Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  2.018
  Пол:
  Женски
  И јас чекам :)

  Едит: во исто време го пишала и @Bubce38 , а затоа дојдов на темата :)
   
 2. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.047
  Допаѓања:
  13.869
  Може рецепт за лазањата (и постапка како ја правиш)?
  Ептен убаво и вкусно изгледа :)
   
 3. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  4.785
  Допаѓања:
  35.268
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам. :)

  Варени гевречина

  - 1кг. брашно
  - 1 рака шеќер
  - 1 филџан масло
  - 1 квасец
  - малку сол
  - 500мл. млака вода
  Сите состојки се замесуваат, се формираат гевречината, потоа се ставаат во врела вода, се вадат од водата и се наросуваат со сусам. Се редат во плех и се печи.
   
  На tatjanasakalieva му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  3.947
  Секако. :)
  Една главичка кромид ја запржувам на малку масло и додавам 500гр мелено месо.
  Додавам оригано, босилек, сол, бибер.
  Додавам околу 700мл томатело или домашна салца.
  Се крчка уште 10-15минути.
  Во тавата ставам малку томатело и редам од корите, сурови, никогаш не ги варам.
  Ред фил од месо ред кори и завршувам со кори.
  На тавче ставам 20гр путер кога ќе се растопи додавам 3 лажици брашно и околу 300мл ладно млеко. Готвам до згустување како секој бешамел сос и го прелевам најгорниот слој од корите.
  Печам со фолија 25мин, тргам фолија редам моцарела, назад уште 10тина минути и воала.:smirk:
  IMG_20200405_160201.jpg
   
  На marchi-cool, Sexybaby86 и Thallia им се допаѓа ова.
 5. papillonP

  papillonP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2013
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  4.249
  Пол:
  Женски
 6. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.047
  Допаѓања:
  13.869
  Од тука ми е рецептот и мене благодарение на @lovemme :inlove:
   
  На lovemme и papillonP им се допаѓа ова.
 7. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.277
  Допаѓања:
  56.857
  Пол:
  Женски
  Веднаш го препознав... преубаво го имаш направено :inlove:
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.047
  Допаѓања:
  13.869
  Лесно и превкусно, ти благодарам уште еднаш за рецептот :*
   
  На lovemme му/ѝ се допаѓа ова.
 9. La.RagazzaMisteriosa

  La.RagazzaMisteriosa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  7.955
  Пол:
  Женски
 10. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  773
  Допаѓања:
  3.367
  Пол:
  Женски
 11. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.273
  Допаѓања:
  132.398
  Пол:
  Женски
  Од око е све.
  Соленото има основ на царска пита ( јогурт пециво зејтин брашно) само мастравот го сменив со - ајвар лут (лажица) маслинки кашкавал чајна сирење.

  колачот е со малини аронија и чоколадо во прав . основа брашно зејтин пола чаша јогурт пола млеко, ванила и шеќер.

  мафините се со аронија. ист основ.
   
  На LivingGlam, smooch и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 12. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  49.117
  Пол:
  Женски
  @Мариаа. може ли рецепт за баничките? Преубаво изгледаат.
   
 13. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.749
  Допаѓања:
  10.684
  Пол:
  Женски
  На joy1 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 14. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  3.947
  На La.RagazzaMisteriosa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.950
  Допаѓања:
  3.607
  Пол:
  Женски
  @Love 83 рецепт за полнетото пилешко плис :)
   
  На Love 83 и Thallia им се допаѓа ова.
 16. Love 83

  Love 83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  949
  Допаѓања:
  19.292
  Пол:
  Женски
  Повели :)
  Вака ги правам како на видеото ,печени се ,само овој пат без преливот одозгора.Значи ги печам само иако можеш да пробаш и со преливот ,многу се вкусни и така .И да,јас правам од поголемо парче стек :)
   
  На Antolinaa, Sexybaby86 и Thallia им се допаѓа ова.
 17. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.171
  Допаѓања:
  39.929
  @dayla Ај рецепт за полнетата тиквичка,превкусно делува:smirk::inlove: и за компирот
   
  На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  3.966
  Пол:
  Женски
  @ludoto19 фала ти. :hug:

  За печење: компирот го мачкам со путер и вегета, и го оставам да се пече околу 40-45 мин. на 160 степени (со вентилатор), инаку на 180 без.
  Тиквички: се сечат на пола, се вади средината со лажица, ги премачкувам со маслиново и мешавина италијански зачин и ги ставам да се печат 15-20 мин на иста температура, убаво да омекнат.

  Полнењето го правам во меѓувреме, тука можеш да експериментираш, количината зависи колку порции ќе правиш и како ти е вкусот. :) за компирот (го сервирам со ладна салата): пропржив кромид, млад кромид и лукче убаво да омекнат. Во ист сад го измешав тоа,
  со едно и пол пакување крем сирење со зачини, додадов грашок и пченка од конзерва, три варени јајца исецкани на коцкички, лажица мајонез (може и без) и варен морков исто сецкан на коцкички. Скоро ко руска. :D Кога го вадам компирот од релна, оставам да се олади 10-15 мин за да не се распадне кога го сечам, премачкувам пак со малку путер и зачин, сечам на пола и ја вадам средината, додавам во полнењето и ставам еден куп зачини: свежа мајчина душичка, рузмарин и босилек, плус сол, бибер, оригано, и црвен пипер за мирис. Додадов и кршени ореви и лажичка сок од лимон. Превкусно, полнењето дм го сркаше со лажица ко компир салата, морав физички да интервенирам. :D

  За тиквичката: пропржив кромид и лукче убаво да омекнат, го додадов месото од тиквичката ситно исецкано и веги мелено месо (можеш со обично мелено или сланина) да се пропржат уште пет минути. Додадов куп зачини и мала конзерва (70гр) доматно пире. Додов и пченка, грашок и варен морков. Штом омекнат тиквичките, ги полнам и назад во релна на 10тина минути да испари течноста. Ги вадам, ставам малку моцарела, назад на 5 минути да убаво се стопи и ручекот е готов, на здравје. :)
   
  На Thallia и ludoto19 им се допаѓа ова.
 19. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.047
  Допаѓања:
  13.869
  Може рецепт за хумусот и постапка како го правиш?
  Благодарам :)
   
 20. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.273
  Допаѓања:
  132.398
  Пол:
  Женски
  рецепт за колачот?