Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.166
  Допаѓања:
  103.382
  Пол:
  Женски
  Пастрмајлии од исто тесто.
  Со пилешко и кашкавал.
   
 2. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.531
  Допаѓања:
  56.149
  @24.07 може ли рецепт за зелникот? Нема врска каков е филот, може и пица, а може и обичен (со праз, урда, итн). Одамна сакам да те прашам, многу профи ми изгледаат твоите зелници. :D
   
 3. 24.07

  24.07 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  23.076
  Пол:
  Женски
  Го правам од око.
  Зафаќам тесто зависи од големината на плехот,дали сакам танок или подебел.

  Денеска го правев со кило брашно,две мали лајчиња сол,масло ставам два прсти од шишето,1/3 квасец (како што е коцката квасец ја сечам на три дела и само еден дел ставам).Квасецот го растворам во чаша со млака вода и ставам едно мало лајче шеќер.Го додавам во брашното и ставам вода 500- 600мл.Откако ќе го замесам тестото си правам мала дупка и ставам пак малку масло.Уште еднаш го месам и тестото го сечам на два дела

  Едното топче го земам сучам кора и ја мачкам со пола маргарин,ја засекувам на повеќе делови и ги преклопувам деловите,го оставам во фрижидер да се стегне малку,додека ја правам истата постапка со другата кора.
  Постапкава е истата од кросани.
   
  На mal.ecka, Thallia и Doozy им се допаѓа ова.
 4. FancyGirl*

  FancyGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2019
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  2.768
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  За мафините со овесни снегулки

  Потребни состојки:

  120 гр овесни снегулки
  2 јајца
  2 банани
  2 лажички прашок за пециво
  1 лажичка сол
  1 лажичка цимет
  4 дл бадемово млеко

  Начин на подготовка:
  Бананите згмечете ги и додадете ги во јајцата и бадемовото млеко. Смесата додадете ја во сувите состојки и измешајте. Потоа ставете ја во калапи за мафини и на врвот додадете овошје, црно чоколадо или јаткасти плодови. Печете 20 – 25 минути на 180°.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  За другите мафини

  Потребни состојки:
  2 зрели банани
  4 јајца
  Боровинки

  Начин на подготовка:
  Во еден сад испасирајте ги бананите со вилушка и додадете ги јајцата. Мешајте ја смесата додека не се соедини. Калапот за мафини премачкајте го со масло, во секое ставете по 2-3 боровинки и прелијте со смесата од банани и јајца. Ставете ги да се печат на 190° околу 12 минути.

  @papillonP Повелиии.. :)
   
  На Salome, Love 83, day.dreamer и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.352
  Допаѓања:
  2.972
  Пол:
  Женски
  На IronLady и FancyGirl* им се допаѓа ова.
 6. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  56.309
  Пол:
  Женски
  На Melek2018. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FancyGirl*

  FancyGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2019
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  2.768
  Пол:
  Женски
  И јас би сакала рецепт за тортата на @IronLady :):)
   
  На IronLady и Poppins им се допаѓа ова.
 8. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.773
  Допаѓања:
  11.570
 9. tatjanasakalieva

  tatjanasakalieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  645
  На boomsleng и g8lQQk им се допаѓа ова.
 10. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  1.494
  Допаѓања:
  30.695
  Пол:
  Женски
  @prominent
  @Poppins
  @FancyGirl*
  Повелете рецепт за тортата
  Screenshot_20191125_211643.jpg Screenshot_20191125_211711.jpg Screenshot_20191124_161243_com.instagram.android.jpg Screenshot_20191125_211726.jpg Screenshot_20191125_211743.jpg Screenshot_20191125_211754.jpg Screenshot_20191125_211808.jpg Screenshot_20191125_211838.jpg Screenshot_20191125_211852.jpg
  Се декорира со овесни снегулки и киндер кантри чоколатчињата.
   
  На Poppins, FancyGirl* и prominent им се допаѓа ова.
 11. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.036
  Допаѓања:
  94.504
  Пол:
  Женски
 12. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.905
  Допаѓања:
  122.408
  Пол:
  Женски
  Хроно мешавина. Ја зедов од маркет, замрзната и се динста. Има печурки прокељ брокула пиперки и шо не ти не. Топ е.
   
 13. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.036
  Допаѓања:
  94.504
  Пол:
  Женски
  Аха.
  Ми се виде како и морско нешто да има.
  А кисела ја правиш од како ќе ја издинсташ?
   
 14. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.905
  Допаѓања:
  122.408
  Пол:
  Женски
  Не, јас освен маслинов и хималајска сол нишо др не ставам.. Ова би одело добро и во динстано мевце при крај да го бапнеш..
   
  На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.040
  Допаѓања:
  15.609
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам, а рецепт нема :D уствари не е правена по рецепт, тортата е од кутија и само се додава 3 јајца, млеко и масло
  Screenshot_20191208-205238_Chrome.jpg
  Исто и шлагот е купечки
  Screenshot_20191208-205345_Chrome.jpg
   
  На Lea.Messi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.036
  Допаѓања:
  94.504
  Пол:
  Женски
 17. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  44.786
  :D
  Фокача 8)
  Домати се и маслинки.

  Рецепт ке ти пишам покасно во темана :*
   
  На eliesaab, Doozy и Bubce38 им се допаѓа ова.
 18. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  3.324
  Пол:
  Женски
  Молам рецепт за пица тесто. :)
   
 19. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  44.786
  @Bubce38

  Пола кило брашно
  Еден квасец сув
  1 кафена лажича шеќер
  3 каф. лаж. сол
  Малку масло
  Со топла вода се меси.

  Се чека тестото да стаса.
  Откако ке стаса се става во тепсија и се израмнува со рака.
  Одозгора се редат слаби парчиња домат и маслинки.
  Се чека уште еднаш да стаса ама не многу... Колку онака да одмори :D
  Се пече
  Откако ке се испече, се премачкува со маслото, рузмаринот.. и се враќа уште 1 минута во рерната.

  *Во меѓувреме додека тестото се чека да стаса, во половина филџан маслиново масло се става едно кафено лажиче рузмарин и едно лажиче лук во прав.
   
  На eliesaab и Bubce38 им се допаѓа ова.
 20. Slatkata00

  Slatkata00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2019
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.