Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  8.078
  Пол:
  Женски
   
  На boomsleng, nextredstyle, ane.bella и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.621
  Допаѓања:
  35.744
  Пол:
  Машки
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  472
  На boomsleng и Mrs.Precious им се допаѓа ова.
 4. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.855
  Допаѓања:
  44.738
  Пол:
  Женски

  @Ketchup Рецептот е од Се за храна, само што ставив помалку лешници, не ми беше јасно тоа 50 што го пишува, бидејќи рецептот е постар :)
  Вкусни се и вака, ама искрено многу повкусни се кога се прават со млеко во прав....
   
 5. Saraahh

  Saraahh Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  1.150
  Може рецепт за божиќните колачиња и мафините од тиква?
   
 6. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  991
  Допаѓања:
  7.038
  Пол:
  Женски
  Колачите се купечки ги има во сите маркети, само ги филував со пудинг од ванила можеш буквално со се да ги полниш со све одговараат, можеш и во кокос да ги валкаш:)
   
  На Anaouou, boomsleng и 24.07 им се допаѓа ова.
 7. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.600
  Пол:
  Женски
  Што им ставаш на шарените колачи?Што е тоа одозгора
   
  На Dadusicka и boomsleng им се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.119
  Допаѓања:
  99.279
  За првите?
  Матена белка со шеќер во прав и лимон е. Од око ставам шеќер во прав, густо да дојди и со миксер. И после го делам и му ставам прехранбена боја.

  @Saraahh видов и мислењето во другата тема штом стигнам дома ќе ти пишам. :)
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 9. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.600
  Пол:
  Женски
  Да, тие што изгледаат новогодишно.
   
  На boomsleng и theowndemon им се допаѓа ова.
 10. FancyGirl*

  FancyGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  2.534
  Пол:
  Женски
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 11. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.119
  Допаѓања:
  99.279
  Едитирав во претходното мислење не знам дали виде да си кажам. :') Ич не ми текна преѓе дека само еден вид благо шарав. :tmi:
   
  На boomsleng и piksooki им се допаѓа ова.
 12. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.119
  Допаѓања:
  99.279
  Мафини од тиква:
  4 јајца
  2 cups шеќер

  (Во cups мерам претежно и нарочно пишам така место шолја, зошто можи да проверите колку е во грама)
  1 1/2 cup масло
  1 3/4 cup пире од тиква

  (И да ставиш поќе/ помалку нема гајле)
  Овие се мешаат заедно.
  Башка се мешаат сувите состојки:
  3 cups брашно
  1 лајче цимет
  2 лајчиња сода
  2 лајчиња пециво

  Сувите состојки полека се тураат во течните со постепено мешање.
  Се печат на 190 степени, 20тина минути, зависи колку ги почниш, важно чечкалицата да излези чиста.

  Божиќни колачиња:
  Прво се мешаат сувите состојки:
  350г брашно
  20г шеќер
  2 лајчиња ѓумбир
  1 лајче цимет
  1/2 лајче сода
  1/2 лајче сол

  Вака го праев лани, годинава додадов уште лајче мускатно оревче и наронив неколку каранфилчиња, а изоставив ѓумбир оти немав. Ми смена вкус на позитивно и ќе се држам до промената.
  Путерот се остава да намекни и дел да се стопи. Се додава во сувите состојки и се меша (110г).
  150г мед се додава после путерот и се меси тесто.
  Смесеното тесто се витка во алуминиумска фолија и се става во фрижидер 30 минути.
  После само му сукаш кора и вадиш форми и се печат 6-7 минути од прилика на 180степени.

  Фил за божиќни колачиња:
  Матам белка од јајце со миксер, додавам лимон околу лажица и додавам шеќер во прав, да се згусни колку шо ми треба. После то делам смесата и му ставам посебни бои и користам обично кујнско најлонче место шприц за украсвање.
   
  На Saraahh му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.764
  Допаѓања:
  11.403
  Се извинувам за офф топик, какви бои користиш ако може да ни сликаш и од каде ги купуваш?
  Благодарам :)
   
 14. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.119
  Допаѓања:
  99.279
  Најобични прашкасти прехрамбени, засега во сите помали и поголеми продавници ги има. :D
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.764
  Допаѓања:
  11.403
  800-1000гр стек се сече на помали парчиња или како мали шницли и се мачка убаво со сенф, се реди во огноотпорен сад, се ставаат печурки маринирани, потоа се тура масло, една шолја бело вино, прашак од една кесичка крем супа од печурки и се дополнува со вода. Се става да се пече, пред крајот на печењето се реди кашкавал и се враќа во рерна.
  Пред сервирање се става павлака
   
  На mal.ecka, Dadusicka, FancyGirl* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  1.144
  Допаѓања:
  8.410
  Пол:
  Женски
  На IM.TMKQ и Thallia им се допаѓа ова.
 17. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  20.240
  Пол:
  Женски
 18. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  324
  Допаѓања:
  7.238
  Пол:
  Женски
  @Shelea рецепт за мафините со тиква :D
   
 19. Starlič

  Starlič Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  5.502
  Пол:
  Женски
  Ајде некоја домаќинка ако правела Туфакија, нека ми пише рецепт. Итно е, на интернет ги гледав рецептите ама нешто не ми се допаднаа.
   
 20. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.449
  Допаѓања:
  31.143
  Пола тиква печена и блендирана, да биде со структура на пире. Изматив прво 2 јајца, 8 лажици шеќер, 1 ванила, рака мелени ореви, малку млеко, и пирето. На страна измешав околу 200гр бело брашно со пола пециво, лажичка рамна цимет и малку мушкатно оревче и промешав и сѐ додадов во смесата со пирето.

  Печев додека не збуфнаа, 6 големи мафини. Тиква околу 200гр отприлика ми излезе (имав печена цела, пола искористив за во рецептов).
   
  На LejlaD, mal.ecka и f.girl им се допаѓа ова.