Допаѓања:
  104.418
 16. Ostaveniot

  Ostaveniot Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  1.894
  Пол:
  Машки
  Имам забрана од жена ми за рецепт давање:$:D
  Ај на гости
   
 17. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  3.031
  Пол:
  Женски
  Озбилно ова 8-|
   
 18. Ostaveniot

  Ostaveniot Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2018
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  1.894
  Пол:
  Машки
  Да. Таен рецепт, на никој не го дава:D
   
 19. bella12

  bella12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2015
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  4.337
  Пол:
  Женски
 20. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  110.391
  Пол:
  Женски
  Да ти кажам искрено поима немаме. Ни ја дадоа од кај вас:) па не ни прашавме.
  Ништо посебно не и правам.
  Ја полнам со ситно сецкани: морков кромид лук пашканат целер и магданос. Ми остана зајре па го наросив и одозгора.
  Водичка и масло во тавата и покриена со фолија ја печам околу еден час. И уште 10-тина мин одкриена
   
  На oblace1, LejlaD, joy1 и 8 други им се допаѓа ова.