Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  845
  Допаѓања:
  14.747
  Пол:
  Женски
  Повели
   
  На Milobebence, g8lQQk и FancyGirl* им се допаѓа ова.
 2. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  13.161
  Пол:
  Женски
   
 3. Berguzar

  Berguzar Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  3.045
  Рецепт за кифлите и постапка како ги правиш ако може
   
 4. FancyGirl*

  FancyGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2019
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  2.171
  Пол:
  Женски
  На Dadusicka и dayla им се допаѓа ова.
 5. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  3.092
  Пол:
  Женски
  Фала ти. :hug:

  Базата ја направив од 300гр. мелени божиќни колачиња (Speculoos) и околу 125г. растопен путер. Смесата се меша, и се обликува базата, па во фрижидер да се стегне дур ја правам смесата. За смесата измиксирав 500мл. хопла дур не стана пенеста со ванилин шеќер, додадов смеса за флан
  [​IMG]
  може да смениш со пудинг од ванила, па ја ставив на тивок оган неколку минутки.

  Го ставам преливот врз базата, и враќам малку да се стегне, околу пола саат, за да не пропаѓа шумското овошје. Украсуваш по желба, јас ставив овошје и прелив од јагоди: https://houseofyumm.com/homemade-strawberry-sauce/ - jас само го пасирам на крај, а можеш и купечки, и враќаш во фрижидер.
  Прелесно и превкусно. :)
   
  На Dadusicka и FancyGirl* им се допаѓа ова.
 6. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.606
  Допаѓања:
  114.518
  Пол:
  Женски
 7. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.183
  Допаѓања:
  53.142
  Пол:
  Женски


  Пола чоколада за готвење малку ја растопив и ставив 6 лајжици нутела и го тргнав да се олади.
  Тоа е тоа :D
   
  На Girl-Rabbit, Thallia, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.539
  Допаѓања:
  19.142
  Пол:
  Женски
 9. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  4.753
  Пол:
  Женски
 10. didi1982

  didi1982 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  3.880
  Рецепт ќе може? Фала однапред :)
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.921
  Допаѓања:
  118.413
  Пол:
  Женски
  Приквечер ќе го пишам. Не сум дома, а не го знам баш на памет.
   
  На didi1982 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  56.870
  Пол:
  Женски
  20191230_200701.jpg

  20191230_200833.jpg

  20191230_201054.jpg

  20191230_203813.jpg

  20191230_203923.jpg

  20191230_204025.jpg

  20191230_204149.jpg

  Воала:inlove:
   
  На Kate Rina 93, Girl-Rabbit, Sexybaby86 и 6 други им се допаѓа ова.
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.921
  Допаѓања:
  118.413
  Пол:
  Женски
  IMG_20191230_210320.jpg
  Се надевам се чита @didi1982
  Морам да кажам, многу тесто излегува. Од оваа количина ми излегоа околу 35 корички, што значи од седум кругови сечев кифли, по 8 парчиња, не по 16. Ги правев помали, оти толку ми е работната површина. Ама превкусни се и меки остануваат.
   
  На Thallia, Sexybaby86, didi1982 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. didi1982

  didi1982 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  3.880
  @Annath фала ти ептен, преубави! На здравје да ви се.. Ќе ги пробам обавезно. Правев едни посни ама, на сличен принцип, само маргаринот замрзнат го рендав меѓу корите. И една финта што скоро ја научив.. Откако ќе се испечени, се вадат и премачкуваат со четкичка со малку масло, па се враќаат на печење уште минута две. Убав сјај и вкус добиваат.
   
 15. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.059
  Допаѓања:
  97.217
  Вафлите изгледаат предобро! Ако можи рецепт.

  Штом видов напукано знаев дека го сакам. Можи рецепт?
   
 16. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.212
  Допаѓања:
  24.975
  Пол:
  Женски
  Рецептот ми е од око:D

  3 јајца
  Шолја јогурт
  Пола шолја масло
  Сирење спанаќ и сол произволно
  Брашно исто по потреба,колку да се добие малку погуста смеса од за палачинки
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 17. EMMA EMILY

  EMMA EMILY Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2017
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  @Dust te molam za recept za raspikanite kolaci. Blagodaram
   
 18. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  7.720
  Допаѓања:
  117.904
  Пол:
  Женски

  Еве ги:inlove:
   
  На Girl-Rabbit, M&M, EMMA EMILY и 2 други им се допаѓа ова.
 19. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.861
  Допаѓања:
  5.121
  Пол:
  Женски
 20. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.367
  Допаѓања:
  66.650
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.