Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.976
  Допаѓања:
  9.954
  Пол:
  Женски
 2. Lorins

  Lorins Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2015
  Пораки:
  696
  Допаѓања:
  3.583
  Пол:
  Женски
 3. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.764
  Допаѓања:
  11.403
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.607
  Допаѓања:
  19.707
  Пол:
  Женски
  3 јајца
  15лажици брашно
  15лажици шеќер
  1 пециво
  1чаша млеко
  половина чаша (филџан) зејтин

  Се мати јајцата и шеќерот, па се додаваат другите намирници.

  Во намрсен и набрашнет куглоф се истура пола од смесата, се додаваат вишните ( или било какво овошје по твој избор), во останатата половина се додава 1 лажица какао и се истура врз првата смеса.
  Се пече не знам колку време, пошо ја оставив свеки да го испече на шпоретот на дрва (facepalm)
  Во електричен шпорет се пече 20тина мин на 180 С.
   
  На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.757
  Допаѓања:
  17.462
  Пол:
  Женски
  Нема посебен рецепт, се е од око, брашно, вода, зејтин, малку шеќер,сол и квасец..
  Со инегрално не сум пробала до сега...
   
  На Pelargonium му/ѝ се допаѓа ова.
 6. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  324
  Допаѓања:
  7.238
  Пол:
  Женски
 7. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  28.772
  Пол:
  Женски
  Идејата ми е преземена од @Blue.Sky и @Amellie13 , мислам дека од инстаграм им е најдена, ќе ги тагнам да споделат.:D
   
  На Blue.Sky и Amellie13 им се допаѓа ова.
 8. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  31.376
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20200227-132139.png
   
  На hermosa и f.girl им се допаѓа ова.
 9. bella12

  bella12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2015
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  3.835
  Пол:
  Женски
  Може рецепт. Постапката на колку кори ставаш фил и со што ја премачкуваш?
   
 10. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.377
  Допаѓања:
  249.562
  Мачкањето е:
  300 мл топла вода
  150 мл зејтин
  Еден сув квасец
  Каф.лажиче шеќер.
  Две каф лаж.сол
  6 супени лаж. Брашно.
  Да се мати додека исчезнат грутчињата.

  За фил:
  Рендана шунка 250 гр
  Рендан кашкавал 250 гр.
  Кечап за мачкање.

  Прва кора се мачка само со течниот фил.
  Втора се капе со течниот, се мачка со кечап а се наросува со ренданиот кашакавал и шунка.
  И се од ново- прва кора, втора кора...се додека има.
  На крај, пред да ги ставиш за печење исечи ги на коцки (јас и коцките на триаголници ги сецнав и не се труди да се исечени до крај зашто колку и да сечеш пак ќе се сврзи иако не е тесто)

  Печењето е на 200 степени.
  Печеш 15 мин ставен плехот на решетка, ама и 15 мин и доле да се испече зашто има доста мастраф, да не остане жива кората.

  П.С. пехот од шпоретот го употребив ,ама го послав со хартија за печење.
   
  На Sexybaby86, Thallia и bella12 им се допаѓа ова.
 11. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.048
  Допаѓања:
  13.404
  Пол:
  Женски
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  31.376
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20200227-132139.png
  Повели :)
  Едит: моите се со вишни и плус му додадов шарени топчиња
   
  На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.607
  Допаѓања:
  19.707
  Пол:
  Женски
 14. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.540
  Допаѓања:
  69.839
  1 кг брашно ,многу малку квасец, 2 мали лаж сол 1 мала шеќер ,2 лаж. големи алкохолен оцет(мајка ми вика тука била тајната:)) и 50 мл зејтин.
  Со млака вода се меси,средно тврдо да е.
  Не стасува,се прават топчиња-6 се расукува кора (големина како голем тањир) се мачка со зејтин и така стојат 15 мин. Потоа се тегнат :) Се премачкуваат на крај со јајце ,ставив и маст,а филот едниот е со пица другиот урда и јајце :)
  Превкусно :angel:
   
  На Cosmi, Sexybaby86, Chanell* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.106
  Допаѓања:
  37.645
  Пол:
  Женски
 16. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.357
  Допаѓања:
  15.587
  Пол:
  Женски

  А одозгора мачкаш ли си нешто?
   
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.377
  Допаѓања:
  249.562
  Од течниот фил (ако остане), ама толку е наквасено од претходно што нема потреба
   
 18. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.357
  Допаѓања:
  15.587
  Пол:
  Женски

  Јас мислам на овие триаголниците?
  По колку кори една врз друга ставаш?
   
 19. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.377
  Допаѓања:
  249.562
  По две.
  Првата само со течноста ја мачкам, а втората ја капам со течноста и и ставам кечап (зашто ако е само на кечап, многу е тешка за јадење) и ја наросувам со шунка и кашкавал.

  Откога ќе ја наредам, ја сечам на коцки , овојпат некако големи ми дојдоа коцките па некои на триаголници ги исеков, позгодни се за јадење.
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 20. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.357
  Допаѓања:
  15.587
  Пол:
  Женски
  Аха, значи сите кори една врз друга па после ги сечеш на коцки или триаголници. Јас мислев како баклавата што се прави триаголници, така ги моташ :)
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.