Рецепти од Фемина Инстаграм

Дискусија во 'Рецепти' започната од Cakica, 27 јануари 2015.

 1. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.482
  Допаѓања:
  94.266
  Пол:
  Женски
  Може рецепт за гвакамолите?
   
 2. minnie.m

  minnie.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2014
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  372
  Adina Рецепт од колачето, шекерпаре некое е така?
   
 3. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  19.545
  Пол:
  Женски

  recept ako moze :) za dvete ;)
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.383
  Допаѓања:
  48.159
  Пол:
  Женски
  За една порција што ми стига за да намачкам три лепчиња:
  Пола авокадо
  Малку кромид, по желба ова, јас сечам отприлика секогаш :D
  Малку сол
  И тоа, многу е едноставно. Важно е авокадото да е зрело и убаво да го измешаш со другите состојки за да стане кашесто. Јас користам вилушка. Ако не е доволно зрело и меко авокадото, остави го еден до два дена на собна температура.
   
  На Girl-Rabbit, mims-89 и buba4e89 им се допаѓа ова.
 5. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.651
  Допаѓања:
  19.545
  Пол:
  Женски
 6. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  54.256
  Пол:
  Женски
  @Annath рецепт за мус тортата со маскарпоне за италијанецот мој :inlove:, обожава благо со маскарпоне па да го изненадам со тортава, изгледа преубава а верувам дека е и превкусна.:clap:
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.437
  Допаѓања:
  129.349
  Пол:
  Женски
  Ќе ти дадам линк, ако не ти го отвора, или не разбираш нешто, слободно прашај ме. Тортава е превкусна, и јас обожавам благо со маскарпоне (тирамису ми е број еден), па го направив и ова. Малку повеќе тинтрање сака, ама вреди ;)
  Еве линк http://www.likechocolate.net/2014/11/mousse-torta-od-cokolade-karamela-i-mascarponea/
  Следи упатства, ќе ти излезе исто ко на сликата, може и малку повисока, зависи од калапот.
   
  На Mama25, LivingGlam и bittersweet им се допаѓа ова.
 8. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.515
  Допаѓања:
  72.414
  Пол:
  Женски
  @Serafima да го напише рецептот за полнењето на пралините.Ќе ја молам.:angel:
   
  На Mama25, toogood, Mimi123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  :hai: i jas cekam recept
   
 10. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  6.631
  Пол:
  Женски
 11. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.704
  Допаѓања:
  4.985
  Пол:
  Женски
  Мафини со шлаг.

  1 дел
  170гр брашно
  пола лажиче сода бикарбона
  1 лажица какао
  малку пециво и малку сол (се мешаат)

  2 дел.
  1 јајце
  200 гр шеќер
  2 дл. млеко
  1 дл. масло ( се матат околу 5-7 мин и постепено му се додава првиот дел)

  Се тураат во калап и се печат околу 10-15 мин.
  Тоа горе е шлаг со прехрамбена боја и на одозгора шеќер во зрно, цимет, мрвици, имав и со ореви. Што ми се најде дома тоа ставив и ете убаво испаднаа.
   
  На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Брзи и лесни. Ги правев од ум, ама некако многу благи ми беа за мој вкус. Ако сакате можете да ги прекомбинирате, ама како, вие ќе си одлучите.
  За некои 20 парчиња, потребни се следниве состојки.

  Потребно:
  200 гр. млечно чоколадо (за калапот)
  10 пар. карамели со вкус на лешник
  100 гр. бело чоколадо
  1 коцка путер (или две полни лаж. путер)
  100мл. млеко
  20 пар. цели и печени лешници
  Карамелите, млекото, путерот и чоколадото, се ’ заедно се става на тивок оган да се стопи. Потоа се остава да излади и од таа смеса се полнат калапите.
  Силиконскиот калап прво се обложува со тенок слој чоколадо. Се става прво мал слој од полнежот, па се става еден лешник и се дополнува со течниот полнеж. Па повторно чоколадо.
  Слика :).
  Picture2405.jpg
   
  На sweet10, simoncelicius, toogood и 7 други им се допаѓа ова.
 14. sanja.burgundy

  sanja.burgundy Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  933
  Допаѓања:
  9.065
  Пол:
  Женски
  Јас сакам @lunicka да сподели рецепт од тартот. Не мора скроз со полнењето како, чисто ме интересира самото тесто за тарт ;)
   
 15. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.515
  Допаѓања:
  72.414
  Пол:
  Женски
  Тарт од јаболка
  500-600 гр.брашно
  250 гр маргарин или свинска маст (со маст е поубаво)
  200 гр шекер во прав
  1 пециво
  малку сол
  2 јајца
  Се замесува тесто и се сече на 2 дела.Првиот дел се расукува и се става во правоаголна или четвртаста тава,намачкана со зејтин.Се лупат и чистат некаде околу 8-9 јаболка и се делат на половина,и се редат на тестото.Под секое јаболко насоли малку гриз а одозгора ванила и цимет.Со другата половина тесто исто расукана во таа форма како плехот поклопуваш одозгора,боцкаш со нож и печеш 25-30 мин на 200 степена.Зависи и како ти пече рерната.Испечено исечи коцка колку што зафаќа јаболкото.
  Кога се олади посипи со прах шеќер и уживај.:mm:
   
  На Peppermint, Annath, Giovanna и 5 други им се допаѓа ова.
 16. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  755
  @Salome салатата со брокула,морков и компири, на кој начин ја правиш? Се е варено, додадено масло и сол и бибер, толку? Вкусно ми изгледа
   
 17. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.129
  Допаѓања:
  9.812
  Пол:
  Женски
  Само компирот е варен, морковот е многу ситно исецкан(во сецко) може затоа изгледа така.Брокулата е само обарена ради хигиенска постапка инаку и она е свежа.И млад кромид.
  Зачинето е со многу јаболков оцет оти покисело го сакам и маслиново.Салатата е класичната компир салата само додадено е и морков и брокула.:)
   
  На Peppermint, Chimera и Annath им се допаѓа ова.
 18. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  25.977
  Пол:
  Женски
 19. mareane

  mareane Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  126.681
  Пол:
  Женски
  6 јајца се матат со 10 л.шеќер(посебно белките посебно жолчките па се соединуваат) и се додава 6 л.брашно и пола пецивоСе пече во плех обложен со хартија. Се вади,се превртува и малку се подоладува.Настрана се мешаат 1 кг.млеко пола кг.хопла и 300гр.кондензирано млеко и а во плехот кај што се печеше тортата се тура пола од млеката па се враќа назад тортата,се боцка со виљушка и се полева со останатото млеко.Згора се мачка со карамел прелив.
  Ова е оригиналниот рецепт но сега немав кондензирано млеко така да може значи и без тоа и не ја вадев тортата од плехот туку веднаш ја полив со целото млеко.
   
  На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  25.977
  Пол:
  Женски
  Devojki recept za ravanija ? :$