Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.491
  Допаѓања:
  17.508
  Пол:
  Женски
  @Sexybaby86 може ли рецепт за чизкејкот? :)
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.130
  Допаѓања:
  59.826
  Пол:
  Женски
  На Coco31, Alisa22 и happygirl им се допаѓа ова.
 3. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.692
  Допаѓања:
  21.133
  Пол:
  Женски
  350 g брашно
  300 g јогурт
  2 лажици маслиново масло
  пола пециво
  на врв на лажица сув квасец
  малку сол

  Се замесува тесто и се остава 30-45мин на собна температура.
  На добро набрашнета површина се размесува, се формира топка па со сукало се развлекува. Со чаша се вадат форми во вид на кругчиња, се става шунка и кашкавал (а може и празни) на едното, па одозгора се става другото, се притиска нежно од страните и се става на загреано грил тавче да се пече. (без масло)
  Се пече секоја страна по 3-5мин.
   
  На joy1 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 4. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  13.886
  Рецепт за колачињава порфавор :)
  Што се овие првите? Ептен сочни ми гледаат. Рецепт ако може :wasntme:
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  10.491
  Пол:
  Женски
  Повели.
  Со пица филм се овие полнети, и баш се мекички и сочни.
   

  Прикачени фајлови:

  На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  13.886
  Ги сечеш како кругчиња па едно на друго кругче ставаш за филот да е внатре или ...? :tmi:
  Ќе ги правам само тој дел не ми е јасен :nod:
   
  Последна измена: 5 април 2020
 7. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  10.491
  Пол:
  Женски
  Расукано тесто, фил, на пак тесто одозгора и сечеш кругче. Се надевам ме сфати. :)
   
 8. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  13.886
  Готово, јасно. :)
   
  На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.904
  Допаѓања:
  32.538
  Пол:
  Женски
  Состојки:
  150 грама растопен путер или маргарин
  80 грама бел шеќер
  80 грама кафеав шеќер
  1 јајце
  2 ќесички ванилин шеќер
  225 грама брашно
  пола лажичка сода бикарбона
  четвртина лажичка сол
  200 грама сечкано чоколадо

  Подготовка:
  Во длабок сад се ставаат растопениот путер или маргарин со белиот и кафеавиот шеќер и се матат со миксер. Се додаваат ванилиниот шеќер и јајцето. Потоа се додаваат брашното, содата бикарбона и солта и се меша со лажица за убаво да се соедини.
  На крај се додава исечканото чоколадо.
  Се прават топчиња и се ставаат на плех со хартија за печење (треба да има одредено растојание помеѓу топчињата бидејќи ќе се прошират во печењето и можно е да се залепат).
  Се печи на загреана рерна на 180 степени 10 минути.
   
 10. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.018
  Допаѓања:
  13.598
 11. Baby2018love

  Baby2018love Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2020
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  1.156
  Пол:
  Женски
 12. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  67.370
  Пол:
  Женски
  received_2308904969410698.jpeg
  Само за зејтинот може и 200мл да е, некако мрсни ми се видоа на сечењето.
  Тавите не ги намрсуваш, директно ставаш квики посолуваш и печиш, за 4-5 мин се печени, со повремено растресување на тавата.
  Од старт имам 2 тави спремни, зошто брзо оди печењето, и додека тие се печат веќе во третата тава сечам следни.
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  67.370
  Пол:
  Женски
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.433
  Допаѓања:
  129.326
  Пол:
  Женски
  Една белка, 70 г шеќер, малку сол. Се мати во чист сад, додека се стопи шеќерот. Едно 20 минути сигурно, можеби и подолго. Кога ќе осетиш дека е стопен шеќерот ќе наполниш шприц или пак со лажица ќе правиш форми. Јас со шприц ги правев. Во загреана рерна на 100 степени со вентилатор се сушат еден час.
  Дозата ќе си ја направиш според желбата, јас со четири белки направив два плеха целувки, еден помал, еден поголем, ама не оставав многу место меѓу нив, иако малку ќе нараснат. И двата плеха истовремено беа во рерна.
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.130
  Допаѓања:
  59.826
  Пол:
  Женски
  Види погоре, вчера го ставив :)
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. La.RagazzaMisteriosa

  La.RagazzaMisteriosa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  7.900
  Пол:
  Женски
 17. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  474
  Допаѓања:
  2.222
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20200331-024822_Chrome.jpg
   
  На Baby2018love му/ѝ се допаѓа ова.
 18. tatjanasakalieva

  tatjanasakalieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  700
  посни ѓевречиња? пиши рецепт , многу убаво изгледаат. <3
   
  На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  25.975
  Пол:
  Женски
  @Bubce38 Може рецепт за кофтињата?
   
  На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.389
  Допаѓања:
  104.493
  Пол:
  Женски
  Кофтињата не се по некој кој знае каков рецепт.
  Зачинот и едно грчко како кечап што е им даде ист вкус како на плескавиците од седмица.
  А на таа тревката ми ја нема етикетата.
  Вака по мирис ми личи дека е босилек и мајоран.

  Инаку кофтето го правам вака
  Околу 500 г мелено мешано
  1 јајце
  50 мл кисела вода
  Лажичка пециво
  Презла по потреба ( да не биде мн густа смесата)
  Сув зеленчук ( од кам ставив, тие за супа што се).
  Ги пржам на масло во тефлон на средна темп. Колку да поруменат. Ги вадам и во истото масло рендам 3-4 домати, еден го сецкам на ситно, малку од кечапот и водичка. Вегета и црн бибер по желба. Ги пуштам и спржените кофтиња во сосов и крчкаат на тивко пола саат, т.е дур не стане густа кашата
   

  Прикачени фајлови:

  На Sexybaby86, Thallia, Minnie 1 и 2 други им се допаѓа ова.