Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  4.699
  Допаѓања:
  32.871
  Пол:
  Женски
  Посни колачи или пиварки

  Состојки:
  - 3 чаши брашно
  - 1 чаша масло
  - пола чаша пиво
  - пола кесичка прашок за печиво
  - пола чаша гриз
  (се се мери со иста чаша)

  Шербет:
  - 600 гр. шеќер
  - 450 мл. вода

  Подготовка:
  1. Во длабок сад за месење ставете го брашното, маслото, пивото, прашокот за печиво и гризот. Добро измешајте ги и замесете тесто.

  2. Со помош на сукало, од тестото исучете кора. Со кружен калап или мала чаша, од кората исечете кругови.

  3. Колачите редете ги во намрсена тава за печење. печете ги во загреана рерна на 220 степени за време од 15 до 20 минути, додека добијат румена боја.

  4.Печените колачи оставете ги да изладат.

  5. Бо тенџере на оган ставете ги шеќерот и водата да се варат. Откако ќе се свари шербетот, оставете го кратко време да се излади.

  6. Изладените колачиња потопете ги во шербетот, за време од 5 минути, за убаво да упијат од течноста, а потоа брбелајте ги во кокос.
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.807
  Допаѓања:
  49.524
  Пол:
  Женски
 3. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.063
  Допаѓања:
  55.851
  Пол:
  Женски
 4. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.439
  Допаѓања:
  95.607
  Пол:
  Женски
  На Antolinaa, Thallia и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 5. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  3.510
  Пол:
  Женски
 6. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  31.376
  Пол:
  Женски
   
  На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.764
  Допаѓања:
  11.403
 8. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.240
  Допаѓања:
  25.217
  Пол:
  Женски
  За тестото:

  350гр брашно
  150гр шеќер
  200гр путер/маргарин
  1 јајце
  30гр какао
  1 пециво
  малку сол

  Фил:
  3 јајца
  150гр шеќер
  500гр Quark/ Тоа е како павлака нешто
  200мл хопла
  70гр путер
  1 ванилин шеќер
  малку сол

  Ова Quark не знам дали има во мк,ама тоа е како павлака нешто слично. Постапката можеш да ја видиш во видеово. Се пече на 180 степени околу 1 час.

   
  На emkaemka и Thallia им се допаѓа ова.
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.095
  Допаѓања:
  122.765
  Пол:
  Женски
  Quark е несолена изварка. Има таква, во КАМ во пластична чаша како кисело млеко, ама некако е многу течна. Едино сами да си направите од кисело млеко.
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.764
  Допаѓања:
  11.403
  Ја знам таа изварка ама не ми се допаѓа баш... никако не ми е за во торта :shake:
  А да се замени тоа "quark"сo крем сирење како маскарпоне на пр? Не е солено и е доста масно, го користам за cheese cake, дали би се вклопило по вкус и конзистенција во оваа торта?
  @Minnie 1 ?
   
 11. Melek2018.

  Melek2018. Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2019
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  1.348
  Пол:
  Женски
  На hermosa, FancyGirl* и H.VAGA им се допаѓа ова.
 12. Igle

  Igle Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  8.456
  Пол:
  Женски
  @emkaemka браво за тортата. :clap::muscle:
  Рецепт пиши кога ќе можеш, детален:tmi: за почетници :$
   
  На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.595
  Допаѓања:
  56.512
  Пол:
  Женски
  @Thallia и јас го барав што е тоа Quark и најблизу до состав и густина ми дојде дека е маскарпоне. Одлично би се вклопило во рецептот, не би идело таму таа изварка од кам, шу знам :shake:


  https://moirecepti.mk/post/киндер-буено-торта-2

  Основниот рецепт е ова, со тоа што јас воведов измени и прилагодив состојки на тоа што имав по дома :D
  Во пандишпанот место лешници ставив ореви, место 150г, 270има, ако има да има :D
  Печев во плехот од рерната и делев пандишпанот на 3дела, али нареден пат би печела во правоаголно плехче и ќе печам на 3пати. Пандишпанот испаѓа висок, така и треба, ама тортата е мн висока, плус количина на филовите е убава, па малу тортево и ко облакодер е, едвај се сече и мора парчиште да извадиш.
  Во киндер буено филот место 6.5 бели чоколади има 3 бели и 3 киндер чоколади. Место буено наполитанчиња има чоколадни наполитанки од Европа :D (15 на број).
  Во жолтиот фил ставив 2пудинга место 1.5 и место 450млеко, 500има. Маскарпоне не ставив, немав.

  Игле се постапно и убаво е објаснето, прави без брзање и нема да утнеш. Можеш да идеш и стриктно по рецептот за полесно, само укради ми идејата за печење на пандишпанот, можеш и во некое округло тавче, средна големина, па круг торта да испадне :)
   
  На hermosa, 24.07, Antolinaa и 6 други им се допаѓа ова.
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.095
  Допаѓања:
  122.765
  Пол:
  Женски
  По сликиве тоа е. Рикотата е слична по конзистенција.
  Може и со маскарпоне, што да не.
  Иначе топ е чизкејк со изварка, ич не се осеќа кога ќе ја изматиш убаво. Само еднаш направив, најубав беше од сите што ги имам направено. Ич не се осеќаше како што обично се осеќа крем сирење во чизкејкот. Ама таква изварка веќе немам од каде да земам, таа домашна беше.
   
  На Mari*, Thallia и eli25 им се допаѓа ова.
 15. FancyGirl*

  FancyGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2019
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  2.534
  Пол:
  Женски
  На hermosa, Love 83 и SofiMar_ им се допаѓа ова.
 16. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  864
  Допаѓања:
  15.760
  Пол:
  Женски
  Фала :)
  И да знаеш дека е ептен вкусна.Повели рецепт :
  10 белки се матат со 200 гр.шеќер.Настрана се меша 2 лаж.брашно,2 лаж.какао,200 гр.сецкани урми и 100 гр.суво грозје и се додава во белките .
  Во тавата обложена со хартија прво се ставаат 200 гр.сецкани потпечени ореви ,па врз нив се истура смесата и се пече на 200 степени ,зависно од релната нели 20 -25 мин.
  Кога ќе се испече одозгора се прелива со стопена чоколада и се остава да се излади ,да се стегне чоколадото.
  За фил:
  Жолчките се матат со 150гр.шеќер,и 2 лаж.брашно,малку рум и се варат на пареа додека се згуснат.Кога ќе бидат готови додека е топло се става една чоколада.
  Настрана вариш 1 пудинг од чоколадо со 250мл.млеко и кога ќе олади го сооединуваш со филот од жолчки и со еден изматен маргарин.
  И филуваш.Украсувањето е по желба ,јас имам ставено шлаг крем.
   
  На hermosa и FancyGirl* им се допаѓа ова.
 17. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.540
  Допаѓања:
  69.839
  На Thallia и BabyT* им се допаѓа ова.
 18. Lady D ❤️

  Lady D ❤️ Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  399
  Пол:
  Женски
  На 24.07 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 24.07

  24.07 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  1.189
  Допаѓања:
  22.994
  Пол:
  Женски
  @Lady D ❤️

  Брзо лесно и вкусно.
  300гр. Чоколадо се топи на пареа се додава една лажица масло.
  Откако убаво ќе се стопи се трга од оган и се додава 100 грама ореви мелени,100 грама лешници сецкани и 100 грама брусница сецкана(сето ова го сецкав во сецко).Се меша убаво и става во калапчиња.Стои во фриждер околу 15тина нинути.
   
 20. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.892
  Допаѓања:
  122.052
  Пол:
  Женски
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.