Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  10.361
  Може рецепт за бурекот и накратко постапка како го правиш? :)
  Превкусно изгледа :$:inlove:
  Фала
   
 2. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.185
  Допаѓања:
  53.223
  Пол:
  Женски
  Само ние повеќе го печевме па малку се исуши долниот дел

   
  На lovestoneddd и Thallia им се допаѓа ова.
 3. didi1982

  didi1982 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  3.880
  @do-re-mi Оо фала ти и извини те молам, дури сега гледам(facepalm). Многу е вкусна тортава, и лесна за правење и за јадење.

  Рецептов вака ми го дадоа.Јас го модифицирав, ќе нагласам каде.

  Потребно е: 3 јајца, 100 g маргарин, 300 g шеќер во прав, 2 ќесички ванила, малку сол, 125 g брашно, 2 кафени лажички пециво, 75 mL млеко. Потоа, бадеми во листови (такви немав, па ги исецкав и потпеков малку), 600 g ананас од конзерва, 350 mL сок од ананас, 1 пакетче пудинг од ванила, 200 g слатка павлака.

  Се одделуваат белките од жолчките. 100 g маргарин пенесто се мати со 100 g шеќер во прав, малку сол (прстофат) и пакетче ванилин шеќер. Се додаваат жолчките една по една, брашното измешано со пециво и на крај млекото. Смесата се префрла во намрсено тавче со обрач, 26 cm. Белките се бијат со прстофат сол, додека да се добие шлаг, се додаваат 150 g шеќер и се бие додека не се растопи. Шлагот од белки се става во тавчето, над преходната смеса и се посипува со листови од бадеми. Моите како што пишав беа потпечени. Се пече на 150 степени, со циркулација на топлината околу 30 мин. Во принцип, откако ќе се испече и олади, треба да се подели на пола... Ама тестото беше тенко, па јас испеков нов пандишпан од почеток, само без шлагот од белки. Во принцип, од старт може да направиш дупла доза, па да ја поделиш (или помало тавче). Јас ја правев прв пат и затоа мораше вака. За следниот пат ќе знам.

  Крем: Ананасот од конзерва се сецка на коцки, се додава 300 mL сок од ананас, едно пакетче ванила и 50 g шеќер и се става да зоврие. Откако ќе зоврие, се вари настрана на тивок оган да 6-8 min. Во меѓувреме, пудингот се раствара со 50 mL сок од ананас и додава на смесата и меша додека да згусне. (За разлика од пандишпанот, кремот во една доза е сосема доволен).

  Целиот крем се става над првата кора, се премачкува со избиена слатка павлака и најгоре се става другата кора, со бадемите.

  Добар апетит!
   
  На Thallia, do-re-mi и Annath им се допаѓа ова.
 4. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  5.952
  Пол:
  Женски
  Може рецептот и начинот на подготовкa? Ептен фино изгледа, а и сум фанатик за вакви млечни работи :D
   
 5. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.544
  Допаѓања:
  19.178
  Пол:
  Женски
  Секако.
  Пред подготовката ја уклучив релната на најјако, кај мене е 300С.
  Во тавчето се става малку масло за јадење најдолу па редоследот нагоре е следен:
  200гр фета сирење-убаво со вилушка гмечиш за да се покрие површината
  врз сирењето ситно сецкано сувомесно (јас правев едно со печеница,другото со чајна)
  ставаме 3-4 лажици доматно пире, врз него рендан кашкавал,па 4зденки, уште еднаш од доматноти пире и најгоре поголема количина рендан кашкавал.
  Се пече 15мин.
   
  На Dadusicka, Elen4e_sonce, GirlRose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. AngIv

  AngIv Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  2.556
  Пол:
  Женски
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  847
  Допаѓања:
  14.779
  Пол:
  Женски
  Овие се ,со банана ,плус јас обавезно ставам какао за да ми имаат кафена боја и лешници :)
   
  На lovestoneddd, Thallia и AngIv им се допаѓа ова.
 8. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.313
  Допаѓања:
  51.254
  Кофтенца - 500гр мелено месо, 2 парчиња рендан кромид, 1 јајце, малку трошки леб, зачин, бибер и малку буковец. Се замесуваат сите состојки, се формираат мали кофтенца и се пржат на врел зејтин.
  Печурките се сецкаат и се проптжуваат на зејтин. Се додаваат испржените кофтенца, се налева со вода... Јас ја ставам и водата од теглата со печурките, дава посебен вкус. Се остава да проврие 20-тина минути и се згуснува со павлака за готвење. За поголема густина се додава и малку инстант пире. На крај се додава вегета и малку бибер по вкус.
  Брзо, вкусно и топло зимско оброче :)
   
  На nevermet18, 24.07, eliesaab и 3 други им се допаѓа ова.
 9. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.612
  Допаѓања:
  114.849
  Пол:
  Женски
  некој ако може да го пушти рецептот за сарајлиите на @mariz ...
   
 10. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  3.769
  Допаѓања:
  19.834
  Пол:
  Женски
  На 24.07 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 24.07

  24.07 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  22.257
  Пол:
  Женски
  Брзо лесно и вкусно.
  300гр. Чоколадо се топи на пареа се додава една лажица масло.
  Откако убаво ќе се стопи се трга од оган и се додава 100 грама ореви мелени,100 грама лешници сецкани и 100 грама брусница сецкана(сето ова го сецкав во сецко).Се меша убаво и става во калапчиња.Стои во фриждер околу 15тина нинути.
   
  На Thallia и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 12. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  391
  Може ли рецепт за колачиња :inlove:
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.745
  Допаѓања:
  61.900
  Пол:
  Женски
  Со брашното безглутенско на schar.
  15797697180134343332517306551707.jpg

  Се меси тесто, се става 15тина мин во фрижидер, после се вадат форми и се пече на 180, време на отприлика печам. После се мачкаат со џем, мармалад што сакаш и се лепат. Ги затвараш во кутија и наредниот ден се помеки и поубави.. :) 160г путер е тоа, неубаво сум го напишала. И прво ставам 400г брашно и по потреба додавам за да не испадне ептен суво.. Ако сакаш и без глутен со обично брашно имам рецепт убав и за такви.. :)
   
  На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
 14. tatjanasakalieva

  tatjanasakalieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  636
  На bicycle му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bicycle

  bicycle Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  3.964
  Пол:
  Женски
  @tatjanasakalieva видов дека ме имаш пингано во фемина инстаграм.
  Тие корнетите се како како тие што се полнат еклерите.
  Ми ги порачаа од една жена.
  Ама мислам дека ги има во големите маркети.
  Внатре ги полнам со фил помешан од ванила пудинг и слатка павлака заедно помешано и малку маргарин и три лажици шеќер.
  Одозгора користам чоколадни мрвици или мрвици во боја. :)
   
  На tatjanasakalieva му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Saraahh

  Saraahh Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  1.106
 17. BabyT*

  BabyT* Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.889
  Допаѓања:
  4.838
  Пол:
  Женски
 18. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.367
  Допаѓања:
  6.205
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

 19. manako1

  manako1 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  2.498
  Допаѓања:
  43.143
  Пол:
  Женски
  Едно кисело млеко,300мл млако млеко,1сув квасец,1пециво,150мл зејтин,1лажица шеќер,1лажица сол и брашно по потреба.
   
  На BabyT* и LejlaD им се допаѓа ова.
 20. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  6.619
  Пол:
  Женски